Telefon na kartę: dobre rozwiązanie dla każdego

Telefon na kartę to popularne rozwiązanie wśród wielu abonentów: korzystają z niego głównie ludzie młodzi, których nie stać na regularne opłacanie abonamentu. Telefon na kartę jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie wygodę i oszczędność: wystarczy kupić starter w postaci karty pre-paid, a następnie doładowywać telefon wybraną kwotą w dowolnym czasie (doładowania automatycznie przedłużają ważność naszego konta). Często okazuje się też, że oferta na kartę jest bardziej atrakcyjna od oferty abonamentowej: posiadając telefon na kartę możemy korzystać z darmowych smsów, mmsów i połączeń oraz atrakcyjnych pakietów internetowych. Niestety, startery do telefonów mogą też być wykorzystywane w zupełnie innym celu: z racji na swoją niską cenę, dużą dostępność i „jednorazowość” są chętnie wykorzystywane przez przestępców – telefony na kartę trudno wyśledzić, kupuje się je anonimowo, a po wykonaniu połączenia łatwo się ich pozbyć i kupić kolejne. Takiej sytuacji postanowił przeciwdziałać rząd: zgodnie z przygotowywaną ustawą antyterrorystyczną zakup kart pre-paid do telefonów ma być możliwy jedynie za okazaniem dowodu osobistego. Granica pomiędzy najlepszym abonamentem, a telefonem na karę zacznie się powoli zacierać.

internet i telefon na PADO24

Telefon na kartę już nie anonimowy

Zgodnie z projektem ustawy antyterrorystycznej anonimowy zakup kart pre-paid do telefonów zostanie ograniczony: do kupna starterów potrzebny będzie dowód osobisty, który należy okazać w punkcie zakupu. Obowiązkiem sprzedawców jest spisanie danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru dowodu) klienta kupującego kartę i przekazanie ich operatorowi. Obecnie namierzenie telefonu na kartę i ustalenie danych jego właściciela jest trudne i czasochłonne, a czasem okazuje się wręcz niewykonalne: telefon można kupić za kilkadziesiąt złotych, a starter kosztuje zaledwie 5 zł – to tani, łatwy i szybki sposób komunikacji, z którego może korzystać każdy, bez przeszkód i ograniczeń. Nowa ustawa ma wprowadzić obowiązek rejestrowania kart SIM w przypadku telefonów na kartę (dotyczy to nie tylko nowych użytkowników, ale także osób, które od dawna korzystają z takich kart: obecni użytkownicy będą musieli zarejestrować karty w ciągu sześciu miesięcy – jeśli tego nie zrobią ich numer zostanie dezaktywowany). Nowa ustawa ma ułatwić walkę z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Rejestrowanie kart SIM jest rozwiązaniem, które sprawdza się także w innych krajach: korzystają z niego m.in. Włosi, Niemcy, Brytyjczycy, Szwajcarzy, Hiszpanie czy Chorwaci.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

najlepszy internet i telefon na PADO24Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podkreśla, że jest to tylko projekt planowanej ustawy antyterrorystycznej, która w ciągu najbliższych miesięcy ma zostać przedstawiona rządowi. Początkowo zakładano, że konsultacje i debata parlamentarna odbędą się w kwietniu lub maju, jednak tak się nie stało (na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa).

Interesują Cię nowe rozwiązania prawne? Internet i telefon są nieodłącznym elementem Twojego życia? Korzystaj regularnie z naszej porównywarki ofert PADO24! Znajdziesz na niej wiele ciekawych artykułów, oferty najlepszych operatorów na rynku i wiele więcej.