Samochód – popularny środek komunikacji

Samochód to podstawowy środek komunikacji, z którego korzysta każdy z nas: dzięki niemu dojeżdżamy do pracy, robimy zakupy, wyjeżdżamy na wakacje i odwiedzamy znajomych. Mając samochód możemy szybko i łatwo dotrzeć do każdego miejsca – to główny powód, dla którego większość z nas decyduje się na ten środek transportu. Auto zapewnia niezależność, a dodatkowo jest niezawodnym i wygodnym sposobem podróżowania. Rynek motoryzacyjny wciąż się rozwija: pojawiają się nowe modele samochodów, innowacyjne technologie i rozwiązania usprawniające codzienną jazdę. W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, w którym musi zdecydować, jakie auto wybrać – nowe czy używane? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wśród kierowców nie brakuje zwolenników zarówno nowych, jak i używanych aut.

ubezpieczenie samochodu na PADO24

Auto z salonu: bezawaryjne, ale kosztowne

Główną zaletą samochodu kupionego w salonie jest fakt, że to nowe auto, które nie było przez nikogo użytkowane: kupując taki pojazd mamy pewność, że jesteśmy jego pierwszym właścicielem. Nowe auto gwarantuje bezawaryjność i brak ukrytych usterek, a jego poszczególne elementy nie są nadmiernie wyeksploatowane (co często zdarza się w przypadku samochodów używanych). Nabywca nowego samochodu otrzymuje kilkuletnią gwarancję, dzięki której koszty ewentualnych napraw i usterek pokryje dealer, od którego kupiliśmy auto. Atutem takich aut są również stosowane w nich rozwiązania technologiczne w zakresie bezpieczeństwa, spalania czy ekonomii jazdy, których brakuje w starszych modelach. Niestety, wbrew pozorom takie rozwiązanie ma też swoje wady: nowy samochód szybko traci na wartości i już 2-3 lata od zakupu jego cena spada nawet o 50%. Ponadto decydując się na auto z salonu należy liczyć się z niemałymi kosztami (obejmują one nie tylko zakup auta, ale i jego ubezpieczenie AC czy zarejestrowanie).

Samochód używany – tańszy, ale nie zawsze bezpieczny

Dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego samochodu dobrym rozwiązaniem jest nabycie używanego auta: na rynku wtórnym znajdziemy praktycznie wszystkie marki i modele samochodów ze zróżnicowanym wyposażeniem i udogodnieniami, których brakuje w nowszych modelach (lub wymagają dodatkowej opłaty, bo nie mieszczą się w wersji podstawowej). Używany samochód jest tańszy i nie traci swojej wartości tak szybko, jak nowe auto. Pojazd pochodzący z rynku wtórnego jest też mniej atrakcyjny dla potencjalnych złodziei. Jednak kupno używanego auta niesie za sobą spore ryzyko. Nie mamy pewności, czy samochód jest bezwypadkowy i bezawaryjny, możemy też trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy nie tylko zmienią przebieg auta cofając licznik, ale i ukryją przed nami istotne fakty dotyczące historii pojazdu (np. uczestnictwo w wypadku drogowym, nadmierne wyeksploatowanie auta lub tendencję do awarii poszczególnych jego elementów). Nabywając taki samochód powinniśmy liczyć się z kosztami ewentualnych napraw. Zakup dobrego używanego auta wymaga również znajomości rynku motoryzacyjnego i umiejętności rozpoznawania sprawnych technicznie aut. 

Nowe czy używane: które auto jest bardziej opłacalne?

Wybór odpowiedniego auta zależy w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy: nowy samochód będzie zdecydowanie większym wydatkiem niż zakup używanego pojazdu. Auto z salonu to koszt rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, jednak możemy trafić na liczne promocje i wyprzedaże rocznika, które pozwolą obniżyć jego cenę. Dealerzy oferują też specjalne zniżki dla osób pracujących w określonych zawodach, atrakcyjne ceny przysługują również tym klientom, którzy kupują auta „na firmę”. Tańszym rozwiązaniem jest zakup używanego samochodu, ale tylko pozornie: choć auto pochodzące z rynku wtórnego mniej kosztuje może wymagać naprawy, wymiany części czy odświeżenia lakieru, a łączny koszt takiej modernizacji i zakupu używanego auta nierzadko dorównuje kwocie, jaką zapłacimy za nowy pojazd.

Kupując samochód zadbaj o ubezpieczenie

Bez względu na to, jaki samochód kupujemy – nowy czy używany – potrzebujemy ubezpieczenia: odpowiednia polisa komunikacyjna uchroni nas przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą nas spotkać na drodze. Najlepsze ubezpieczenia komunikacyjne znajdziesz na PADO24. PADO24 to internetowa porównywarka ofert, która pozwoli wybrać najkorzystniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Podpowiemy, czym charakteryzują się poszczególne polisy komunikacyjne i jak wybrać najlepszą dla siebie. Skorzystaj z PADO24 już dziś i znajdź najtańsze ubezpieczenie samochodu łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu.