Oszczędzanie a domowy budżetkonto oszczędnościowe a domowy budżet

Dla wielu osób oszczędzanie to naturalna czynność. Zdecydowanie wspomaga je ważny cel lub możliwość wydawania pieniędzy na drobne przyjemności. Są jednak tacy, dla których oszczędzanie jest ogromnym wysiłkiem, a niskie zarobki, opłaty oraz rosnące ceny żywności czy paliwa nie pomagają w oszczędzaniu (odbijającym się na jakości życia). Niewiele osób wie, że kilka prostych czynności może pomóc panować nad domowym budżetem oraz uniknąć konieczności zaciągnięcia kredytu. Trzeba się po prostu do nich przyzwyczaić, aby po pewnym czasie bez obaw odkładać kolejne pieniądze.

Jak zacząć oszczędzanie?

Aby zaplanować oszczędzanie, na początku trzeba dokładnie sprawdzić miesięczne przychody. To bardzo proste zadanie, wystarczy zsumować wszystkie środki, które co miesiąc zasilają domowy budżet. Ważne jest, aby uwzględnić wyłącznie pewne wpływy. Nie wliczaj pieniędzy, co do których otrzymania nie masz pewności. Następnie należy podsumować wszystkie miesięczne wydatki i przydzielić je do kategorii: koszty stałe lub koszty zmienne. Koszty stałe to na przykład rata kredytu, bilety na komunikację miejską, czy abonament za usługi telekomunikacyjne. Koszty zmienne natomiast to zakup jedzenia, ubrań, paliwa, czyli wydatki, których wysokość zmienia się w zależności od działania. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy suma wydatków nie przekracza sumy wpływów. Jeśli tak jest – czas zacząć oszczędzać, a pomogą nam w tym specjalne produkty finansowe, takie jak konta oszczędnościowe.

Codzienne oszczędności

zakładamy konta oszczędnościowe

Zmiana dotychczasowych nawyków w życiu codziennym pozwala co miesiąc na odłożenie określonej kwoty. Wystarczy, że zamiast długiej kąpieli, do której potrzebne jest wypełnienie całej wanny sporą ilością wody, weźmiesz prysznic. Podczas codziennej toalety wystarczy zakręcać wodę za każdym razem, kiedy bezpośrednio z niej nie korzystasz. Zużycie wody można zmniejszyć inwestując w zmywarkę, a pranie robiąc dopiero, gdy pralka będzie pełna.

Zaoszczędzić można również na rachunkach za prąd. Aby to zrobić, trzeba pamiętać o wyłączaniu na noc wszystkich sprzętów elektronicznych, które nawet w trybie czuwania zużywają pewne ilości prądu. Jest to także możliwe dzięki energooszczędnym żarówkom. Co prawda ich cena w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest wyższa, jednak mają dłuższą żywotność i przede wszystkim zużywają mniejszą ilość energii.

Dobrym rozwiązaniem jest także zapisywanie wszystkich wydatków. W tym celu warto zbierać wszystkie paragony i kontrolować historię transakcji karty płatniczej. Dzięki temu możesz zaobserwować, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i gdzie możesz je zaoszczędzić. Lista zakupów to chyba najlepszy sposób, aby wyjść ze sklepu tylko z tymi produktami, które są rzeczywiście potrzebne. Nie mając sprecyzowanej listy produktów, jest prawie pewne, że wrócisz ze stertą rzeczy „na zapas”, których w części nawet nie wykorzystasz. Dodatkowo wybierając się na zakupy spożywcze, zadbaj o to, żeby być najedzonym. W przeciwnym razie z pewnością kupisz wiele rzeczy, których normalnie nie włożyłbyś do wózka. Do oszczędzania warto zachęcić również swoją rodzinę.

Oszczędzaniu pomagają często programy partnerskie, rabaty, zniżki, naklejki, wyprzedaże i karty stałego klienta. Bardzo często dzięki chwilowym promocjom można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, a nawet dostać coś za darmo. Wiele sklepów internetowych oferuje atrakcyjne ceny produktów, nierzadko niższe niż w sklepach stacjonarnych.
wybór konta oszczędnościowego

Kanapki do pracy to być może nie oszczędność czasu, ale na pewno pieniędzy. Wiele osób z różnych przyczyn nie zabiera do pracy drugiego śniadania, natomiast później, gdy dopada je głód, wydaje pieniądze na dania na wynos, które dodatkowo nie zawsze są zdrowe. Zamiast tego można przygotować sobie kanapkę, sałatkę lub owoce.

Pamiętaj również, że tańsze nie zawsze oznacza gorsze. Jest mnóstwo produktów (nie tylko spożywczych), przy zakupie których płaci się za markę. Wiele artykułów mniej znanych firm jest tak samo dobrych, a czasem nawet lepszej jakości. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto także skorzystać z porównywarki cenowej. Dzięki nim możesz sprawdzić, czy nie uda się znaleźć takiego samego produktu w niższej cenie.

Dobrym sposobem, aby oszczędzić są dwa osobne konta. Zaraz po wypłacie warto przelać niewielką kwotę przychodów (do 10%), aby nie wliczać jej w domowy budżet. Nie widząc danej kwoty na głównym koncie, nie czujesz ubytku. Ponadto nie zawsze najlepszym sposobem na zepsuty produkt jest zakup nowego. Czasami warto sprawdzić, czy wady nie da się naprawić tanim kosztem. Być może pękniętą podeszwę porządnych butów można wymienić, a z poszarpanych dżinsów zrobić modne szorty. Dobrą zasadą jest również zarządzanie budżetem w skali roku, a nie miesiąca. Dzięki temu unikniesz problemów z sezonowymi wydatkami, takimi jak ubezpieczenie auta czy zakup wyprawki szkolnej dla dziecka. Jeśli więc chcesz zacząć oszczędzać i lepiej zarządzać swoimi finansami, użyj porównywarki finansowej i dowiedz się, jak to zrobić!