„Mieszkanie Plus” – nowy projekt polskiego rządu

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce nie jest łatwa: wielu z nas decyduje się na kredyt hipoteczny, by kupić mieszkanie, a pozostali korzystają z wynajmu (często jest to jedyne rozwiązanie dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania). Wartość mieszkań na rynku deweloperskim wciąż rośnie, przez co wiele rodzin znajduje się w trudnym położeniu: zdarza się, że cała pensja najemców mieszkania jest przeznaczana na jego wynajem. Problemy mieszkaniowe Polaków ma rozwiązać najnowszy rządowy program o nazwie „Mieszkanie Plus” – to kolejny po „500+” projekt wsparcia stworzony z myślą o ludziach, którzy nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu mieszkaniowego.

kredyty hipoteczne na PADO24

Założenia projektu „Mieszkanie Plus”

Program Mieszkanie Plus to kolejny etap zmian w sektorze nieruchomości: poprzedni program (Mieszkanie dla Młodych) przyjęty przez polski rząd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, jednak rządzący nie zamierzają go przedłużać. MM potrwa jedynie do 2018 r., a jego miejsce już wkrótce zajmie nowy program o nazwie Mieszkanie Plus. Celem projektu jest wsparcie osób korzystających z wynajmu: program ma pomóc w tanim wynajmie oraz w zakupie mieszkań możliwym dzięki dopłatom państwowym i kredytom preferencyjnym. Nowy rządowy program mieszkaniowy promuje oszczędzanie: jeśli przez rok zaoszczędzimy odpowiednią kwotę pieniędzy otrzymamy od państwa dopłatę w wysokości 15% (maksymalnie może ona wynosić 900 zł). Uzbieranie określonej kwoty w ciągu kilku lat (wkład własny) umożliwi skorzystanie z kredytu preferencyjnego. Program zakłada budowę mieszkań, których wynajem będzie tańszy niż dotychczas. Nowy projekt mieszkaniowy opiera się na 3 filarach: promowaniu budownictwa społecznego, budowaniu mieszkań na gruntach należących do państwa i premiowaniu oszczędzania na cele mieszkaniowe. Nowopowstałe mieszkania będą przystępne cenowo (koszt ich wynajmu będzie niższy), a w przyszłości najemcy takich mieszkań będą mieli możliwość wykupienia ich na własność biorąc kredyt na korzystnych warunkach.

Kto może skorzystać z programu „Mieszkanie Plus”?

Z programu mogą skorzystać zarówno Ci, których nie stać na kredyt mieszkaniowy i muszą wynajmować mieszkanie, jak i osoby, które w przyszłości zechcą wykupić wynajmowane lokum (oszczędności na określonym poziomie umożliwią wzięcie korzystnego kredytu na mieszkanie). Projekt jest skierowany m.in. do przedstawicieli klasy średniej, osób młodych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy czy ludzi o niskich zarobkach, jednak w pierwszej kolejności do skorzystania z rządowych mieszkań preferowane będą rodziny wielodzietne. Otrzymanie mieszkania będzie uzależnione od liczby dzieci w rodzinie (za każde dziecko będzie przyznawana punktacja) oraz od dochodów – ich wysokość wpłynie na czas oczekiwania na przyznanie mieszkania w ramach programu.

Realizacja projektu „Mieszkanie Plus”

Program Mieszkanie Plus jest priorytetowym założeniem polskiego rządu, nie wiadomo jednak, kiedy oficjalnie zacznie obowiązywać (nowe mieszkania nie powstaną prawdopodobnie przed 2018 r. – do tego czasu obowiązywać będzie poprzedni program Mieszkanie dla Młodych). Pierwsze mieszkania mają zostać oddane do użytku na początku 2019 r. Znana jest za to lokalizacja pierwszych państwowych mieszkań: tanie mieszkania staną na warszawskich Odolanach w dzielnicy Wola (obecnie są to grunty należące do Polskich Kolei Państwowych). We wspomnianej lokalizacji powstaną 3- i 4-piętrowe budynki bez garaży i piwnic, w których znajdzie się łącznie 30 tysięcy mieszkań. Na początku czerwca przeprowadzono sondaż dotyczący programu Mieszkanie Plus, który pokazał, że ponad 60% Polaków pozytywnie ocenia nowy rządowy projekt. Więcej ciekawych informacji,a także porównanie kredytów hipotecznych znajdziecie na porównywarce finansowej PADO24.