Przelew na zły rachunek

konta osobiste Przelew na zły rachunek może zdarzyć się każdemu. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by nasze pieniądze znalazły się na koncie kogoś zupełnie nam obcego. W dzisiejszych czasach, które zmuszają nas do wielkiego pośpiechu, nie jest to niczym niezwykłym. Swoją rolę przy takiej pomyłce mogą odgrywać również nowoczesne aplikacje bankowe, np. na smartfony, które ze względu na specyfikę aparatu często prowokują pomyłki przez kliknięcie w niewłaściwą cyfrę. Czy w takim wypadku możliwe jest cofnięcie przelewu? Co dzieje się, gdy pieniądze znalazły się już na koncie przypadkowego odbiorcy i czy w takim wypadku istnieje szansa na odzyskanie przelanych środków?
Zgodnie z prawem banki dokonują przelewów na podstawie 26-cyfrowego numeru konta bankowego, nie sprawdzając przy tym jego zgodności z innymi danymi odbiorcy, takimi jak nazwisko czy adres. Często sami nie wpisujemy adresu odbiorcy, bo nie należy on do wymaganych przez banki danych. Dlatego jeśli przy dokonywaniu przelewu podasz błędny numer konta, który w swojej konstrukcji oraz algorytmie jest poprawny, pieniądze zostaną wysłane do jego właściciela. Banki są w takich przypadkach po stronie swoich klientów i starają się im jak najlepiej pomóc.

Przelew na zły rachunek – co robić?

Zrobiłeś przelew, który nie dotarł po kilku dniach do odbiorcy? Po sprawdzeniu wprowadzonych przez siebie danych zauważasz błąd w numerze rachunku? W takim wypadku musisz działać szybko, ponieważ istnieje możliwość pełnego odzyskania przelanych środków. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest niezwłoczne skontaktowanie się z twoim bankiem. Jeżeli transakcja nie została jeszcze zrealizowana i środki nie znalazły się na koncie błędnego odbiorcy, pracownik banku bez problemu anuluje przelew lub dokona korekty pomyłkowo wpisanego numeru konta. Musisz więc znać odpowiedni numer alarmowy do swojego banku lub zadzwonić na zwyczajną infolinię. W tym drugim przypadku problemem mogą okazać się kolejki, dlatego możesz także skorzystać z rozmów wideo lub audio przez stronę internetową twojego banku.

Przelew na zły rachunek – czy da się cofnąć?

Sprawa stanie się bardziej skomplikowana, jeśli przelew na zły rachunek został już zrealizowany, a pieniądze trafiły na konto przypadkowej osoby. W takim wypadku należy za pośrednictwem banku wysłać do niej wezwanie do zapłaty, w którym należy określić kwotę, która ma podlegać zwrotowi, termin zwrotu oraz numer konta osobistego, na który zwrot ma zostać dokonany. Wezwania nie można wysłać na własną rękę, ponieważ bank zobowiązany jest do nieujawniania danych klientów, dlatego nie dowiemy się, na czyje konto dotarły przelane przez nas środki. Konieczne jest złożenie stosownej reklamacji.
przelew złe konto osobisteOsoba, która omyłkowo otrzymała środki, ponieważ wykonaliśmy przelew na zły rachunek, ma obowiązek ich zwrócenia na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia. Jednakże jeżeli nie zwróci ona pieniędzy, sprawę należy skierować do sądu. Trzeba także mieć na uwadze to, że po zgłoszeniu takiej sytuacji w naszym banku to właśnie on ma podejmować wszelkie kroki w celu jej rozwiązania, a my możemy być jedynie proszeni o jakieś dodatkowe informacje czy działania. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach musimy zachować zimną krew i opanowanie. Nie możemy pozwolić sobie na panikę, ponieważ chodzi o nasze pieniądze, które często opiewają na niemałe kwoty.
Przy wykonaniu przelewu na zły rachunek najważniejsze jest wczesne zauważenie błędu. Jeśli odbędzie się to jeszcze przed sesją ELIXIR, to bez problemu nawet samodzielnie anulujemy taki przelew. Jednak co możemy zrobić w sytuacji, gdy np. dodaliśmy do kwoty o jedno zero za dużo? Jeśli nie mamy takiej liczby pieniędzy na rachunku, to bank automatycznie zablokuje taki przelew, pokazując odpowiedni komunikat. Jeśli jednak mamy pomyłkową kwotę na swoim końce, w takich przypadkach  zdecydowanie lepiej jest zastąpić kontaktem z osobą, której przelaliśmy zbyt dużo pieniędzy. W ten sposób nasze błędnie przekazane środki dużo szybciej wrócą na swoje miejsce. Po więcej informacji na temat oszczędzania i finansów oraz oferty najlepszych produktów bankowych warto sięgnąć do porównywarki finansowej.