Port lotniczy Radom

bilety lotnicze z lotniska w RadomiuPort lotniczy Radom ma dość długą historię, funkcję lotniska cywilnego jednak pełni ono dopiero od 2014 roku. Znajduje się we wschodniej dzielnicy Radomia noszącej nazwę Sadków, 3,5 km od centrum miasta.

Obecnie z tego lotniska nie odbywa się zbyt wiele regularnych lotów. Na stałe port lotniczy Radom obsługuje jedynie rejsy do czeskiej Pragi (linie lotnicze Czech Airlines). W przeszłości (do listopada 2015 roku) odbywały się stamtąd także loty do Rygi, jednak zrezygnowano z nich. Istnieje szansa, że liczba lotów w przyszłości wzrośnie, biorąc pod uwagę coraz większą popularność takiej formy podróżowania wśród społeczeństwa.

Historia portu lotniczego Radom

Choć Radom jest miastem powszechnie kojarzonym z lotnictwem, do niedawna istniało tam jedynie lotnisko wojskowe. Port lotniczy Radom, z którego mogą korzystać cywilni pasażerowie, to natomiast dość świeża inwestycja. Zacznijmy jednak od początku. Historia radomskiego lotniska wojskowego sięga aż lat 20. XX wieku, kiedy to powstał pomysł jego budowy, a także stworzenia w pobliżu cywilnej szkoły pilotów. Zarówno jedno, jak i drugie zostało powołane do życia 19 kwietnia 1932 roku. Po II wojnie światowej kontynuowano w tym miejscu tradycje lotnicze – zarówno jeżeli chodzi o jednostki wojskowe, jak i nauczanie przyszłych pilotów. W 1989 roku powoli zaczął się wykluwać pomysł stworzenia w Radomiu lotniska cywilnego. Powstał wtedy Miejski Zarząd Rozwoju Miasta „Arch-Geo-Bud” S.A., który w 1995 roku przekształcono w Regionalny Ośrodek Informacyjny Radom-Media S.A., a następnie w spółkę Port Lotniczy RADOM S.A. Rozpoczęło to starania o budowę lotniska. Terminal wraz z całym wyposażeniem kupiono od portu lotniczego Łódź. W latach 2012-2014 trwały prace, których celem było stworzenie portu lotniczego Radom dostosowanego do potrzeb cywilnych. Został on otwarty w maju 2014 roku, jednak loty na dobre wystartowały we wrześniu 2015.

Infrastruktura portu lotniczego Radom

Położenie lotniska w Radomiu jest bardzo atrakcyjne i dogodne dla pasażerów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się drogi międzynarodowe, a także droga krajowa, natomiast na jego terenie bocznica kolejowa, która w przyszłości zostanie połączona z dworcem głównym w Radomiu. Dotarcie do portu lotniczego Radom nie powinno więc sprawić większego problemu. Ponadto również stan techniczny obiektu jest na wysokim poziomie. Długość pasa startowego to 2000 metrów (z możliwością przedłużenia o 700 metrów), a szerokość – 45 metrów. Terminal  ma powierzchnię o wielkości ok. 3 tys. m². Został on odkupiony od lotniska w Łodzi, a następnie odnowiony. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto w pobliżu lotniska otworzono wypożyczalnię samochodów, co znacznie ułatwi pasażerom organizację podróży.

Statystyki portu lotniczego Radom

bilety lotnicze z portu lotniczego RadomNiestety lotnisko w Radomiu nie działa póki co zbyt prężnie. Choć początkowo plany były ambitne i obejmowały loty na przykład do Egiptu, Rygi, Norwegii czy Wielkiej Brytanii, to stopniowo jednak ze względu na niskie zainteresowanie biletami lotniczymi zrezygnowano z nich. Obecnie z portu lotniczego Radom możemy się wybrać już tylko w jednym kierunku – do Czech. Liczby zresztą mówią same za siebie – zgodnie ze statystykami we wrześniu 2015 roku na lotnisku tym odprawiono jedynie około 200 pasażerów. Odbyły się w tym czasie 34 rejsy. Po więcej informacji oraz aktualne propozycje przelotów i połączeń warto sięgnąć do porównywarki.

Warto wiedzieć, że na tym lotnisku cyklicznie co dwa lata organizowane jest Radom Air Show, a więc słynne na całą Polskę pokazy lotnicze połączone z prezentacją sprzętu wojskowego.