Opóźniony lot – co zrobić?przeloty i hotele na PADO24

Opóźniony lot to często problem, przez który doświadczamy wielu trudności. Może być to dla nas niemiła sytuacja szczególnie wtedy, gdy spieszymy się na ważne spotkanie biznesowe lub czeka nas przesiadka do innego samolotu na innym lotnisku. Planując wcześniej cały wyjazd, rezerwując z wyprzedzeniem przeloty i hotele, nie spodziewamy się takich komplikacji. Obecnie samolotami podróżuje coraz więcej osób i bardzo często korzystamy z tego środka transportu, by dotrzeć na miejsce, w którym będziemy spędzać urlop, odwiedzić rodzinę mieszkającą w innym kraju lub po prostu przemieszczać się szybciej i wygodniej pomiędzy danymi miastami, gdy nasza praca tego wymaga. Taka forma podróżowania jest bardzo komfortowa, jednak nie oznacza to, że w przypadku przemieszczania się samolotem nie będziemy narażeni na żadne niedogodności, a jednym z najbardziej uciążliwych problemów może być właśnie opóźniony lot.

Przyczyny opóźnionego lotu

najlepsze przeloty i hotele tylko z PADO24

Zazwyczaj opóźniony lot jest spowodowany przyczynami, na które linie lotnicze nie mają wpływu, takimi jak nagłe pogorszenie pogody. Czasem jednak zdarza się, że samolot nie startuje na czas z powodu awarii, błędu systemu informatycznego lub innego zdarzenia, któremu zapobiec powinien właśnie operator lotu. W większości przypadków takie sytuacje nie są w żadnym stopniu zależne od pasażerów, dlatego też za niedogodności, jakie może spowodować opóźniony lot, należy się im zadośćuczynienie. Kwestie takie są regulowane przez jednolite postanowienia Unii Europejskiej, które stwierdzają, jakie prawa ma pasażer oraz jakie formy rekompensaty mu się należą.  Jeżeli opóźnienie było bardzo nieznaczne lub nie stworzyło większych problemów, zazwyczaj nie podejmuje się żadnych działań. Jeżeli jednak trwa ono ponad dwie godziny – dla lotów do 1500 km, trzy i więcej godzin – dla lotów wewnątrz wspólnotowych powyżej 3500 km, a także ponad cztery godziny – dla pozostałych lotów, przewoźnik ma obowiązek zagwarantować pasażerom odpowiednią pomoc i wsparcie adekwatne dla danej sytuacji. Zazwyczaj konieczne jest zapewnienie im napojów i posiłków w ilości adekwatnej do długości oczekiwania, darmowych rozmów telefonicznych lub faksów, a jeśli w wyniku opóźnienia lot przesunie się o dzień, pasażerowi przysługuje także darmowy nocleg w pokoju hotelowym. Warto również pamiętać, że jeżeli zaplanowaną mamy przesiadkę do innego samolotu i w wyniku opóźnienia konieczne będzie jej przesunięcie, przewoźnik powinien nam to ułatwić (takiej możliwości możemy nie mieć w przypadku tanich linii lotniczych). Oprócz tego przysługuje nam oczywiście zwrot pieniędzy za lot lub zastąpienie go innym – wszystko zależy od naszego porozumienia z liniami lotniczymi.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Jeśli zadośćuczynienie ze strony linii lotniczych okaże się nieadekwatne lub nie otrzymamy go wcale, przysługuje nam jeszcze możliwość uzyskania odszkodowania za opóźniony lot. Jego wysokość także jest ściśle określona i w zależności od długości trasy możemy otrzymać wypłatę o wartości od 250–600 euro. Aby się o nie starać, należy wypełnić odpowiedni uniwersalny unijny formularz skargi oraz wysłać go do linii lotniczych, natomiast jeśli pozostanie on bez odpowiedzi przez 30 dni lub reakcja linii nas nie zadowoli, należy skontaktować się właściwym dla danego kraju organem. Możemy nie uzyskać odszkodowania, jeśli lot został odwołany z powodu wyjątkowych okoliczności (na przykład pogody), poinformowano nas o opóźnieniu co najmniej 2 tygodnie wcześniej lub zaproponowano nam alternatywny lot w tym samym czasie.

Opóźniony lot? Korzystaj ze sprawdzonych linii lotniczych!

Nie wszystkie linie lotnicze oferują nam taki sam standard, w przypadku niektórych z nich opóźniony lot może zdarzyć się częściej niż u innych. Aby zapewnić sobie jak największy komfort i pewność, powinniśmy korzystać jedynie z usług sprawdzonych pośredników i planować nasze podróże bardzo odpowiedzialnie. Warto w tym celu odwiedzić serwis PADO24, w którym znajdziemy wiele przydatnych wskazówek i porad, znacznie ułatwiających nam zorganizowanie podróży. Oprócz tego dzięki odnośnikowi umieszczonemu na stronie będziemy mogli przenieść się do porównywarki ofert lotów i znaleźć ten najbardziej dla nas odpowiedni. Udany lot tylko dzięki PADO24!