Port lotniczy Lublin

bilety lotnicze z lotniska w LubliniePort lotniczy Lublin to lotnisko młode, lecz prężnie się rozwijające. Działa ono od nieco ponad trzech lat – dla pasażerów zostało otwarte 17.12.2012 roku. Jego budowa została sfinansowana z funduszów otrzymanych od Komisji Europejskiej i trwała od 2010 do właśnie 2012 roku. Mimo nazwy obiekt ten nie znajduje się w samym Lublinie, lecz w rzeczywistości w pobliskim Świdniku.  Miejsce to może się poszczycić bogatą tradycją lotniczą. Pierwsze lotnisko powstało tu już przed wojną, a towarzyszyła mu cywilna szkoła pilotów Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W 1944 roku budynek szkoły oraz hangary zostały niestety wysadzone przez Niemców w powietrze. Do dziś jednak istnieje umiejscowione obok portu lotniczego Lublin pochodzące z tamtych czasów trawiaste lotnisko obsługujące wytwórnię śmigłowców PZL Świdnik. W czasach PRL-u istniał tu ponadto Aeroklub Robotniczy w Świdniku. Ciekawostką jest, że w miejscu tym każdego roku odbywają się Zawody w Akrobacji Samolotowej im. Janusza Kasperka, a także Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe (jedyne na świecie organizowane o tej porze roku).

Z lubelskiego lotniska odbywają się zarówno tradycyjne loty rejsowe, jak i czarterowe. Port lotniczy Lublin współpracuje z trzema liniami lotniczymi – Ryanair, Wizz Air, a także Lufthansa. Celami lotów bezpośrednich są zazwyczaj miasta europejskie, takie jak Wielka Brytania, Belgia, Francja, Norwegia czy Szwecja. Łącznie jest to jedenaście kierunków w ośmiu różnych krajach. Przez jakiś czas obywały się również wewnątrzkrajowe loty do Gdańska. Do innych miejsc pasażerowie mogą dotrzeć albo w ramach lotów czarterowych (warto na bieżąco śledzić ich ofertę), albo decydując się na przesiadki na innych lotniskach.

Infrastruktura portu lotniczego Lublin

tanie bilety lotnicze na PADO24Lotnisko zostało w tym miejscu wybudowane od podstaw. Port lotniczy Lublin składa się z terminala służącego do obsługiwania pasażerów, z pasów startowych, a także dróg dojazdowych oraz parkingów. Znajdziemy tam stację paliwa lotniczego i budynek techniczny. W nagłych przypadkach pomocą może służyć straż pożarna, której budynek również umiejscowiony jest na terenie lotniska. W jego okolicach powstała także wypożyczalnia samochodów, co ma na celu ułatwienie pasażerom zorganizowania sobie dalszej podróży. Ze względu na ich potrzeby wybudowano ponadto nową zelektryfikowaną linię kolejową biegnącą z lotniska do stacji umiejscowionej w centrum Świdnika, skąd można już dojechać w wiele innych miejsc.

Statystyki portu lotniczego Lublin

Z roku na rok, a właściwie nawet z miesiąca na miesiąc lotnisko to ma coraz więcej pasażerów, staje się coraz bardziej znane i uczęszczane,  sprzedaż biletów lotniczych stale wzrasta. O ile w styczniu w porcie lotniczym Lublin 2013 roku miały miejsce tylko 102 operacje lotnicze, to w grudniu tego samego roku było ich już 216, natomiast w grudniu 2015 roku – aż 369. Najwięcej operacji lotniczych odbywa się oczywiście w miesiącach letnich oraz jesiennych – czerwcu, lipcu, sierpniu oraz wrześniu, ponieważ to wtedy najchętniej wybieramy się na urlopy. Najmniej jest ich natomiast zawsze na początku roku. Łącznie w zeszłym roku port lotniczy Lublin obsłużył 265,5 tys. klientów, a w lipcu 2015 świętowano tam podróż półmilionowego pasażera. Po aktualne informacje o przelotach i połączeniach warto sięgnąć do porównywarki.

Ciekawostką jest, że na trawiastym obszarze lotniska w Świdniku znajduje się kolonia susła perełkowanego, który należy do gatunków chronionych ze względu na zagrożenie wyginięciem.