Punkty karne

Punkty karne mają uchronić wszystkich uczestników ruchu drogowego przed niebezpieczeństwami, na które wzajemnie się oni narażają. W teorii każdy wie doskonale, że podczas prowadzenia pojazdu należy zachować szczególną ostrożność, być maksymalnie skoncentrowanym oraz mieć na uwadze obowiązujące przepisy i znaki drogowe, jednak w praktyce nie wszyscy z nas stosują się do tych zasad i właśnie dlatego często na drodze zdarzają się kolizje, wypadki lub inne sytuacje, które mogą być tragiczne w skutkach. Często spowodowane są one nieuwagą lub rozkojarzeniem, ale w wielu przypadkach dużą rolę odgrywają brawura, przecenianie własnych umiejętności lub po prostu ludzka głupota. Lekarstwem na taki stan rzeczy mogą być właśnie punkty karne, które mają zmusić niefrasobliwych kierowców do odpowiedniego zachowania na drodze. Za co można je dostać i czym one grożą? Dowiedzmy się tego!

ubezpieczenie samochodu

Za co można dostać punkty karne i jakie mogą być tego skutki?

Często zabezpieczamy się przed nieostrożnością innych kierowców wykupując dodatkowe ubezpieczenie, takie jak AC i Assistance. Nie uchronią nas jednak przed skutkami naszych nieprawidłowych zachowań na drodze. Punkty karne może otrzymać każdy kierowca, który nie zastosuje się do przepisów ruchu drogowego. Przyznawane są one przez odpowiednie organy służb porządkowych (policja), a uzyskuje się je za każde popełnione wykroczenie. Ich wysokość jest ściśle określona dla każdego przypadku i można ją sprawdzić w taryfikatorach zawartych w stosownych aktach prawnych dotyczących ruchu drogowego. W zależności od popełnionego występku, otrzymamy od 1 do 10 punktów karnych, jednak warto pamiętać, że w przypadku popełnienia kilku wykroczeń w tym samym momencie mogą one zostać zsumowane. Taka sytuacja będzie dla nas wyjątkowo niekorzystna, ponieważ dopuszczalny limit, który zezwala na dalsze prowadzenie pojazdów, to 23 punkty. Jeśli w ciągu 12 miesięcy uzyskamy 24 lub więcej punktów karnych – stracimy prawo jazdy (w przypadku kierowców, którzy posiadają je krócej niż rok jest to 20 punktów). W takiej sytuacji sporządzony zostanie wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy i będzie on musiał zdać egzamin (kierowcy z krótszym stażem muszą liczyć się z cofnięciem prawa jazdy i koniecznością powtórzenia kursu).

Jak można sprawdzić, ile mamy punktów karnych oraz jak się ich pozbyć?

Punktów karnych, jak wiadomo, lepiej będzie unikać, ale jeśli już zdarzy się nam dostać kilka, nie ma jeszcze powodów do obaw. Nasze punkty zerują się po roku od ich uzyskania, o ile nie uzbieramy ich 24 lub więcej. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości zgromadzonych przez nas punktów karnych, a boimy się, że może ich być już sporo, warto sprawdzić ich liczbę i się upewnić. Możemy to zrobić na każdym komisariacie Policji, wystarczy jednie udać się tam z dowodem tożsamości. Samo uzyskanie takiej informacji będzie dla nas bezpłatne, natomiast za wydanie zaświadczenia (opcjonalnie) zapłacimy kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że ilości punktów karnych nie można jeszcze sprawdzić w Internecie! Wszelkie strony oferujące taką opcję to oszustwo, mające na celu wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Jeśli po sprawdzeniu liczby punktów karnych okaże się, że jesteśmy blisko górnej granicy, możemy skorzystać z możliwości zmniejszenia ich liczby. Taka opcja przysługuje nam raz na 6 miesięcy i polega na przejściu kursu szkoleniowego w placówce WORD. W ten sposób pozbędziemy się 6 punktów karnych, jednak za taki luksus trzeba zapłacić około 300 zł.

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze – zadbaj o nie!

Wiele osób traktuje punkty karne jako sposób na wyciągnięcie od kierowców pieniędzy lub kolejny wymysł urzędników. Tak naprawdę ten system może znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo – a przecież wariatów drogowych nie brakuje. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien troszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych, a tym samym stosować się do przepisów, dbać o sprawność pojazdu i posiadać wykupione odpowiednie polisy, np. obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jakim jest OC.

Jeśli więc chcesz być porządnym uczestnikiem ruchu drogowego, wejdź na PADO24 i zwiększ swoją wiedzę na ten temat. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek i porad, a także dowiesz się, jak wybrać ubezpieczenie samochodu. Oprócz tego będzie mógł przenieść się do porównywarki ubezpieczeń i dzięki niej wykupić to najlepsze Chcesz być odpowiedzialnym kierowcą? Dowiedz się jak to zrobić na PADO24!