Ubezpieczenie OC – podstawy

Zakup własnego auta to z pewnością marzenie każdego młodego kierowcy. Obecnie rynek motoryzacyjny pozwala na zakup samochodu nawet przy mocno ograniczonym budżecie, jednak nie jest to jedyny wydatek związany z posiadaniem auta. Po zakupie samochodu podstawowym obowiązkiem jest przede wszystkim ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji. Panuje przekonanie, że ubezpieczenie dla świeżo upieczonego kierowcy to spory wydatek, jednak w rzeczywistości nie musi tak być.

Czym jest ubezpieczenie OC?

najtańsze ubezpieczenie ocWarto wiedzieć, że ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna) to ubezpieczenie obowiązkowe. Pokrywa ono wysokie koszty szkody, którą kierowca powoduje z własnej winy, korzystając z pojazdu, (ale tylko szkody wobec osób trzecich i ich mienia). Jest to jednak za mało, by opłacić własne szkody, dlatego dodatkową ochronę zapewnia ubezpieczenie AC (Autocasco) oraz NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Polisa OC gwarantuje także opłacenie kosztów szkody do 5 mln euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego (leczenie lub renta) oraz do 1 mln euro dla szkód w mieniu (naprawa samochodu, domu czy ogrodzenia). Takie ubezpieczenie zapewnia spokój i komfort korzystania z pojazdu. Średni koszt polisy OC to około 357 zł, a kara za jej brak to nawet 3500 zł, dlatego nie warto z nią zwlekać.

Kilka informacji o ubezpieczeniu OC

Przed zakupem samochodu od poprzedniego właściciela należy dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie zostało wcześniej wykupione. Następnie trzeba podjąć decyzję o kontynuowaniu obecnej polisy lub wykupieniu nowej. Niezbędne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia, ponieważ nawet jeden dzień przerwy może narazić młodego kierowcę na dodatkowe koszty nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. System rejestracji samochodów oraz informacje o zawieranych polisach OC są monitorowane na bieżąco. Kontynuowanie polisy powinno rozpocząć się od kontaktu z przedstawicielem firmy, w której pojazd został ubezpieczony. Należy także dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel daje możliwość kontynuowania polisy bez dodatkowych opłat. Tak dzieje się w przypadku kilku towarzystw ubezpieczeniowych, jednak większość z nich nakłada dodatkową składkę dla młodego kierowcy już od dnia zakupu pojazdu. Nowy właściciel może także zrezygnować z dotychczasowej polisy OC. Wypowiedzenie może nastąpić w każdym czasie, poczynając od dnia zakupu, jednak warto wiedzieć, że wypowiedzenie jednej umowy wiąże się z zawarciem tego samego dnia polisy OC z innym ubezpieczycielem. Wysokość kwoty nowej polisy zależy od wieku najmłodszego współwłaściciela lub kierowcy. Jeśli dana osoba ma mniej niż 26 lat, cena ubezpieczenia może wzrosnąć nawet o 100 procent. Nie bez znaczenia jest również okres posiadania prawa jazdy. Z wyższą kwotą OC mogą liczyć się osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość polisy jest bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, jednak działa to w przypadku wcześniejszego posiadania polisy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe po roku bezszkodowej jazdy oferują nawet 30 procent zniżki! W dużych miastach polisy są droższe, dlatego liczy się również miejsce, w którym użytkowany będzie pojazd. Ważny jest także planowany roczny przebieg (w km), pojemność silnika, wiek i marka pojazdu, a także dodatkowa ochrona. Polisa OC dla młodego kierowcy wcale nie musi być droga. Wystarczy wskazać dodatkowego użytkownika pojazdu, którym będzie osoba z dużym doświadczeniem w kierowaniu pojazdami i zniżkami za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Dzięki temu można zyskać nawet kilkadziesiąt procent, wykupując daną polisę. Dodatkowo za OC można zapłacić w ratach, jednak skorzystanie z takiej możliwości podnosi składkę. Czasami jest również możliwość uzyskania zniżek, płacąc za polisę kartą kredytową (do 5 procent). Przede wszystkim warto sprawdzić oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i porównać ceny. Pomocna w poszukiwaniach korzystnej propozycji może się okazać porównywarka ofert.

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia OC

Jeśli auto jest zarejestrowane na młodego kierowcę do zakupu polisy będzie wymagany dowód rejestracyjny, prawo jazdy (niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe potrzebują dokładnej daty wydania) oraz informacje z ubiegłorocznej polisy o zniżkach. Jeśli kierowca nie zdążył zarejestrować samochodu na siebie, ważnymi dokumentami będą: dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela, umowa kupna- sprzedaży pojazdu oraz zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia (o zniżkach), chyba że kierowca korzysta z ubezpieczyciela znającego historię ubezpieczeniową.