Samochód bez kierowcy? Kto zapłaci za szkody?

samochod bez kierowcy a ubezpieczenie oc ac

Samochód bez kierowcy może być nie lada zagrożeniem na drodze. Wiele osób ma w swojej historii szkodowej tzw. stłuczki. Czy to na poboczu, czy na parkingu, może się zdarzyć, że jadący kierowca zahaczy o zaparkowany samochód. Co wtedy powinien zrobić? Kto odpowie za szkody?

Kto jest winny stłuczki z samochodem bez kierowcy?

Pora jesienna i zimowa nie sprzyja kierowcom. Mgły, deszcz, śnieg, szron na szybach, oblodzona jezdnia – to wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a tym samym zwiększa rolę ubezpieczenia komunikacyjnego. Może się więc zdarzyć sytuacja, kiedy wjeżdżając na drogę publiczną, uszkodzimy zaparkowany samochód. Warto wtedy wiedzieć co mówi o takiej sytuacji prawo. Według art. 3 ustawy o ruchu drogowym, na jadącym spoczywa obowiązek bezkolizyjnej jazdy. Dla kierowcy oznacza to odpowiedzialność w sytuacji stłuczki, nawet gdy inny uczestnik ruchu pozostawił pojazd na poboczu lub parkingu, nie stosując się do przepisów prawa. ubezpieczenie oc ac a samochód bez kierowcyBardzo ważne jest, aby wiedzieć jak się wtedy zachować. Przede wszystkim należy zatrzymać się i poczekać na kierowcę uszkodzonego auta. Można wezwać policję, ale lepiej jeśli obie strony „dogadają się” między sobą. Jeśli jednak porozumienia nie da się osiągnąć, policja może być pomocna, choć oczywiście nie obejdzie się bez mandatów i punktów karnych. W sytuacji, gdy kierowcy uszkodzonego auta nie ma w pobliżu, należy zostawić na wycieraczce auta numer telefonu. Kontakt sprawcy z poszkodowanym jest niezwykle ważny. Kiedy sprawca oddala się z miejsca zdarzenia, a są świadkowie, to może on być pewien, że sprawa zakończy się dla niego niekorzystnie, czyli w sądzie. Oczywiście o ucieczce z miejsca kolizji nie ma mowy, gdy sprawca oddalił się, nie mając zupełnie świadomości, że dokonał zniszczeń. Wtedy może być łagodniej potraktowany. Co ciekawe, trudności z określeniem winnego kolizji mogą pojawić się na drodze wewnętrznej, bowiem przepisy ruchu drogowego nie są tak precyzyjne, jak w przypadku dróg publicznych. W tej sytuacji policja może pomóc to ustalić.

Stłuczka z samochodem bez kierowcy a kwestia ubezpieczenia

Kwestia ubezpieczeń OC i AC w sytuacji stłuczki jest bardzo ważna. Poszkodowany może liczyć oczywiście na wypłatę środków, jednak ich wysokość jest wartością zmienną, gdyż ubezpieczyciel uzależnia ją od zaistniałych warunków. ubezpieczenie oc acKiedy dochodzi do stłuczki z samochodem bez kierowcy, który jest zaparkowany w miejscu niedozwolonym, może to skutkować tzw. przyczynieniem do powstania szkody. To zaś oznacza obniżenie wysokości odszkodowania dla poszkodowanego. Dlatego kierowcy powinni mieć na uwadze przepisy ruchu drogowego. Kwestia umiejscowienia auta jest niezwykle istotna. Warto wiedzieć, co można zdziałać w razie stłuczki na parkingu. Jeśli do zniszczeń pojazdu dojdzie na parkingu strzeżonym, można wymagać od zarządcy lub właściciela obiektu poniesienia odpowiedzialności za tę sytuację. Trzeba pamiętać o tym, żeby uzyskać potwierdzenie korzystania ze strzeżonego parkingu, a jest nim kwit parkingowy, dzięki któremu można zidentyfikować pojazd. Ogólnie rzecz biorąc, kierowca może zawsze liczyć na ubezpieczenie AC. To ono gwarantuje bezpieczeństwo wypłaty środków z tytułu ubezpieczenia. Dlatego warto wykupić ten rodzaj polisy, gdyż daje on niemałą ochronę, a dostępne są obecnie naprawdę korzystne propozycje, o czym z pewnością przekona Cię nasza porównywarka ofert. Poszkodowany, starając się o odszkodowanie z ubezpieczenia, powinien dokładnie udokumentować szkodę. Nie zaszkodzi też, jeśli znajdzie świadków zdarzenia. Może to bowiem przyspieszyć całą procedurę prowadzoną przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Stłuczka z samochodem bez kierowcy to trudna sytuacja, ale nie należy unikać odpowiedzialności. Wykupione ubezpieczenie AC z pewnością pomoże wyjść z tej trudnej sytuacji. Jednak najważniejsza jest ostrożność. Nigdy bowiem nie wiadomo, co spotka kierowcę na drodze.