Roztocze

Roztocze to wyjątkowo urokliwa kraina geograficzna, która położona jest w południowo -wschodniej części Polski, choć częściowo leży ona również na Ukrainie. Znajduje się w sąsiedztwie  Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej, Kotliny Sandomierskiej oraz Kotliny Naddniestrzańskiej. Słynie z malowniczych krajobrazów i licznych wzniesień, spośród których najwyższe (ukraińskie) ma 414 m.n.p.m. Teren ten został objęty ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także kilku parków krajobrazowych oraz rezerwatów.

najciekawsze miejsca w Polsce

Opisywany region nie jest zbyt dobrze znany ani rozreklamowany – a szkoda. Roztocze ma turystom naprawdę sporo do zaoferowania. Warto wybrać się tam na wycieczkę szczególnie w trakcie tych cieplejszych pór roku, czyli wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Przyciąga ono zwłaszcza wielbicieli pięknych widoków i różnych aktywności fizycznych, ale oprócz tego w tej okolicy nie brakuje również ciekawych wartych zobaczenia miejsc, do których chętnie zajrzą wszyscy miłośnicy zwiedzania.

Najpopularniejszą chyba miejscowością położoną na tych terenach jest Zamość. Na uwagę zasługuje zwłaszcza tamtejsze stare miasto (w stylu renesansowym) wraz z dużym rynkiem, imponującym ratuszem oraz kolorowymi kamienicami. Zabudowania te zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zamość jest wręcz oblegany przez turystów, a duże znaczenie ma tu na pewno fakt, że stanowi on świetną bazę wypadową na samo Roztocze.

wycieczki do najciekawszych miejsc w PolsceInną chętnie odwiedzaną miejscowością w tym regionie jest Zwierzyniec, który przyciąga przede wszystkim piękną przyrodą (lasy, jeziora), ale także zabytkami, takimi jak położony na wysepce kościół św. Jana Nepomucena, a także XIX-wieczny budynek szkoły oraz pochodzący z tej samej epoki browar. Coraz słynniejszy staje się również odbywający się każdego roku w sierpniu w Zwierzyńcu festiwal filmowy.

W opisywanym regionie znajduje się również niewielkie miasteczko, jakim jest Krasnobród. Jego największą atrakcją turystyczną jest położony nad rzeką Wieprz zalew, gdzie licznie zjeżdżają się plażowicze. Zimą natomiast w tej miejscowości funkcjonują trasy narciarskie. Wśród turystów popularny jest także będący dobrym punktem widokowym kamieniołom. Poza tym warto zajrzeć również do Szczebrzeszyna, który do dziś nosi ślady swojej dawnej wielokulturowości (zobaczymy tam zarówno kościół, jak i cerkiew oraz synagogę). Charakterystyczną cechą tej miejscowości są umieszczone w różnych jego punktach pomniki świerszczy. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce.

Jak spędzić czas na Roztoczu?

Do tego regionu możemy się wybrać o każdej porze roku, najlepiej to jednak zrobić wiosną albo latem. Nie brakuje tam ładnych zabytków, które warto zobaczyć, ale turystów przyciąga przede wszystkim jednak możliwość spokojnego odpoczynku na łonie natury, bez telefonów i zgiełku. Na Roztoczu jest mnóstwo tras spacerowych i rowerowych, którymi da się dotrzeć do każdego właściwie ciekawego miejsca. Są one różnorodne, ale jednocześnie dość łagodne – ich przebycie dla nikogo nie powinno więc stanowić problemu. Poza tym co krok znajdziemy tam wypożyczalnie rowerów, dzięki czemu osoby nieposiadające własnego dwuśladu nie muszą rezygnować z wycieczek.

W opisywanym regionie nie brakuje także zbiorników wodnych. Zwolennicy pływania i kąpieli słonecznych latem mogą się więc wybrać nad jedno z tamtejszych jezior. Z możliwości takiej skorzystają również na pewno miłośnicy wędkowania. Na Roztoczu organizowane są także spływy kajakowe o różnym stopniu trudności. Ich czas trwania to od kilku godzin, aż po kilka dni.

Zwierzyniec czy Krasnobród to dobre miejsca zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na dłuższy wypoczynek. Piękne otoczenie i mnogość oferowanych atrakcji sprawiają, że na Roztoczu nie sposób się nudzić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym miejscu lub znaleźć najlepszy hotel na wypoczynek, skorzystaj z porównywarki. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.