Mycie ręczne czy w zmywarce?

Na pewno każdy, kto nie posiada zmywarki chociaż raz w życiu stał przy zlewie szorując naczynia i rozmyślał nad tym, jak bardzo takie urządzenie by mu się przydało w domu. Koronnym argumentem producentów tych urządzeń jest to, że jeden cykl w zmywarce zużywa mniej wody niż tradycyjne zmywanie. No i przede wszystkim gwarantuje oszczędność czasu – na zmywanie ręczne przy czteroosobowej rodzinie przeznaczamy dziennie średnio 30 minut. W przypadku zmywarki wystarczy włożyć do niej naczynia, dodać detergent i włączyć, a czas oszczędzony na myciu przeznaczyć na coś innego. Mimo to, płacąc wysokie rachunki za prąd i gaz, większość osób sceptycznie podchodzi do zakupu jakichkolwiek nowych sprzętów.

Mnóstwo z nich uważa zmywarkę za niepotrzebny kaprys, ponieważ oprócz wody zużywa ona także prąd – więc jak to właściwie jest z tą oszczędnością i czy producenci zmywarek nie kłamią?

wybierz prąd i gaz na PADO24

Realne zestawienie kosztów

Załóżmy, że koszt zimnej wody to średnio 11,50 zł za metr sześcienny, ciepłej 21 zł (zimna woda i koszt jej podgrzania), a 1kWh prądu to wydatek około 60 gr.

Przy zmywaniu ręcznym, które trwa około 30 minut zużyjemy około 81 litrów wody, czyli 0,081 metra sześciennego. Kosztuje to około 1,40 zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt zużytego detergentu.

Przy jednym cyklu zmywarki (bez trybu eko)  w temperaturze 60 stopni C. wykorzystane zostaje 26 litrów wody wartej 30 gr, plus zużycie prądu mieszczące się w granicach 1,5 kWh, czyli kosztujące niecałą złotówkę. Daje to sumę oscylującą w okolicach 1,30 zł. Przy trybie eko, w który jest wyposażone większość nowoczesnych zmywarek, całkowity koszt jednego cyklu to około 90 gr za jedno mycie przy 50 stopniach C.

oszczędzaj prąd i gazJak widać, oszczędność nie jest szczególnie drastyczna, jednak w przypadku zmywarki zyskujemy jeszcze jedną wartość , która jest nieodnawialna i bezcenna – czas. Ponadto jedno mycie przez 30 minut może nie wpłynie znacząco na kondycję kręgosłupa, ale jeśli musimy zmywać na stojąco codziennie przez 30 minut, to przy siedzącym trybie pracy i niewielkiej ilości ruchu możemy się dorobić bólu pleców.

A jak szybko zwraca się zakup zmywarki? Jeśli założymy powyższe wartości i udaje nam się przy czteroosobowej rodzinie myć naczynia co dwa dni, to na zwrot kwoty wydanej na zmywarkę ze średniej półki (około 1100 zł) będziemy mogli liczyć dopiero po ponad dwóch latach.

Oczywiście ciężko tutaj jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze, ma tutaj znaczenie wiele zmiennych czynników, między innymi to ilu jest domowników, czy używamy drogich tabletek do zmywarki, czy tych dyskontowych oraz, w przypadku zmywania ręcznego, liczy się sposób w jaki jest to robione. Jeśli nalejemy wodę do jednej komory, zatkamy odpływ i umyjemy wszystkie naczynia, a potem jedynie opłuczemy w zimnej wodzie, to może się okazać, że dodatkowa elektronika nie jest nam do niczego potrzebna. Istnieje wiele możliwości zmniejszenia rachunków za podstawowe media, dlatego najlepiej znaleźć metodę, która będzie dopasowana do naszych możliwości.

Głosy przeciw zmywarce

prąd i gaz na PADO24Wiele osób twierdzi, że zmywarka to niepotrzebny wydatek i jedynie kaprys. Pierwszym argumentem jest zwykle to, że mocno zabrudzone naczynia trzeba przed włożeniem przepłukać pod bieżącą wodą. Ponadto koszty związane z zakupem kostek, soli (wielu producentów nie przyjmuje zepsutej zmywarki na gwarancję, jeśli sól nie była używana) i nabłyszczacza, bez którego naczynia będą matowe, przewyższają kupno nawet dużej butelki dobrego płynu do naczyń. Średnio za pudełko kostek do zmywarki popularnej firmy trzeba zapłacić 30 zł za 50 sztuk. Takie urządzenie nie opłaca się, jeśli mamy małą rodzinę i mało do zmywania, bo żeby używanie zmywarki było opłacalne, należy wypełniać ją całą naczyniami.

Jasne stało się, że każdy musi indywidualnie podjąć decyzję, co mu się bardziej opłaca. Rozwój technologiczny, dzięki któremu na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych, energooszczędnych urządzeń, sprawia, że i w segmencie zmywarek możemy spodziewać się istotnych zmian. Warto śledzić pojawiające się na rynku nowości, być może będą one idealnym rozwiązaniem dla naszego gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy zgłębić naszą wiedzę na ten temat oraz poznać najlepsze propozycje, najlepiej skorzystać z porównywarki.