Rating kredytowy

Rating kredytowy to jeden z wyznaczników, które świadczą o dobrym stanie gospodarki danego państwa. Ostatnio dużo mówi się na temat obniżenia ratingu kredytowego Polski, fakt ten wzbudza zainteresowanie społeczeństwa i mediów. Nasze państwo pod tym względem nigdy nie znajdowało się w czołówce, jednak do tej pory jego wartość utrzymywała się na stabilnym poziomie. Na początku 2016 roku agencja ratingowa Standard and Poor’s opublikowała informacje, z których wynika obniżenie ratingu kredytowego Polski. Wiele osób zastanawia się, co miało na to wpływ i według większości opinii specjalistów za główny powód można uznać działania podejmowane przez nasz rząd, który zmienił się w roku 2015. Zanim jednak wyrobimy sobie zdanie na ten temat, powinniśmy zastanowić się, czym właściwie jest rating kredytowy. Nie każdy musi posiadać wiedzę w tym zakresie, dlatego postaramy się przybliżyć jego definicję.

konto i kredyt na PADO24

Po co potrzebny jest rating kredytowy?

Bez dogłębnej analizy gospodarki i ekonomii państwa, ciężko jest jednoznacznie ustalić jego pozycję na arenie międzynarodowej i stwierdzić, jaka jest jego wiarygodność. Rating kredytowy to wnikliwa ocena, która pozwala określić poziom zdolności kredytowej danego państwa, a także poziom długów i zobowiązań finansowych. Jej sporządzaniem zajmują się wyspecjalizowane, niezależne agencje, które następnie podają zebrane wnioski do wiadomości publicznej. Udostępniane ratingi kredytowe ustalane są na podstawie ściśle określonych kryteriów i są na bieżąco aktualizowane, wraz ze zmianą branych pod uwagę czynników.

Oprócz funkcji oceniającej, mają one także charakter prognostyczny i pozwalają na przyjmowanie założeń dotyczących rozwoju państwa. Można dzięki nim stwierdzić, czy w następnych latach sytuacja w kraju poprawi się, czy też będzie się pogarszała. Dla obywateli państwa poddawanego analizie ma ona charakter poglądowy, nie wpływa bezpośrednio na konto i kredyt. Natomiast jeśli rating spada, jest to sygnał dla władz państwa, że należy podjąć odpowiednie działania. Wartość ratingu kredytowego ma kluczowe znaczenie dla inwestorów, którzy planują podejmować przedsięwzięcia na terenie danego kraju. Pozwala im ona stwierdzić, czy konto i kredyt w porównaniubędą one opłacalne lub może zaważyć na wycofaniu się z planowanych działań. Biorąc kredyt w złotówkach tego typu rating nie ma większego znaczenia, natomiast przy kredytach walutowych powinniśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja państwa, w którego walucie chcemy wziąć kredyt.

Wśród krajów europejskich pewne tendencje dotyczące ratingów kredytowych przez wiele lat utrzymują się na podobnym poziomie. Do najbardziej wiarygodnych państw zaliczają się niezmiennie Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy oraz Wielka Brytania, zaraz po nich na wykresie znajdziemy Francję. Najmniej godnymi zaufania państwami są natomiast Ukraina i Grecja, co oznacza, że są one właściwie niewypłacalne. Polska do tej pory znajdowała się po środku skali, nie ciesząc się ani bardzo dobrą, ani też złą sławą. Była uznawana za w miarę stabilne finansowo państwo. Jeśli jednak obecna sytuacje będzie w dalszym ciągu się utrzymywać, nasza pozycja na przestrzeni najbliższych lat może ulec znacznemu pogorszeniu. Być może sytuacja nie będzie pogarszać się, nie wpłynie w dalszej perspektywie na przeciętnego posiadacza konta osobistego.

Skutki obniżenia ratingu kredytowego państwa               

Przede wszystkim obniżenie ratingu kredytowego jest poważnym sygnałem, że w państwie coś powinno się zmienić. Daje to obraz szkodliwych procesów, które wpływają na pogorszenie się sytuacji finansowej państwa, która w długoletniej perspektywie może nawet doprowadzić do bankructwa. Niska pozycja w tego typu rankingu może skutkować odstraszeniem ważnych inwestorów, co zawsze wpływa ujemnie na stan gospodarki. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oceny agencji ratingowych są poglądowe i nie zawsze przypisuje się im stuprocentową potwierdzalność, nie można jednak zakładać, że nie będą one miały szkodliwego wpływu na państwo.

Jeżeli zainteresowało Cię to zagadnienie i chcesz jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę odnośnie kwestii ekonomicznych – zaglądaj częściej na www.pado24.pl oraz korzystaj z naszej porównywarki finansowej. Na pewno pozwoli Ci to zdobyć nowe informacje.