Snowboard

Snowboard to jeden z najchętniej uprawianych, zaraz obok jazdy na nartach, sportów zimowych. W ostatnim czasie staje się on w naszym kraju coraz popularniejszy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w trakcie tych zimniejszych pór roku wcale nie musimy rezygnować z aktywności fizycznej i wycieczek, a wręcz przeciwnie – warto grudzień, styczeń i luty wykorzystać na rozrywki, do których w pozostałych miesiącach niestety nie ma warunków.wycieczka w zimieChyba każdy z nas mniej więcej wie, na czym polega opisywany sport. Jednak aby tę wiedzę uporządkować, pozwolimy sobie jeszcze na trochę wyjaśnień. Snowboarding polega na jeździe na desce snowboardowej. Bardziej zaawansowane osoby często w trakcie tej jazdy wykonują również różne ewolucje, wprowadzają urozmaicenia. Istnieje kilka stylów uprawiania snowboardingu. Jeden z nich to freestyle, który polega na wykonywaniu efektownych trików z wykorzystaniem różnych konstrukcji. Kolejny to styl alpejski, przy którym celem jest jak najlepsza kontrola nad deską podczas jazdy. Freeride to natomiast jazda poza przygotowanymi trasami, a snowcross – poruszanie się po trasie z przeszkodami na czas.

Gdzie możemy pojeździć na snowboardzie?

wycieczka na snowboardChoć sporo osób, by móc pojeździć na snowboardzie, wybiera się aż za granicę, to jeśli nie mamy takiej możliwości, również w naszym kraju znajdziemy wiele miast, które świetnie się do tego nadadzą. Tak naprawdę na snowboard możemy się wybrać do każdego tego samego miejsca, do którego pojedziemy na narty. Oczywiście najwięcej ich jest na południu Polski, w górach, jednak stoki są tak naprawdę w każdym zakątku kraju. Ogólne wymagania są takie, że stok powinien mieć nachylenie pomiędzy 7 a 26 stopni, a różnica wzniesień musi wynosić co najmniej 150 metrów. Bardziej zaawansowani snowboardziści przepadają za jazdą po trasie z przeszkodami, szukają więc stoków wyposażonych na przykład w skocznie lub śnieżne rynny. Wówczas jazda jest dla nich ciekawsza. Ci początkujący natomiast dla własnego bezpieczeństwa powinni wybierać łagodne wzniesienia, czyli tzw. ośle łączki. Do jazdy na snowboardzie polecany jest na przykład Świeradów Zdrój, gdzie mamy aż dwie trasy o różnych stopniach trudności. Wiele osób jednak decyduje się również na ferie w Szklarskiej Porębie, Zieleńcu, Szczyrku, Korbielowie czy Szczawnicy, bardzo popularne jest oczywiście również Zakopane

Jeżeli dysponujemy większym budżetem, możemy zdecydować się na lot czarterowy na snowboard za granicę. Gdzie dokładnie? Najchętniej wybierane kierunki to Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, a także Francja.

W jaki sprzęt do snowboardu warto się zaopatrzyć?

zimowa wycieczka na nartySprzęt do snowboardu jest dość drogi, by jednak spróbować swoich sił w tym sporcie,nie musimy od razu kupować wszystkich jego elementów. Na początek w zupełności wystarczy, jeżeli odwiedzimy wypożyczalnię. Najważniejsza jest oczywiście sama deska. Istnieje kilka liczących się firm produkujących je, takich jak Drake, Ride, Burton, Libtech, DC czy Gnu. Poza tym deski mają rozmaite kształty – dzielą się one na symetryczne (twin tip), niesymetryczne (directional), a także poszerzane (wide), które są przeznaczone dla osób z dużą stopą. Różnią się one także pod względem konstrukcji, rodzaju ślizgu, twardości i rodzaju wiązania. Oprócz tego potrzebne nam będą oczywiście również buty snowboardowe, okulary ochronne (czyli gogle) oraz wykonana z odpowiedniego materiału odzież – taka, w której nie zmarzniemy, która nie przemoknie, ale jednocześnie nie będzie też krępowała naszych ruchów. Poza tym bardzo istotny jest dobór rękawic i skarpet. A kiedy już się w to wszystko zaopatrzymy – możemy ruszać na stok! Warto wcześniej sprawdzić, gdzie znajdziemy właściwe sklepy lub wypożyczalnie oraz najlepsze stoki. W tym celu najlepiej będzie posłużyć się porównywarką ofert.