Tablet graficzny

Tablet graficzny to urządzenie przydatne nie tylko dla profesjonalnych grafików komputerowych, ale również dla amatorów, którzy chcą we własnym zakresie tworzyć elementy grafiki lub obrabiać zdjęcia. Nie jest to nowe urządzenie, pierwsze tablety graficzne powstały w latach 60. ubiegłego stulecia, ale prawdziwą premierę – po wielu próbach i dopracowaniu niedociągnięć – miały one w późnych latach 90.tablet graficzny

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny można porównać do kartki papieru, która występuje w duecie z rysikiem lub, jak kto woli, piórkiem, czyli narzędziem o kształcie ołówka, dzięki któremu możemy bardzo precyzyjnie działać na powierzchni tabletu, dopracowywać szczegóły i kontrolować siłę nacisku.

Urządzenie podpina się kablem USB do laptopa, może ono również pełnić rolę touch pada i służyć po prostu do przeglądania i nawigowania stron internetowych, z powodzeniem zastępować myszkę. Między podkładką a rysikiem następuje połączenie za pomocą pola elektromagnetycznego, dzięki czemu każdy ruch rysikiem na powierzchni tabletu jest przenoszony na ekran komputera, gdzie zostaje dokładnie odwzorowany kąt nachylenia piórka względem płaszczyzny, siła nacisku oraz rodzaj końcówki, jaką się w danej chwili posługujemy. Niektóre zestawy mają do wyboru kilka rodzajów rysików, pozwalających na uzyskanie rozmaitych efektów, od zwykłego podpisu naśladującego długopis, po miękkie pociągnięcia pędzlem. Do wyboru są rysiki podstawowe dające efekt ołówka, często z gumką do wycierania, dające efekt aerografu oraz z elastyczną końcówką, która naśladuje styl malowania pędzlem. Warto również zaznaczyć, że bez względu na wielkość tablet graficzny jest odzwierciedleniem ekranu komputera, tylko w mniejszej skali.

Wskaźniki, czyli pióra i rysiki, działają bezprzewodowo, wysyłają fale radiowe i w zależności od modelu wymagają baterii AA lub nie potrzebują żadnego ładowania. Na powierzchni roboczej tabletu graficznego znajduje się wymienna folia, która zużywa się razem z końcówką wskaźnika i wymaga wymiany od czasu do czasu.

Komu przyda się tablet graficzny?

tabletyTakie urządzenie może być przydatne dla każdego, kto musi wykonywać mniej lub bardziej precyzyjne czynności na swoim komputerze. Początkowo nawigowanie tabletem graficznym bywa trudne, jednak po jakimś czasie, co przyznaje wiele osób, nie sposób już wrócić do zwykłej myszki. Zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim cena. Aby kupić dobry tablet graficzny, nie trzeba pustoszyć swojego portfela, przyzwoite modele dostaniemy już od 200 zł. To świetny prezent na przykład dla amatora fotografii lub dziecka mającego problemy z koordynacją manualną, bo posługiwanie się rysikiem jest podobne do pisania długopisem. Dodatkowo można wyposażyć swój komputer w program, który zamienia pismo ręczne z tabletu graficznego na drukowane litery.

Tablet graficzny to nieodzowne urządzenie w pracy grafików komputerowych. Trzeba jednak pamiętać, że taki tablet do pracy wymaga odpowiednich sterowników i nie zadziała idealnie, jeśli nie będzie kompatybilny z systemem operacyjnym. Można to jednak bardzo łatwo rozwiązać przez dopasowanie tabletu do oprogramowania i upewnienie się, że nasz komputer nie ma już domyślnie zainstalowanych sterowników urządzenia, które nie współpracują z tymi zainstalowanymi przez nas.

Tablet graficzny to świetne rozwiązanie dla artystów, którzy chcieliby tworzyć swoje dzieła bezpośrednio na komputerze i od razu zamieszczać je na stronach internetowych lub katalogować na dysku.

Aby wybrać odpowiedni tablet graficzny dla siebie, warto skorzystać z porównywarek ofert, które dają nam możliwość zapoznania się z cenami i odszukania najlepszej opcji. Taką porównywarkę można znaleźć na stronie PADO24. To szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie do dokonywania rozsądnych zakupów, a satysfakcja z powodu wybrania możliwie najlepszej oferty jest dla każdego konsumenta nie do przecenienia. Do tego na PADO24 zamieszczane są ciekawe artykuły na temat oszczędzania na prądzie i gazie, porady jak zmienić dostawcę tych usług i wiele innych rzeczy, które zainteresują każdego. Wejdź na PADO24 i przekonaj się, co jeszcze ta strona ma Ci do zaoferowania!