Płeć a koszt OC

Płeć determinuje praktycznie całe nasze życie i to od samych jego początków. To właśnie od niej zależy, czy będziemy chcieli bawić się lalkami czy samochodami, interesować sportem lub modą. Mimo wszystkich nowoczesnych teorii typu „gender”, od płci człowieka zależy naprawdę dużo. Widzimy to w codziennym, prywatnym życiu, ale zauważają to też różnego rodzaju firmy. Jedną z branż, która jest szczególnie zainteresowana naszymi różnymi preferencjami oraz zachowaniem jest branża ubezpieczeniowa. Od tego kim jesteśmy, jak wygląda nasze codzienne życie i jak się zachowujemy zależy ryzyko, które te przedsiębiorstwa podejmują oferując nam różnego rodzaju ubezpieczenia. Jednym z bardziej zależnych od płci ubezpieczeń jest obowiązkowe ubezpieczenie OC i wbrew powszechnie panującym opiniom to nie płeć żeńska jest w tym wypadku poszkodowana.

Czy płeć wpływa na cenę OC?

Jeszcze do niedawna płeć kierowcy była brana pod uwagę w przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych przy wyliczaniu ceny OC. Działanie to było podyktowane statystykami, które jednoznacznie mówią nam, że kobiety jeżdżą wolniej, ostrożniej i dużo bardziej przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mimo tego, że są bardziej narażone na koszt ubezpieczenia oc a płećspowodowanie lekkich otarć czy nawet niegroźnych stłuczek, to dużo rzadziej zdarzają się przypadki bardzo poważnych wypadków, gdy kobieta znajduje się za kierownicą pojazdu. Oznacza to oczywiście niższe koszty dla ubezpieczycieli, którym zdecydowanie opłaca się pokryć nawet kilka mniejszych szkód zamiast jednej bardzo poważnej, gdzie doszło jeszcze do uszczerbku na zdrowia poszkodowanych. Dzięki temu kobiety mogły liczyć na tanie OC.

Wysokość stawki OC a płeć kierowcy

Racjonalne, poparte badaniami działania towarzystw ubezpieczeniowych zostały jednak zgłoszone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jako wysoce dyskryminujące płeć męską. Trybunał przychylił się do postulatów zawartych we wniosku i zabronił firmom ubezpieczeniowym stosowania takich praktyk 21 grudnia 2012 roku. Od tego czasu płeć kierowcy nie wpływa w żaden sposób na wysokość stawki ubezpieczenia OC. Największe znaczenie ma oczywiście wiek i doświadczenie kierowcy oraz bezszkodowa jazda, jednak firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele różnych czynników, bardziej lub mniej logicznie uzasadnionych, do wyliczenia ostatecznej ceny OC. Nie musimy się jednak już martwić, że już od momentu samych narodzin będziemy dyskryminowani ze względu na to, jakiej płci dzieckiem się urodziliśmy. Teraz wysokość płaconych przez nas składek zależy już więc wyłącznie od tego, na ile dobrymi i odpowiedzialnymi kierowcami jesteśmy. Warto także skorzystać z porównywarki ofert i postarać się wybrać jak najkorzystniejszą propozycję – na pewno się opłaci!