Samochody na prąd – czy Polacy są na nie gotowi?

Samochody na prąd są rozwiązaniem wielu problemów. Z samochodów korzystamy dziś właściwie wszyscy. Ułatwiają nam one codzienne funkcjonowanie na tyle, że wiele osób wręcz nie wyobraża sobie już bez nich życia. Mają one jednak również pewne wady. Po pierwsze bywają dość drogie w utrzymaniu – liczy się tu zwłaszcza koszt paliwa, które musimy regularnie uzupełniać. A po drugie spaliny, które wytwarzają, są niestety szkodliwe dla środowiska. Czasami uciążliwy jest też hałas towarzyszący poruszaniu się samochodem. Cały czas poszukuje się rozwiązań tych problemów. Jednym z nich jest popularna instalacja w samochodzie, która wykorzystuje gaz.

samochód na prąd

Samochody na prąd – pojazdy przyszłości?

Jednym z pomysłów, które eliminują je wszystkie, są auta elektryczne. Ostatnio pojawia się coraz więcej działających w ten sposób modeli. Co może niektórych zdziwić, pierwszy samochód na prąd powstał już w XIX wieku – był to La Jamais Contente. Jednak przez długi czas prym na ulicach wiodły auta spalinowe. Dopiero w ostatnich latach te elektryczne weszły do powszechnego użycia i obecnie stają się coraz częściej doceniane oraz wybierane przez kierowców. W Polsce samochody na prąd nie są jeszcze zbyt popularne. Jednak w wielu innych europejskich krajach jest inaczej. Na przykład w Norwegii obecnie już co pięćdziesiąte auto działa w ten sposób. Pod tym względem dużo się też zmienia we Francji oraz w Wielkiej Brytanii.

Plusy i minusy samochodów na prąd

Choć zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy samochodów na prąd mają z pewnością trochę racji, nie da się nie zauważyć, że to tych pierwszych jest w ostatnich latach coraz więcej. Na wprowadzenie do swojej oferty aut elektrycznych decydują się kolejni producenci, a i konsumenci spoglądają na nie przychylniej niż kiedyś. Wkrótce więc z pewnością będziemy je widywać na naszych drogach znacznie częściej niż obecnie.

Plusy samochodów na prąd

prąd do samochoduJakie zalety mają więc samochody na prąd? Co sprawia, że wybiera je coraz więcej osób? Po pierwsze są one bardzo tanie w eksploatacji – koszt przejechania 100 km to tutaj zaledwie 4-5 zł, a więc znacznie mniej niż w przypadku auta działającego na benzynę lub na gaz. Dzieje się tak dlatego że również sama energia elektryczna jest tańsza niż paliwo. Poza tym tradycyjne auta wiążą się z innymi dodatkowymi wydatkami, takimi jak oleje, smary czy też po prostu koszty serwisowania. W przypadku samochodów elektrycznych jest ich mniej. Poza tym są one także bezpieczniejsze – w razie wypadku istnieje mniejsze ryzyko, że się zapalą. Kolejne ich pozytywne strony to ciche funkcjonowanie oraz fakt, że nie emitują do środowiska spalin.

Minusy samochodów na prąd

Z drugiej jednak strony przeciwnicy samochodów na prąd zwracają uwagę, że obsługa tych samochodów jest droga. Właściciel musi przecież zajeżdżać co jakiś czas na stację ładowania prądem, których liczba jest póki co mocno ograniczona, a koszt zbudowania kolejnych będzie bardzo wysoki. Ponadto podczas gdy zwykłe auto zatankujemy w ciągu dosłownie chwili, ładowanie akumulatora elektrycznego trwa aż kilka godzin. Istnieje także ryzyko, że jeśli samochodów na prąd pojawi się zbyt wiele, w końcu na całej planecie wystąpi deficyt energetyczny, ponadto przez elektrownie wyprodukowana zostanie ogromna ilość zanieczyszczeń. Szkodliwa dla środowiska jest zresztą również sama produkcja akumulatorów. Natomiast brak wytwarzanego przez nie hałasu wcale nie jest jednoznacznie pozytywny – może to przecież stanowić zagrożenie dla pieszych.

Na naszej stronie znajdziesz jeszcze wiele innych artykułów dotyczących prądu, a także alternatywnych źródeł energii. Zapraszamy do czytania ich, a także do korzystania z naszej porównywarki ofert.