Pożyczka gotówkowa i pożyczka hipoteczna

Pożyczka gotówkowa i pożyczka hipoteczna to dwa różne sposoby na zdobycie dodatkowych środków na wyremontowanie własnego mieszkania. Polacy są bardzo przywiązani do miejsc, w których żyją, a szczególnie do swoich domów. Traktujemy je jako miejsce spokoju, ukojenia, do którego zawsze można wrócić. Nic w tym dziwnego, w końcu „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – jak mówi polskie przysłowie. Jednak po pewnym czasie mieszkania w jednym miejscu jego stan musi się pogorszyć. Jest to całkowicie normalne przy codziennym korzystaniu z dostępnych w nim pomieszczeń, mebli i urządzeń. Nasze domy to nie muzea, w których chodzimy w ochronnych butach. Mamy czuć się w nich komfortowo i robić to, co nam się tylko podoba. Prowadzi to jednak do niszczenia, które oczywiście można naprawić. Zdarza się też tak, że mimo ciągle dobrego stanu dane pomieszczenie przestaje nam się podobać. Może być to spowodowane nową modą lub po prostu zwykłym znudzeniem patrzenia na te same cztery ściany każdego dnia. Czy będzie nam potrzebny kredyt na remont mieszkania? Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji finansowej.

Remont mieszkania? Wybierz pożyczkę hipoteczną lub pożyczkę gotówkową!

pożyczka hipoteczna na remont mieszkaniaZazwyczaj kiedy decydujemy się na remont, pieniądze na niego ma nam dać pożyczka gotówkowa lub pożyczka hipoteczna. Dlaczego nie korzystamy z własnych środków? Ponieważ remont kosztuje zazwyczaj sporo pieniędzy, a decyzję o nim i tak podejmujemy spontanicznie. Oczywiście możemy spotkać osoby, które systematycznie na niego odkładają, ale nawet one nie mogą przewidzieć ostatecznych kosztów takiego remontu. Zawsze pojawią się jakieś dodatkowe wydatki i wie to każdy, kto choć raz próbował odremontować przynajmniej jeden pokój w domu. Co zatem wybrać – pożyczkę gotówkową czy też pożyczkę hipoteczną? Jak te dwa produkty bankowe wypadają w zestawieniu pod kątem opłacalności i szybkości otrzymania pieniędzy?

Pożyczka hipoteczna to dobry sposób na remont mieszkania

Zacznijmy od tego, czym jest pożyczka hipoteczna. Jest to produkt bankowy dostępny jedynie dla osób posiadających nieruchomość oraz chcących pożyczyć sporą sumę pieniędzy. Banki nie proponują pożyczki hipotecznej przy kwotach wynoszących kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj o taki rodzaj finansowania możemy ubiegać się, gdy chcemy pożyczyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Podyktowane jest to tym, że taka pożyczka rozkładana jest na zdecydowanie dłuższy okres niż np. pożyczka gotówkowa. Wymaga także przygotowania dużo większej liczby dokumentów, ponieważ musimy ustanowić hipotekę na danej nieruchomości, przedstawić w banku potwierdzenie tego faktu, jak również prawo własności. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy jednak dużo bardziej atrakcyjne warunki pożyczki. Dzieje się tak dlatego, że hipoteka jest dla banku bardzo solidnym zabezpieczeniem. Dla nas jednak zaciągnięcie takiej pożyczki oznacza, że jeśli nie poradzimy sobie z jej spłatą, stracimy mieszkanie.

Remont mieszkania finansowany z pożyczki gotówkowej

Pod tym względem bezpieczniejsza jest pożyczka gotówkowa. Chcąc skorzystać z takiego źródła finansowania, potrzebny jest nam zazwyczaj jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie o naszych dochodach lub wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy. Oszczędza to w znaczący sposób czas potrzebny na załatwienie wszystkich spraw związanych z pożyczką. Niestety w parze z tym idzie większy koszt pożyczenia pieniędzy. Bank nie mając tak dobrego zabezpieczenia jak hipoteka, rekompensuje sobie różnicę ryzyka w wysokości prowizji. Chcąc zaciągnąć pożyczkę gotówkową, musimy się także przygotować na dużo krótszy okres spłaty niż w przypadku pożyczki hipotecznej.

Pożyczka gotówkowa a hipoteczna – co wybrać przy remoncie mieszkania?

Musimy dokładnie przemyśleć wszystkie atuty i minusy danego typu finansowania i wyciągnąć wnioski. Jeśli jesteśmy posiadaczami nieruchomości, a naszym celem jest zrobienie dużego i kosztownego remontu, to lepszym wyborem będzie w takim przypadku pożyczka hipoteczna. Nie da nam tyle elastyczności, co pożyczka gotówkowa, ale pozwoli za to na dłuższe oraz mniej odczuwalne spłacanie rat, które będą niżej oprocentowane. Wszystkie osoby potrzebujące pieniędzy na niewielki remont w krótkim czasie powinny za to wybrać pożyczkę gotówkową. Można ją dużo szybciej spłacić – mimo wyższego oprocentowania. Nie musimy także posiadać nieruchomości na własność, co czyni ją dużo łatwiej dostępną. Dalej zastanawiasz się co wybrać? Skorzystaj z porównywarki finansowej i rozwiej swoje wątpliwości dzięki zawartym tam informacjom!