Malaria – jak uniknąć zakażenia?

egzotyczne wycieczkiMalaria, zimnica, febra – te choroby brzmią obco i egzotycznie, jednak fakty są takie, że malaria, po AIDS i gruźlicy, jest trzecią najpoważniejszą chorobą zakaźną na świecie. Mieszkańcy Europy najczęściej zarażają się podczas pobytu w Tajlandii, Kongo, Kenii, Madagaskarze, Kolumbii i Tanzanii. W dobie łatwego przemieszczania się po całym świecie te kierunki podróży nie są już tak nieosiągalne jak kiedyś, w związku z czym także i my w Polsce jesteśmy narażeni na choroby zakaźne. Szczególną ostrożność należy przedsięwziąć, jeśli planujemy wycieczki do tych krajów. Czym właściwie jest malaria i dlaczego zbiera takie śmiertelne żniwo?

Drogi zakażenia malarią i jej objawy

Do zakażenia malarią dochodzi z pozoru niewinnie, wystarczy ukąszenie żywiącej się krwią samicy komara. Wraz ze śliną insekta do krwi zostają wprowadzone zarodźce, czyli pierwotniaki powodujące chorobę, które lokują się w wątrobie i rozmnażają się w jej komórkach. Kiedy dojrzeją, atakują krwinki czerwone, co powoduje niedotlenie tkanek i upośledzenie narządów wewnętrznych. Do zakażenia może dojść także przez zakażone igły i strzykawki, transfuzje, a matka może zarazić płód przez łożysko.

Jeśli mamy za sobą wizytę w tropikach lub właśnie spędzamy tam urlop, to naszą uwagę powinny zwrócić objawy przypominające grypę, a więc wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, wymioty i bóle mięśniowe. Jeśli nie mamy co do nich pewności, lepiej sprawdzić informacje w Internecie lub zapisać się do lekarza. W Polsce co roku około 50 osób „przywozi” malarię z podróży w tropikach, a duża część umiera z powodu nierozpoznania choroby. Przed podróżą należy zatem przedsięwziąć wszelkie środki, aby się przed tym uchronić.

Profilaktyka przeciw malarii przed i w trakcie podróży

Planując podróż w rejony objęte ryzykiem zakażenia malarią, należy przede wszystkim wybrać się do lekarza specjalizującego się w chorobach tropikalnych i zastosować chemioprofilaktykę, czyli przyjmować leki, które utrudnią zakażenie. Lekarze w takich sytuacjach zwykle proponują połączenie atowakwonu i prokwanilu.

ciekawe wycieczki wakacyjneAby zapobiegać zakażeniu, należy unikać ukąszenia komarów poprzez odpowiedni ubiór i środki odstraszające owady, zwłaszcza w godzinach ich żerowania. Głównie chodzi tutaj o wieczór i porę deszczową, kiedy najgroźniejsze komary z rodzaju Anopheles są najbardziej aktywne. W pomieszczeniach należy zabezpieczyć się siatkami na oknach i spaniem pod moskitierą, a także stosowaniem środków owadobójczych.
W sytuacji, gdy do zakażenia doszło, szybkie podjęcie terapii prowadzi najczęściej do całkowitego wyleczenia, należy jednak być świadomym, że około 20% zarażonych powracających z rejonu malarycznego umiera. Nie została jeszcze odkryta szczepionka na tę chorobę.

Jak ustrzec się malarii i innych chorób tropikalnych?

Leczeniem chorób, które wywodzą się z rejonów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym zajmuje się osobna gałąź nauki, czyli medycyna tropikalna. Oprócz wspomnianej malarii, bez odpowiedniej profilaktyki grozi nam między innymi cholera, dur brzuszny i pełzakowica. Warto więc rozważnie wybierać atrakcje turystyczne.
dobre miejsce na wycieczkę

Jeśli wybieramy się na wakacje w Egipcie, Tunezji, Kolumbii lub w inne wilgotne i ciepłe rejony świata, należy pamiętać o tym, aby zaszczepić się co najmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą. Na miejscu trzeba wystrzegać się picia wody z niepewnego źródła. Najlepiej poprzestać wyłącznie na tej butelkowanej i unikać nawet kostek lodu (mogły zostać przygotowane z brudnej wody) oraz utrzymywać bezwzględną higienę, zwłaszcza jeśli chodzi o ręce. Nie należy jeść pożywienia, które nie było poddane obróbce termicznej, znane są bowiem przypadki, kiedy do zakażenia bakteriami E.coli i durem brzusznym dochodziło poprzez spożycie zwykłego chleba. Sprzedawcy dotykający pieczywo mieli po prostu bakterie pod paznokciami. Wysoka temperatura niszczy chorobotwórcze mikroby i w znacznym stopniu zabezpiecza przed zakażeniem się chorobami tropikalnymi, które atakują układ pokarmowy. Warto także zwrócić uwagę na stan pokoju hotelowego, który wybierzemy.

Nieważne czy chodzi o niegroźną „zemstę Faraona”, czy niebezpieczną malarię – mamy tylko jedno zdrowie i należy o nie dbać także podczas urlopu. Jeśli więc planujemy wyjazd w egzotyczne miejsce, poznajmy wszystkie fakty i dowiedzmy się, jak się ochronić oraz jak wybrać odpowiednie miejsce na wyjazd. Pomoże nam w tym porównywarka, w której znajdziemy wszelkie niezbędne informacje.