Odprawa na lotnisku

Odprawa na lotnisku to rzecz, która wiele osób wpędza w przerażenie i nastręcza wielu pytań. Czy zdążę odprawić się na czas? Czy wsiądę w dobry samolot? Czy moja walizka jest odpowiedniej wielkości? Dobra wiadomość dla tych, którzy stresują się swoim pierwszym lotem – wszystkie lotniska na świecie wyglądają pod tym względem niemal tak samo, a odprawa wcale nie jest taka trudna. Wystarczy kupić bilet lotniczy i pamiętać o kilku kwestiach.

bilety lotnicze na PADO24

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Po pierwsze i najważniejsze – należy przyjechać odpowiednio wcześniej, nawet 2 godziny przed godziną odlotu, a przed wyjazdem z domu upewnić się, że zabraliśmy wszystkie potrzebne dokumenty. Często okazuje się, że dowód osobisty lub paszport zostały na szafce koło drzwi wyjściowych, albo w innej torebce. Kiedy już dotrzesz na lotnisko to pierwszym celem do zlokalizowania powinna być tablica odlotów. Na niej należy odnaleźć swoją destynację i godzinę odlotu, a jeśli odprawa już trwa, to przy informacjach o odlocie będzie widniał napis CHECK-IN wraz z numerem stanowiska odprawowego, na które trzeba się udać. Zwykle są one bardzo wyraźnie zaznaczone.

Teraz czas nadać bagaż. Po odczekaniu w kolejce do stanowiska odprawowego będzie tam na nas czekał pracownik lotniska, któremu należy pokazać swoje dokumenty. Jeśli podróżujemy po strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty (pamiętajmy, aby sprawdzić jego ważność przed planowanym wyjazdem, aby zdążyć w razie potrzeby wyrobić nowy). Warto mieć na uwadze, że większość linii lotniczych nie honoruje polskiego prawa jazdy jako dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Nasz bagaż zostanie zważony i oznaczony odpowiednimi naklejkami. Jeśli wykupiłeś bagaż główny, to zostaje on wysłany do luku bagażowego. Natomiast bagaż podręczny jest cały czas z pasażerem, jednak musi on mieć ustalone wymiary, aby zmieścił się do kabiny na bagaż w samolocie, lub pod siedzenie (lepiej jednak włożyć swój bagaż pod siedzenie, ponieważ wstawanie z miejsca i wyciąganie go z zapchanej kabiny może być mało komfortowe, jeśli potrzebujemy w trakcie lotu coś z niego wyjąć).

Po tym obsługa punktu odprawy drukuje kartę pokładową, na której znajdują się Twoje dane oraz informacje na temat lotu. W punkcie odpraw to już wszystko. Teraz musisz udać się wraz z kartą pokładową i bagażem podręcznym do kontroli paszportowej i bezpieczeństwa, czyli „przejść przez bramkę”. Najpierw zostaną sprawdzone jeszcze raz dokumenty lub tylko karta pokładowa. To tylko szybkie zeskanowanie i możesz iść dalej. Przy kontroli bezpieczeństwa musisz położyć swój bagaż na taśmie, aby pracownicy mogli go prześwietlić. Sprzęt elektroniczny musi zostać wyjęty z torby i położony osobno, pamiętaj zatem, aby włożyć go do bagażu tak, abyś mógł go szybko wyjąć i schować. Zostaniesz również poproszony o zdjęcie okrycia wierzchniego, paska, zegarka i innych metalowych przedmiotów, włożenie ich do plastikowego pojemnika i również umieścić go na taśmie. Nie bądź zdziwiony, jeśli obsługa poprosi Cię również o ściągnięcie butów, zwłaszcza tych z cholewkami. Tak przygotowany musisz przejść przez bramkę. Jeśli wszystko jest w porządku, zabierasz swój bagaż, który „wyjedzie” po drugiej stronie taśmy i udajesz się to gate’u (jego numer jest na karcie pokładowej) i oczekujesz na swój samolot.

To już zasadniczo koniec stresu, po przejściu przez bramkę, ubraniu się i zabraniu bagażu pozostaje odwiedzić sklepy bezcłowe, gdzie można kupić jedzenie, tańsze kosmetyki, książki i czasopisma i wiele innych lub po prostu iść prosto do gate’u, gdzie na kilkanaście minut przed odlotem zostaniemy wpuszczeni na pokład.

To wcale nie takie skomplikowane, prawda?

Bagaż a odprawa na lotnisku

Pakując swój bagaż należy pamiętać, że nie wszystkie przedmioty mogą się w nim znaleźć. Odpadają wszelkiego rodzaju scyzoryki, szpikulce do lodu i nożyczki, gdyż nie przejdziemy z nimi przez odprawę na lotnisku. Po szczegółową listę zakazanych przedmiotów należy wejść na stronę internetową linii lotniczych, z których usług korzystamy, są one bardzo precyzyjnie opisane.

Restrykcje dotyczą także płynów w bagażu podręcznym, czyli tym zabieranym ze sobą do samolotu. Wszelkie balsamy, żele, wody kolońskie itp. muszą zostać umieszczone w plastikowych butelkach o pojemności do 100 ml i umieszczone w jednej szczelnej plastikowej torebce. W sumie ilość przewożonych płynów nie może przekroczyć 1 litra. W przypadku napojów najlepiej się w nie zaopatrzyć w strefie bezcłowej po przejściu przez kontrolę.

Nie ma przeszkód, aby do bagażu spakować potrzebne leki czy jednorazowe maszynki do golenia. Przed każdą podróżą warto jednak przejrzeć na spokojnie, jakie ograniczenia dla naszego bezpieczeństwa narzuca nam linia lotnicza. A przed zagranicznymi wojażami warto wybrać ofertę wycieczkową, która nie opróżni naszego portfela i zapewni udany pobyt. A jak wybrać? Najlepiej z PADO24, gdzie znajdziemy porównywarkę ofert i mnóstwo porad na temat wycieczek, także tych last i first minute.