Tabela frankfurcka – kiedy z niej skorzystać?

Tabela frankfurcka to dokument, który może nam posłużyć w różnych sytuacjach, a szczególnie wtedy, gdy często wybieramy się w podróże. Wielu ludzi nie posiada wystarczającej wiedzy, która pozwoliłaby im dochodzić swoich praw i dowieść własnych racji w razie kłopotów. Często godzimy się z niezadowalającym nas stanem rzeczy, ponieważ dajemy się nabrać na nieuczciwe zapisy w umowach lub zapewnienia przedstawicieli różnych lokali usługowych, że reklamacja nam nie przysługuje. Czasem wydaje się nam, że nie ma sensu walczyć o własne pieniądze, komfort lub inne rzeczy. Zawsze jednak powinniśmy zabierać głos i starać się, by zdobyć to, co nam przysługuje – a przydatne do tego mogą być pewne pomoce. Jedną z nich jest właśnie tabela frankfurcka, która w razie potrzeby pomoże nam w dochodzeniu odszkodowania od organizatora wycieczki, na którą się wybraliśmy. Warto wiedzieć, co możemy w niej znaleźć i dlaczego ma ona kluczowe znaczenie w przypadku starania się o zwrot kosztów.

all inclusive

Czym jest tabela frankfurcka?

Tabela frankfurcka to dokument, który został ustanowiony na potrzeby oceny kwot odszkodowań należnych w pewnych sytuacjach. Niestety nie posiada on mocy prawnej. Wykonano go na zlecenie Izby Cywilnej Sądu Krajowego w Niemczech, ale w 2003 roku polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał go za postawę rozstrzygania sporów pomiędzy organizatorami wycieczek (biurami podróży) a klientami. W ten sposób wszedł on w zakres prawa zwyczajowego i od tamtej pory jest bardzo często stosowany w przypadku niejasności w kwestii dochodzenia odszkodowań. Najprościej mówiąc, tabela frankfurcka to po prostu zbiór konkretnych stawek (określonych procentowo) należnych klientowi w przypadku, gdy biuro podróży nie wywiąże się z danego elementu zawartej umowy. Pozwala więc ona precyzyjnie określić, o jaką kwotę powinniśmy się starać w danym przypadku, dzięki czemu proces dochodzenia naszych racji w tej kwestii będzie o wiele łatwiejszy. Tabelę frankfurcką znajdziemy z łatwością w Internecie i warto ją przejrzeć jeśli wybieramy się na kuszący wyjazd all inclusive.

W jakich sytuacjach możemy posłużyć się tabelą frankfurcką?

Wsparcie w rozstrzyganiu sporów, jakie zapewnia tabela frankfurcka, może być wykorzystywane zarówno przez biura podróży, sądy, jak i samych klientów. Jest ona stosowana w przypadku rozbieżności pomiędzy przedmiotem umowy a jakością faktycznie wyświadczonych usług i można się na nią powołać w wielu sytuacjach. Klienci często nie wiedzą, że należy się im odszkodowanie lub wolą zapomnieć o niedogodnościach niż kłócić się z biurem podróży. Często kierują się oni także zapisami w umowach, które mówią, że jeśli skorzystaliśmy z oferty last minute lub innej promocji, reklamacja nam nie przysługuje. Warto wiedzieć, że prawo do reklamowania niewykonanych usług mamy zawsze i warto to robić, jeśli coś pójdzie nie tak, jak powinno. W tabeli frankfurckiej znajdziemy szczegółowe wartości należnego nam zwrotu. Reklamację możemy złożyć między innymi, gdy nasz hotel jest położony dalej od plaży, niż nas zapewniano (5-15% zwrotu), w pokoju nie ma balkonu (5-10%), w pokoju jest zbyt mało mebli (5-15%), okno pokojowe nie wchodzi na morze (5-10%), w nocy jest zbyt duży hałas (10-40%) oraz w przypadku różnych innych niedogodności, na które będziemy narażeni podczas egzotycznych wakacji, a których nie powinniśmy doświadczać.

Jak uniknąć trudnych sytuacji i nie być zmuszonym do korzystania z tabeli frankfurckiej?

Jeśli wyjazd z biurem podróży był bardzo nieudany, zawsze warto zajrzeć do tabeli frankfurckiej i zgłosić reklamację! Aby jednak zapobiec takiej konieczności, powinniśmy przykładać większą wagę do organizowania wakacji i korzystać jedynie z rzetelnych ofert, kierując się przy tym sprawdzonymi poradami. I jedno, i drugie znajdziemy w serwisie PADO24! To właśnie tam przeczytamy mnóstwo pomocnych artykułów dotyczących planowania wyjazdu i sprawdzimy, o co warto zadbać, aby był on komfortowy. Dzięki porównywarce ofert PADO24 zwiększymy swoją wiedzę i zaplanujemy wyjazd tak, by był on maksymalnie komfortowy i przyjemny!