Odwrócona hipoteka

pożyczka hipoteczna dla emeryta

Odwrócona hipoteka to nowy rodzaj dodatkowego źródła pieniędzy dla osób w starszym wieku, które nie mogą lub nie chcą korzystać z tradycyjnej pożyczki hipotecznej. Nazywana jest odwróconym kredytem hipotecznym, ponieważ w przypadku takiej umowy to bank płaci pieniądze klientowi w zamian za to, że po jego śmierci będzie mógł przejąć jego dom. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób samotnych, którzy nie utrzymują kontaktów z rodziną, ponieważ może zapewnić im dodatkowy dochód na starość. Jak wiadomo obecne emerytury nie są szczególnie wysokie i wiele osób może mieć problem z opłaceniem za ich pomocą nawet podstawowych mediów, jak prąd i woda. Odwrócony kredyt hipoteczny jest więc wsparciem, które dostarczy niezbędnych środków właścicielom nieruchomości w podeszłym wieku na ich utrzymanie i godne życie, w tym także na zakup leków, na które w takim wieku wydaje się większą część swoich dochodów. Liczba lat, która pozwala nam skorzystać z odwróconej hipoteki nie jest jednoznacznie ustalona, dlatego o przyznanie takiego rodzaju produktu bankowego możemy starać się w różnym wieku. Nie możemy jednak oczekiwać, że bank wyrazi zgodę, gdy jesteśmy w młodym wieku i mamy przed sobą jeszcze wiele ciekawych chwil do przeżycia.

Odwrócona hipoteka – jak działa?

Odwrócona hipoteka działa na zasadzie odwróconego kredytu hipotecznego. Tak jak przy tradycyjnym kredycie, musimy być właścicielami lub mieć udział w prawie własności jakiejś nieruchomości. Zalicza się do tego również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zabezpieczeniem odwróconej hipoteki jest oczywiście konkretny dom lub mieszkanie. Bank wycenia jego wartość i na tej podstawie określa, jaką ilość środków możemy maksymalnie od niego otrzymać. Umowa z bankiem musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, tak jak wszystkie umowy przenoszące własność nieruchomości. Przedmiotem tej umowy jest przeniesienie własności nieruchomości na bank po naszej śmierci. Bank zobowiązuje się w niej do wypłaty regularnych świadczeń pieniężnych do momentu naszej śmierci. Nie musi jednak dojść do aż tak dramatycznych wydarzeń, abyśmy spłacili odwrócony kredyt hipoteczny. Możemy go równie dobrze spłacić jeszcze za naszego życia. Jeśli jednak myślimy o tym, co się stanie po naszej śmierci, ponieważ mamy rodzinę, która chciałaby przejąć po nas dany obiekt, to także jest taka możliwość. Muszą spłacić bankowi całą kwotę odwróconej hipoteki w ciągu 12 miesięcy od śmierci osoby, która ją zaciągnęła. Wtedy prawo banku do zajęcia lokalu wygasa. Może się jednak zdarzyć, że nikt nie będzie zainteresowany spłatą odwróconego kredytu hipotecznego. W takim wypadku bank przejmie daną nieruchomość po roku od daty śmierci kredytobiorcy.

Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

emeryt pożyczka hipotecznaOdwrócona hipoteka może być jednym ze sposobów na zapewnienie sobie spokoju na starość. Jednak czy na tle innych możliwości jest to optymalny wybór? Warto się nad tym poważnie zastanowić, ponieważ nieruchomość daje nam wiele różnych możliwości czerpania z niej korzyści – innych niż materialne. Jeśli nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, a jedynie odrobiny opieki, to możemy wynająć jeden pokój lub jakąś część mieszkania osobie, która w zamian za możliwość mieszkania u nas będzie się nami opiekować. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga od nas posiadania dodatkowych środków, a jednocześnie zaspokaja nasze wymagania i jest korzystne dla obu stron. Kolejną możliwością jest już wynajem części lub całości nieruchomości za określoną kwotę. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie zaciągając jednocześnie tradycyjny kredyt hipoteczny na zakup drugiego domu. W ten sposób pieniądze z wynajmu pracują na spłacenie zaciągniętego zobowiązania. To również bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki takiej inwestycji możemy zostawić w spadku naszej rodzinie nie jedną, a dwie nieruchomości. Odwrócona hipoteka porównywana do tych rozwiązań nie przynosi nam tak wielkich zysków. Ma jednak jedną podstawową zaletę – jest pewna. Decydując się na nią nie musimy się zastanawiać komu wynajmiemy mieszkanie i czy będzie w dobrym stanie, gdy je odbierzemy. Zapewnia nam możliwość bezpiecznej starości w miejscu, na które pracowaliśmy i spędziliśmy w nim całe nasze życie. Dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat oszczędzania i dodatkowych środków, nie tylko na emeryturze, powstała strona PADO24. Znajduje się tam mnóstwo informacji o finansach oraz porównywarka finansowa, dzięki czemu dopasowanie do siebie oferty banków będzie dużo prostsze.