Banknot 500 zł: nowy nominał na polskim rynku finansowym

Każdy z nas posługuje się pieniędzmi na co dzień: przez lata zdążyliśmy przyzwyczaić się do wyglądu polskich nominałów – do dyspozycji mamy banknoty 10, 20, 50, 100 i 200-tu złotowe, jednak niebawem ta lista powiększy się o kolejną pozycję. Na początku czerwca Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy wzór banknotu o nominale 500 zł. Banknot przedstawia króla Jana III Sobieskiego i kontynuuje zwyczaj umieszczania polskich władców na nominałach pieniężnych. Wzór nowego banknotu zaprojektował Andrzej Heidrich, który jest też autorem pozostałych banknotów, a za jego produkcję odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. 500-złotowy nominał oficjalnie wejdzie do obiegu w lutym 2017 r.

konto i kredyt na PADO24

Dlaczego potrzebujemy nowego banknotu?

W ostatnich latach zaobserwowano wzmożone zainteresowanie banknotami o dużych nominałach – szczególnie wzrósł popyt na nominał 200-złotowy (w ostatnich latach zapotrzebowanie na ten banknot zwiększyło się o prawie 30%). NBP odpowiada na potrzeby rynku wprowadzając do obiegu 500-złotowy banknot. Nowy nominał jest ważnym elementem strategii finansowej NBP, która ma na celu modernizację polskiego systemu finansowego, a także zakłada utrzymanie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w kraju w zakresie kont i kredytów. Dodatkowo nowy nominał pozwoli obniżyć koszty przechowywania i zamawiania zapasu strategicznego w banku, co z kolei przyczyni się do oszczędności w NBP. Początkowo banknot o nominale 500 zł będzie wykorzystywany przede wszystkim do przechowywania zapasu strategicznego – z tego powodu nie będzie zbyt często spotykany w obiegu. Na wprowadzenie nowego banknotu wpłynęła również sytuacja na rodzimym rynku finansowym: dwustuzłotowy banknot ma stosunkowo niską siłę nabywczą w porównaniu z innymi europejskimi banknotami – rozwiązanie tego problemu ma stanowić banknot 500-złotowy (jego siła nabywcza będzie większa).

Wygląd nowego banknotu

Prace nad banknotem trwały już od 2014 r. Nowy nominał jest nieco większy od innych banknotów, a w jego kolorystyce dominują odcienie niebieski, szary, brązowy i fioletowy (to duża zmiana w porównaniu z niższymi nominałami, które nie są tak barwne). Na banknocie widnieje wizerunek króla Jana III Sobieskiego, na jego rewersie znajduje się orzeł, a w tle – pałac w Wilanowie. Przy produkcji 500-złotowego banknotu zastosowano nowoczesne zabezpieczenia (np. farbę zmieniającą kolor) oraz rozwiązania, które ułatwią osobom niewidomym posługiwanie się tym nominałem. Nowe banknoty zaprezentowane 6-go czerwca przez NBP pochodzą z nakładu pilotażowego – produkcja właściwych banknotów rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, ale wysoki nominał nie trafi do obiegu przed końcem 2017 r. Wprowadzenie banknotu na rynek poprzedzą ogólnopolskie akcje szkoleniowe i informacyjne, które odbędą się w listopadzie bieżącego roku. Nowy 500-złotowy banknot dołączy do innych nominałów, które także zostały zmodernizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku finansowym w Polsce? Planujesz wziąć kredy lub zmienić rachunek bankowy? Skorzystaj z naszej porównywarki finansowej PADO24! Tylko u nas znajdziesz najlepsze oferty produktów bankowych, ubezpieczeniowych i wielu innych.