Powody zakupu ubezpieczenia mieszkania

Powody zakupu ubezpieczenia mieszkania nie przekonują Polaków. Mamy tendencję do myślenia, że wypadki chodzą po ludziach, ale na pewno nie po nas. Tymczasem czynników, które mogą uszkodzić nasze mieszkanie lub doprowadzić do utraty mienia jest wiele. Dach nad głową to podstawowa rzecz, która daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego bierzemy kredyty na kilkadziesiąt lat lub pracujemy w pocie czoła, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie wymarzone cztery kąty, bez względu na to czy jest to luksusowy apartament, czy małe mieszkanie w bloku. Nawet jeśli właściciele mieszkania zachowują ostrożność, to nie ma gwarancji, że u sąsiada nie dojdzie do wybuchu gazu, złamana wichurą gałąź nie wybije okna, albo nie powtórzy się sytuacja z 1997 roku, kiedy Polskę nawiedziła powódź. Padły wtedy słowa urzędującego wtedy premiera Cimoszewicza, które wiele osób uraziły, ale miały w sobie odrobinę prawdy. Cimoszewicz powiedział wtedy, że „to jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna.”

ubezpieczenie mieszkania

Jednak w przypadku chęci ubezpieczenia swojego mieszkania należy pamiętać, że najlepiej jest dopasować zakres ubezpieczenia na własną rękę. Agenci mogą jedynie doradzić i poinformować o popularnych rodzajach polis, ale najlepiej jest samemu sobie zadać pytanie „co najgorszego może się tu stać?”. Na pewno należy ubezpieczyć podłogi i ściany, ponieważ tak błaha rzecz, jak zalanie przez sąsiada może mieć fatalne skutki i być kosztowne w przywróceniu do ładu. Pakiety ubezpieczeń można dopasować do potrzeb, więc jeśli w mieszkaniu jest dużo sprzętu elektronicznego i znajduje się na 10 piętrze, to należy ubezpieczyć elementy ruchome, natomiast ubezpieczenie okien i szyb można sobie darować.

Swoje mieszkanie należy ubezpieczyć od strat wynikających z włamania. Ze statystyk wynika, że mimo świadomości o tym zagrożeniu, tylko nieco ponad połowa Polaków ma wykupione ubezpieczenia mieszkania i domu na tę okoliczność.  Z kolei według raportów policji, w Polsce średnio co 15 minut dochodzi kradzieży z włamaniem. Jeśli te dane dalej nie potwierdzają tezy, że warto wykupić ubezpieczenie, to spróbujmy zrobić eksperyment i oszacować wartość wszystkich sprzętów w domu, które złodziej mógłby wynieść. To pomaga w uświadomieniu sobie, że często ta suma opiewa na wartości dużo wyższe niż suma składek za ubezpieczenie.

Dobrym pomysłem może być też ubezpieczenie OC, które uchroni nas od odpowiedzialności, jeśli szkoda w mieszkaniu sąsiada wyniknie z naszej winy, na przykład zalejemy mu sufit.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z tytułu ubezpieczenia mieszkania?

ubezpieczenie mieszkania i domuIstnieją sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania nie pokryje szkód. Nieważne, jakie były powody do zakupu ubezpieczenia mieszkania, odpowiedzialność ubezpieczyciela zwykle kończy się, kiedy szkody zostały wywołane skutkami wojen i strajków oraz zamieszek i aktów terroryzmu. Nie możemy się ubiegać o odszkodowanie również wtedy, kiedy na ścianach wystąpiła pleśń lub grzyb, nawet jeśli było to skutkiem zalania. Podobnie w sytuacji, kiedy do zniszczenia lub kradzieży doszło w wyniku niedbalstwa, na przykład zostawiliśmy otwarte drzwi i mieszkanie zostało okradzione, pożyczyliśmy komuś klucze lub szkoda w mieszkaniu była zrobiona celowo. Co zrobić, gdy okradziono nam mieszkanie z powodu naszej lekkomyślności? Niestety straty trzeba pokryć z własnej kieszeni.Warto też pamiętać, że jeśli z balkonu lub piwnicy zniknie rower, to tych miejsc ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje.

Różne powody zakupu ubezpieczenia mieszkania, ale  jeden cel

W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia mieszkania, można dopasować je tak, aby składki nie obciążały domowego budżetu. Jednak kompleksowa ochrona to wydatek średnio 200 zł miesięcznie, co może stać w opozycji do powodów zakupu ubezpieczenia mieszkania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku szkody, koszty naprawy lub remontu mogą być dużo większe, poza tym zyskujemy jeszcze jedną wartość, która dla wielu jest warta każdej ceny – święty spokój. Aby wybrać ofertę wśród wielu ubezpieczycieli i nie przepłacić, można skorzystać z porównywarki finansowej na PADO24. Szybko i bez wychodzenia z domu porównaj, jakie ubezpieczenie mieszkania będzie najlepsze i zaoszczędź z PADO24!