Obligacje skarbowe – alternatywa dla oszczędzania

oszczędzanie przy pomocy lokatObligacje skarbowe to jedna z wielu możliwości korzystnego lokowania dodatkowych środków. Na rynku możemy spotkać wiele produktów finansowych, takich jak konta i kredyty, które pozwalają nam odłożyć pieniądze oraz zarobić dzięki nim. Najczęściej wybierane są lokaty i konta oszczędnościowe, które można znaleźć w każdym banku. Wciąż niewiele osób docenia jednak obligacje skarbowe, które są jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału i generują dodatkowy zysk. Zamiast więc odkładać pieniądze pod poduszkę lub przechowywać na koncie osobistym, gdzie leżą one bezczynnie, lepiej poznać swoje możliwości i zacząć mądrze oszczędzać. Aby móc to zrobić, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi obligacji skarbowych i poznać ich zalety.

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe wydawane i sprzedawane przez Ministra Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. Jest to najprościej mówiąc forma pożyczki, jaką nabywca udziela państwu, które zobowiązuje się do zwrócenia jej w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami. Obligacje skarbowe posiadają określoną cenę, która jest po prostu kwotą pożyczki, a także ustalone oprocentowanie. Odsetki wypłacane są przez cały okres posiadania obligacji lub w momencie ich wykupu przez Skarb Państwa.

Do wyboru mamy wiele rodzajów tego typu produktów finansowych, wśród których znajdziemy zarówno obligacje krótkoterminowe, jak i na dłuższy okres, który wynosić może nawet 10 lat. Posiadaczami obligacji skarbowych możemy stać się w bardzo prosty sposób. Istnieje wiele opcji ich zakupu, a zrobić to możemy między innymi w oddziałach banków na terenie całego kraju lub w Punktach Obsługi Klientów Domów Maklerskich. W wygodny sposób nabyć możemy je także za pośrednictwem Internetu czy telefonu. Powinniśmy oczywiście wybrać taki ich rodzaj, który będzie dla nas najbardziej korzystny.

W zależności od okresu, na jaki je nabywamy oraz oprocentowania, które może być stałe, zmienne lub oparte na inflacji, każdy rodzaj obligacji skarbowej posiada swój indywidualny symbol. Przed zakupem należy więc dokładnie zapoznać się z nimi i sprawdzić, jaka jest ich charakterystyka, a odpowiednie informacje znajdziemy między innymi w Internecie. Po upływie ustalonego okresu, Skarb Państwa wykupuje od posiadaczy nabyte obligacje. Otrzymujemy w ten sposób kwotę, jaką wydaliśmy na ich zakup powiększoną o należne odsetki. Wypłata gotówki może być zrealizowana przelewem na konto lub dokonana w wybranych oddziałach banków. Jeśli natomiast chcemy kupić za nią następne obligacje, możemy złożyć odpowiednią dyspozycję.

lokaty i obligacje skarboweW przypadku, gdy w trakcie trwania obligacji pojawi się potrzeba dostępu do dodatkowych środków, istnieje możliwość przedterminowego wykupu. Należy w takiej sytuacji złożyć wymagane polecenie. Dokonać tego możemy nie wcześniej niż 7 dni po dacie zakupu obligacji skarbowych i nie później, niż na miesiąc przed terminem ich wykupu. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku należne odsetki zostaną pomniejszone o odpowiednią opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym konkretnej obligacji skarbowej.

Zanim więc zdecydujemy się na zakup, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie jego warunki i wziąć pod uwagę każdy aspekt. Dzięki temu unikniemy niespodzianek i będziemy zadowoleni z takiego sposobu lokowania dodatkowych środków.

Zalety obligacji skarbowych

Oszczędzanie pieniędzy za pomocą obligacji skarbowych jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych i najprostszych form dysponowania nadprogramowymi środkami. Są one skonstruowane w bardzo przejrzysty sposób, dlatego może z nich korzystać każdy, nawet gdy nie posiada fachowej wiedzy. Ich emitentem jest Skarb Państwa, co stanowi gwarancję rzetelności i daje pewność, że nie stracimy zainwestowanego kapitału. Jest on bowiem jako dłużnik zobowiązany do wypłaty należności i odpowiada za nie całym majątkiem. W obligacjach skarbowych nie ma żadnych ukrytych kosztów i prowizji, nie ma potrzeby zakładania konta czy zakupu dodatkowych produktów finansowych. Nie ma tu także limitów kwotowych, możemy zacząć z nich korzystać już od kwoty 100 PLN. Dodatkową zaletą jest fakt, że ich stali posiadacze mogą liczyć na preferencyjne warunki. Jeśli przedstawione zalety zachęciły nas do zakupu obligacji skarbowych, warto sprawdzić, które z nich będą dla nas najkorzystniejsze. Pomoże nam w tym porównywarka finansowa, dzięki której znaczenie zwiększymy swoją wiedzę o obligacjach skarbowych.