Gdzie się zatrzymać, będąc w górach?

Góry to zaraz obok Morza Bałtyckiego najatrakcyjniejszy turystycznie kierunek w Polsce. Każdego roku na urlop na południe naszego kraju wybierają się tysiące Polaków. Wędrówki górskie i podziwianie krajobrazów to świetny sposób na odpoczynek, a przy tym również zdrowa aktywność fizyczna.

Jak dzielą się góry w Polsce? Istnieją trzy pasma – Góry Świętokrzyskie, Karpaty oraz Sudety. W skład Karpat wchodzą najpopularniejsze Tatry, Pieniny, Bieszczady, a także Beskidy – Mały, Śląski, Sądecki i inne. W skład Sudetów natomiast m.in. Karkonosze.

hotele na nocleg w górach

Najchętniej odwiedzanymi przez polskich turystów górami są Tatry. Nic dziwnego – są one najwyższe, a więc nie brakuje w nich pięknych widoków. Wiele osób wybiera się także w dzikie Bieszczady oraz Pieniny, które słyną zwłaszcza ze znajdującego się tam malowniczego przełomu Dunajca. Nie brakuje jednak również wielbicieli Karkonoszy czy Gór Stołowych. Najpopularniejsze polskie górskie miejscowości to Bukowina Tatrzańska, Szczawnica, Solina, Karpacz, Krynica Zdrój oraz oczywiście Zakopane.

Planując wyjazd w góry, jak podczas organizowania każdego innego urlopu, musimy pomyśleć o zapewnieniu sobie miejsca, gdzie będziemy się mogli zatrzymać. Możliwości są tu trochę inne niż w przypadku dużych miast czy nawet miejscowości nadmorskich. W górach niewiele raczej znajdziemy luksusowych hoteli, choć jeśli bardzo Ci będzie na tym zależało, to na pewno uda Ci się zarezerwować taki nocleg. Sporo tam jest natomiast prywatnych kwater oraz pensjonatów. Charakterystyczne dla gór są schroniska, z których nadal korzysta duża liczba turystów.

Wybieramy najlepszy nocleg

To, który nocleg w górach będzie dla nas najlepszy, zależy od naszych indywidualnych upodobań, oczekiwań, od rodzaju wypoczynku, jaki preferujemy, ale także od tego, czy podróżujemy sami, czy też z rodziną, dziećmi lub nawet domowymi zwierzętami. Nie bez znaczenia tu będzie również budżet, jakim dysponujemy – wybór noclegu powinien więc być dostosowany do możliwości. Warto także wziąć pod uwagę jego lokalizację i w razie potrzeby skorzystać z wynajmu samochodów, który ułatwi nam poruszanie się po okolicy.

Noc w pokoju hotelowym w jednej z popularniejszych polskich górskich miejscowości to wydatek rzędu kilkuset złotych. W zamian możemy jednak liczyć na bardzo komfortowe warunki, przynajmniej częściowe wyżywienie, a także atrakcje takie jak baseny termalne. Na to rozwiązanie jednak nie decyduje się zbyt wielu turystów – ze względu na koszty, ale także dlatego że będąc w górach, i tak wolimy raczej przebywać na zewnątrz niż poświęcać czas na pławienie się w hotelowych luksusach. Bardziej przystępnym i dostępnym dla większej liczby osób rozwiązaniem są hostele. Są one tańsze, a jednocześnie wygodne i wyposażone we wszystko, co przeciętnemu turyście może być do szczęścia potrzebne.

hotele w górachNajwięcej osób wybiera jednak prywatne kwatery i pensjonaty. W górskich miejscowościach mnóstwo mieszkańców decyduje się na wynajmowanie pokoi turystom – dzięki temu każdy, kto zechce, zarezerwuje dla siebie miejsce noclegowe. Plusami są tutaj elastyczność, a także bardziej swobodne zasady – jeśli mamy jakieś konkretne wymagania, prawdopodobnie znajdziemy miejsce, które będzie je spełniało.  Niektórzy właściciele prywatnych kwater chętnie przyjmują na przykład turystów podróżujących z domowymi zwierzętami. Taki pensjonat będzie więc świetnym miejscem zarówno dla par czy grup przyjaciół, jak i całych rodzin.

Jeżeli jednak zależy Ci, by jak najpełniej poczuć górską atmosferę, powinieneś zdecydować się na nocleg w schronisku. Tam spotkasz mnóstwo innych turystów, z którymi wymienisz się doświadczeniami i od których usłyszysz całą masę rad dotyczących wypraw. Panujące w takim miejscu warunki mogą być jednak dość surowe, nie każdy więc będzie się tam dobrze czuł. Schronisko będzie więc odpowiednie dla osób, które są otwarte, wytrzymałe, a podczas wyjazdu na wakacje nie oczekują luksusów, lecz chcą jak najwięcej przeżyć i zobaczyć. Nie wiesz co wybrać? Skorzystaj z porównywarki i dowiedz się, jakie masz opcje.