Szybka pożyczka czy kredyt?

Kryzys finansowy może dopaść nawet najbardziej rozsądną i najlepiej zarządzającą swoimi finansami osobę. W naszym życiu po prostu zdarzają się takie sytuacje, gdy wydatki nagle się piętrzą, a dochody pozostają niestety na tym samym co zwykle poziomie lub nawet obniżają się. Wcale nie potrzeba do tego wiele – wystarczy zwykła awaria lodówki lub pralki, konieczność wykonania badań lekarskich na swój koszt lub ważna uroczystość rodzinna, a już może pojawić się problem. Co robimy w takiej sytuacji? Rozglądamy się za dodatkowym źródłem finansów, a jeżeli pieniądze są nam potrzebne „na już” – najczęściej decydujemy się na pożyczkę. Dobrze jeśli mamy możliwość, by udzieliła nam jej bliska lub znajoma osoba, często jednak jedynym wyjściem jest udanie się do instytucji finansowej i zaciągnięcie oficjalnego oprocentowanego zobowiązania. Niektórzy decydują się wówczas na kredyt w banku, inni znów na szybką pożyczkę. Która z tych opcji jest lepsza?

szybkie pożyczki czy kredyt

Szybka pożyczka – plusy i minusy

Szybkie pożyczki są produktem finansowym oferowanym nam zazwyczaj przez instytucje pozabankowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je otrzymać bardzo szybko, w niektórych przypadkach nawet w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Formalności jest więc tutaj zazwyczaj naprawdę niewiele. To więc kuszące rozwiązanie dla osób, którym wyjątkowo zależy na czasie. Ponadto często sięgają po nie ci, którzy mają wątpliwości odnośnie swojej historii kredytowej, pracują na tzw. umowie śmieciowej lub których dochody są po prostu niewystarczające. Firmy udzielające szybkich pożyczek stawiają swoim klientom mniejsze wymagania niż banki, nie sprawdzają aż tak dokładnie ich pozostałych zobowiązań ani przeszłości finansowej. Szybkie pożyczki są więc dostępne dla większego grona osób.

Z drugiej jednak strony ten rodzaj pożyczki ma również swoje istotne wady. Oprocentowanie szybkich pożyczek jest zazwyczaj bardzo wysokie i wiążą się one z dużą liczbą dodatkowych opłat, z których na początku często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jeżeli nie będziemy więc ostrożni, koszty mogą być tutaj bardzo duże, a pożyczka może się ostatecznie okazać całkowicie nieopłacalna. Ponadto tego typu pożyczki są najczęściej niezbyt wysokie i wynoszą od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Nie jest to więc rozwiązanie dla tych, którym potrzebne są wyższe kwoty. Należy także uważać, gdzie zaciągamy swoją pożyczkę – niestety nie wszystkie oferujące je firmy są uczciwe i godne zaufania.

Wady i zalety kredytu

Drugą możliwą opcją jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku. Warto jednak zaznaczyć, że nie każde pożyczone od takiej instytucji środki można nazwać kredytem – banki udzielają również pożyczek. Pomiędzy tymi produktami istnieje kilka różnic. Tak czy owak bank zawsze o wiele dokładniej od instytucji parabankowej sprawdzi wiarygodność swojego klienta i upewni się, że będzie on w stanie spłacić zobowiązanie. Z drugiej strony, decydując się na to rozwiązanie, mamy o wiele większą pewność, że wszystko będzie w porządku, że nie zostaniemy oszukani ani nie pojawią się żadne dodatkowe koszty, o których nie zostaliśmy uprzedzeni. Ponadto w przypadku problemów ze spłatą negocjacje w tym przypadku będą łatwiejsze, a konsekwencje mniej dotkliwe. Co więcej, kredyt w banku jest znacznie tańszy (niższe oprocentowanie) i bardziej opłacalny.

Lepiej wybrać kredyt czy szybką pożyczkę?

szybkie pożyczki na PADO24Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie lepiej jest zaciągnąć kredyt w banku. Zasady działania firm pożyczkowych są zazwyczaj bardzo nieopłacalne dla klientów, a często dodatkowo chaotyczne i niejasne. Jeśli więc nie chcemy ryzykować, jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a nasza historia kredytowa nie pozostawia nic do życzenia – nie wahajmy się i wybierzmy bank. Przy podjęciu tej decyzji, a także znalezieniu konkretnej najlepszej dla siebie oferty pomoże nam porównywarka finansowa PADO24. Korzystanie z niej to gwarancja dobrego wyboru!