Czym jest roaming?

Od kilku lat korzystanie z telefonu komórkowego jest dla każdego z nas koniecznością i nie dopuszczamy do sytuacji, w których nasze możliwości w tym zakresie byłyby ograniczone. Zazwyczaj wystarczające są dla nas oczywiście usługi operatorów działających na terenie zamieszkiwanego przez nas kraju, jednak często zdarza się, że w celach służbowych lub wyjeżdżając na wakacje opuszczamy jego terytorium. Co powinniśmy wtedy zrobić, by móc swobodnie dzwonić, pisać SMS-y i kontaktować się z naszymi znajomymi? Sposobem na to jest oczywiście roaming! Jest to mechanizm pozwalający na korzystanie z usług obcych sieci w sytuacji, gdy znajdujemy się poza zasięgiem nadajników naszego macierzystego operatora. System ten działa na podstawie umowy zawartej pomiędzy konkretnymi operatorami i korzystanie z niego rządzi się innymi prawami niż dzieje się to w przypadku standardowych możliwości, do jakich dostęp mamy w kraju. Wiele osób unika uruchamiania roamingu, ponieważ boją się, że opłaty zrujnują ich budżet. Niektórzy z nas nie wiedzą nawet, kiedy tę usługę powinni włączyć, czy mogą korzystać z niej na swoim smartfonie, dlatego dla własnych korzyści warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

roaming w telefonie

Inne rodzaje roamingu i nowe możliwości, które nam on stwarza

Obecnie roaming przydaje się nam już nie tylko do wykonywania połączeń podczas pobytu za granicą, lecz obejmuje także korzystanie Internetu. W ofercie wielu operatorów spotkać możemy bardzo korzystne pakiety internetowe, które pozwolą nam na swobodny dostęp do sieci także w innym kraju. Dzięki temu nie musimy martwić się, że w nagłej sytuacji nie będziemy mogli skorzystać z sieci. Ponadto roaming pomaga nam wtedy, gdy nie mamy dostępu do zasięgu naszego operatora. Na ogół korzystanie z innych nadajników jest niedozwolone, by zachowane zostały warunki zdrowej konkurencji, jednak prawo  zezwala na podpisywanie w niektórych przypadkach umów pomiędzy dwoma świadczącymi usługi telekomunikacyjne firmami. Ma to umożliwić wejście na rynek nowym sieciom komórkowym, które nie są w stanie pokryć wysokich kosztów stworzenia odpowiedniej infrastruktury. I tak korzystając z usług operatora, który tego typu umowy posiada, będziemy mogli zawsze przełączyć się na sieć jego konkurenta, by móc cieszyć się dobrym zasięgiem w każdym miejscu.

Na czym polega korzystanie z roamingu?

Do korzystania z roamingu nikt nas nie zmusza. Jego aktywacja jest naszym dobrowolnym wyborem i w zależności od potrzeb możemy go włączyć lub wyłączyć. Zazwyczaj zrobimy to, dzwoniąc pod właściwy numer telefonu, wysyłając SMS-a lub korzystając ze specjalnego szybkiego kodu. Wysokość opłat za połączenia w roamingu nie będzie oczywiście taka sama jak wtedy, gdy wykonujemy tradycyjne połączenia w sieci krajowej, jednak bez aktywacji tej usługi zapłacimy jeszcze więcej. Przekraczając granicę, należy ją więc od razu uruchomić. Wysokość opłat za korzystanie z sieci komórkowej lub Internetu jest zależna od stawek roamingowych ustalonych w danym kraju oraz od cen, jakie pobiera nasz operator za pakiety danych, minut lub SMS-ów. Stawki roamingowe w Unii Europejskiej są ujednolicone, dlatego wybierając się do jednego z krajów europejskich, mamy pewność, ile zapłacimy. W przypadku innych państw natomiast koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakich kosztów się spodziewać. Warto pamiętać, że przebywając za granicą, zapłacimy także za połączenia przychodzące, jednak stawki te są obecnie bardzo niskie.

Kiedy roaming się przyda i czy zawsze warto z niego korzystać?

Wybierając się za granicę, powinniśmy koniecznie zadbać o to, by koszt połączeń lub korzystania z Internetu nie zrujnował naszego portfela. Warto pamiętać o tym, by aktywować usługę roamingu, a żeby jeszcze bardziej ograniczyć koszt usług, z których będziemy korzystać za granicą, sprawdźmy, co mogą nam zaoferować poszczególne sieci komórkowe i wybierzmy korzystne pakiety. W znalezieniu dobrej oferty przyda się nam odpowiednia pomoc, a zapewni nam ją serwis PADO24. Będziemy mogli dzięki niemu dowiedzieć się, co mogą zaoferować nam poszczególni operatorzy i zdobyć informacje o różnych propozycjach. Rzetelna porównywarka zamieszczona na PADO24 pomoże nam wybrać najlepszą i najbardziej opłacalną ofertę, dzięki której zapłacimy mniej, korzystając jednocześnie z telefonu tak, jak chcemy. Wszystko to zrobimy bez wychodzenia z domu, dlatego zamiast zwlekać, lepiej wejść na PADO24 już dziś i zaoszczędzić czas oraz pieniądze!