Nurkowanie

Nurkowanie to świetny i coraz popularniejszy sposób na wakacyjną rozrywkę. Mnóstwo osób rezerwuje obecnie wypoczynki w hotelach znajdujących się blisko obiektów oferujących jej uprawianie. Ten rodzaj aktywności polega na przebywaniu pod wodą z wykorzystaniem sprzętu umożliwiającego oddychanie. To bardzo prosty sport, jednak aby nurkować potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie.

Ciekawym wariantem nurkowania jest tak zwany snorkeling, czyli unoszenie się na wodzie w okularach do nurkowania, płetwach i z fajką umożliwiającą oddychanie. Można w tej sposób obserwować życie pod wodą, jest to bardzo popularny rodzaj atrakcji w egzotycznych krajach z dostępem do morza.

najciekawsze wycieczki

Nurkowanie w Polsce

Wbrew pozorom Polska również ma wiele miejsc do zaoferowania, w których można oddać się tej rozrywce. Funkcjonuje tu bardzo dużo klubów nurkowych i centrów, gdzie można stawiać pierwsze kroki. W każdym większym mieście znajduje się przynajmniej jedna szkoła, a i miejsc do nurkowania nie brakuje (jedynymi województwami bez żadnego nurkowiska są łódzkie, śląskie i świętokrzyskie). Zanurzyć można się nie tylko w Bałtyku, nadają się do tego również jeziora. Wiele baz nurkowych znajdziemy na Mazurach, a także w Wielkopolsce i okolicach Warszawy. Popularnością cieszą się też nieczynne zalane kamieniołomy, głównie ze względu na dużą widoczność pod wodą. Takim miejscem jest między innymi Zakrzówek w okolicach Krakowa. W głębinach tego miejsca znajduje się wrak autobusu i dużego fiata. W Wielkopolsce z kolei znajdziemy jezioro Budzisławskie, a tamtejszy ośrodek szkoleniowy jest dostosowany do osób początkujących. Można tam wypożyczyć sprzęt i odbyć szkolenie. Dla bardziej zaawansowanych nurków wiele atrakcji oferuje Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Jego dno jest nieregularne i pokryte głazami, co zwiększa atrakcyjność podwodnych eksploracji.

Dobrym pomysłem może być nurkowanie w Bałtyku ze względu na niskie zasolenie, dobrą widoczność i dużą ilość zatopionych wraków. Zimne bałtyckie wody przyczyniają się do doskonałego stanu pozostałości po statkach.

Koszty wypożyczenia sprzętu do nurkowania

nurkowanie podczas wycieczkiWypożyczenie sprzętu do nurkowania z centrum nurkowego to koszt około 100zł za dzień. Cena obejmuje cały komplet potrzebny, aby zanurzyć się pod wodą. Składa się na niego butla nurkowa, płetwy, maska i fajka, skafander, pas balastowy, jacket oraz niezbędne akcesoria, takie jak nóż nurkowy.

Najlepsze na świecie miejsca do nurkowania

Dla pragnących podwodnych wrażeń czeka na świecie wiele miejsc oferujących niezapomniane przeżycia pod wodą. Dzięki spopularyzowaniu nurkowania, morskie głębiny są coraz bardziej dostępne dla szerszego grona zainteresowanych. Jednym z najpiękniejszych jest Sipadan, czyli wyspa należąca do Malezji. To, co na powierzchni wydaje się być małą wysepką, w rzeczywistości jest wystającym czubkiem góry, która spada w głębie morza Celebes na 600 m. Jej wyjątkowość polega na mnogości fauny, która przypływa tutaj skuszona pożywieniem podnoszonym z dna przez silne prądy morskie. Kolejnym punktem, którego nie można tutaj nie wymienić jest Wielka Rafa Koralowa, rozciągająca się na 2000 kilometrów u wybrzeży Australii, od Lizard Island po Great Palm Island. To jedyny obiekt widoczny z kosmosu zbudowany z żywych organizmów. Nie trzeba zatem dodawać, że i miejsc do nurkowania jest tam sporo. Ponadto, Wielka Rafa Koralowa jest domem dla życia morskiego, którego nie zobaczymy nigdzie indziej, między innymi 1500 gatunków ryb, 125 gatunków rekinów,  pojawiają się tam delfiny, humbaki i wiele innych stworzeń, których nie widuje się codziennie. Najlepiej wybrać się na wycieczkę w tamte rejony od końca sierpnia do początku grudnia.

Ciekawym miejscem jest również Raja Ampat należąca do Indonezji. W tych bardzo ciepłych wodach (ich temperatura to średnio 27 stopni C.) doliczono się rekordowej ilości gatunków ryb podczas jednego zanurzenia.

Popularyzacja nurkowania

niezapomniana wycieczkaPrzez wiele lat nurkowanie było dostępne jedynie dla wąskiego grona osób, a sprzęt był drogi i trudno dostępny. Nie było również jednolitych standardów szkoleniowych, aż do późnych lat 90 – tych, kiedy do Polski zaczęła napływać kultura zachodnia, co przełożyło się na komercjalizację nurkowania. Zaczęły się tworzyć kolejne organizacje szkoleniowe i centra dla nurków, a konkurencja sprawiła, że ceny spadły. Dziś może nurkować każdy, kto jest zdrowy i umie pływać. Koszt kursu to 1500 zł, może się on odbyć w trybie wieczorowym, więc odpada problem braku czasu.

Zanurzenie się i możliwość poznawania świata w sposób, w jaki rzadko go widzimy to niezwykłe doznanie. Pod wodą panuje cisza i spokój, a zgiełk świata zostaje na powierzchni. To doskonała rozrywka dla tych, którzy pragną wyciszenia, a nie chcą odpoczywać w sposób bierny. Wszystko to składa się na fakt, że nurkowanie w Polsce będzie coraz bardziej popularne. Jeśli my także chcielibyśmy spróbować, warto najpierw sprawdzić, gdzie obecnie jest to możliwe. Wszelkie informacje, wskazówki i aktualne propozycje znaleźć można w porównywarce.