Szara strefa

Niemal wszystkie państwa borykają się z problemem szarej strefy. W niektórych z nich zjawisko to nie jest rozwinięte na dużą skalę, ale bywają i takie, w których ma ono ogromny wpływ na gospodarkę i powoduje wiele kłopotów.

konto i kredyt na PADO24Pod pojęciem szarej strefy rozumie się pewien obszar funkcjonowania obywateli, który cechuje się specyficznymi elementami. W jej obrębie prowadzą oni działalność, która nie jest zakazana przez prawo, ale uzyskiwane z niej dochody ukrywane są w całości lub w jakiejś części przed organami administracji państwowej, w tym podatkowej i celnej. Szarą strefę łatwo można pomylić z czarnym rynkiem, jednak występują pomiędzy nimi podstawowe różnice. Przede wszystkim szara strefa opiera się na nielegalnym obrocie legalnymi towarami i usługami. Na tak zwanym czarnym rynku kupić można natomiast produkty z obszaru elektroniki i usługi, które są w państwie nielegalne. Działając w szarej strefie przedsiębiorcy szukają zazwyczaj oszczędności i obniżenia kosztów prowadzenia firmy. W taki sposób płacą oni jedynie pracownikowi, nie odprowadzając właściwych podatków. Na rozszerzanie się tego zjawiska wpływa wiele czynników, a przede wszystkim rosnące koszty utrzymania działalności oraz wysoka stopa bezrobocia.

Wpływ szarej strefy na gospodarkę

Każdy z nas wie, że państwo nie ma swoich własnych pieniędzy, a wszelkie wpływy do budżetu pochodzą z podatków i innych opłat nakładanych na jego obywateli oraz z dochodów z majątku państwowego. Rozwój szarej strefy może w znaczący sposób je ograniczyć i spowodować tym samym spore problemy finansowe. Aby móc zastanowić się nad jej wpływem na państwo, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest ona aż tak duża jak słyszy się w mediach? Otóż według szacunkowych danych aż 10% Polaków, który są aktywni zawodowo czerpie swoje dochody właśnie z tego obszaru. Jest to bardzo duża ilość, która może w znaczący sposób oddziaływać na gospodarkę.

Osoby pracujące w szarej strefie mogą przysporzyć sobie wielu problemów, tym bardziej, że nie odprowadzając koniecznych składek, nie mogą liczyć na porządną emeryturę. Wielu z nich zakłada oczywiście konta emerytalne, jednak z punktu widzenia urzędów może to być dość podejrzane i osoby takie w przypadku kontroli poniosą poważne konsekwencje. Dlaczego więc tak wielu z nas decyduje się na taki rodzaj zatrudnienia? Odpowiedź zna chyba każdy. Podejmowanie działalności w szarej strefie niemal zawsze spowodowane jest wysokimi podatkami nakładanymi przez państwo lub niską jakością usług publicznych. Skomplikowane i zawiłe przepisy dodatkowo wzmacniają to zjawisko, ponieważ małe przedsiębiorstwa nie są w stanie zatrudniać specjalistów, którzy zajmą się takimi kwestiami. Pracodawcy starają się także ominąć wysokie koszty zatrudnienia, a udaje się im to ponieważ wysoki poziom bezrobocia zapewnia im wielu kandydatów do pracy, którzy godzą się na każde proponowane warunki, nie zważając nawet na to, że być może przyszłości przyda im się kredyt gotówkowy. Bardzo negatywnym skutkiem dla gospodarki wynikającym z istnienia w państwie szarej strefy są mniejsze wypływy z podatków, które przyczyniają się do powstawania deficytu budżetowego.

najlepsze konto i kredyt Chcąc zaoszczędzić sobie wydatków, przedsiębiorcy uchylający się od płacenia, szkodzą całemu państwu, ponieważ rząd zazwyczaj próbuje wypełnić braki poprzez wprowadzanie nowych podatków i podnoszenie już istniejących. To z kolei skutkuje większymi ograniczeniami dla firm działających legalnie, które zostają wypychane z rynku. Istnienie szarej strefy jest więc niekorzystne dla całego państwa, jednak walka z nią nie jest prosta. Rząd zazwyczaj robi to w niewłaściwy sposób, a jedną możliwością, która mogłaby poskutkować jest zastosowanie zachęt podatkowych i zmniejszenie biurokracji w taki sposób, by działalność prowadzona zgodnie z prawem była dla przedsiębiorców korzystna.

Czy warto pracować w szarej strefie?

Wiele osób uważa, że praca w szarej strefie jest bardziej opłacalna. Trudno się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku odprowadzania podatków nasze zarobki mogą znacznie się zmniejszyć. Rzadko jednak zastanawiamy się nad problemami, jakie taka forma zatrudnienia może nam przynieść. Brak dostępu do dobrego konta i kredytu to jedne z najmniejszych zmartwień. Przede wszystkim dużym minusem jest fakt, że nie odprowadzając odpowiednich składek, nie możemy korzystać z darmowych usług medycznych. W przypadku pobytu w szpitalu, będziemy musieli za wszystko sami zapłacić, a kwota ta może być całkiem spora. Ponadto nie będziemy też mogli liczyć na emeryturę i inne podstawowe świadczenia. Zanim więc podejmiemy pracę w szarej strefie, warto się zastanowić, czy nie przyniesie nam to więcej problemów niż korzyści. Jeśli nadal będziemy mieć wątpliwości, powinniśmy skorzystać z porównywarki, w której znajdziemy cenne porady i wskazówki, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru.