Wiza do USA

bilety lotnicze usaWedług statystyk publikowanych przez Departament Stanu jeszcze osiem lat temu odsetek odmów wiz do USA dla Polaków wynosił aż 26,2 procent. Obecnie liczba ta utrzymuje się na poziomie około 6 procent, jednak aby Polska została włączona do Visa Waiver Program (VWP) odsetek odrzuconych wniosków nie może przekraczać 3 procent. Według szacunkowych obliczeń liczba ta może spaść do pożądanego poziomu około 2018-2019 roku (pod warunkiem, że obecny trend się utrzyma). Polska jest jednym z 5 krajów Unii Europejskiej, które nadal muszą ubiegać się o wizę do Stanów Zjednoczonych. To jedyny sposób, aby legalnie przekroczyć granicę tego państwa. Zabiegi dyplomatyczne są dość trudne i mimo, że nawet amerykańska senacka komisja zagłosowała za zniesieniem wiz dla Polski, nadal nie wiadomo, kiedy uda się znieść je zupełnie.

Wiza do USA – krok po kroku

Wiele osób kojarzy załatwianie wizy do USA z czymś czasochłonnym, drogim i nie zawsze skutecznym. Większość z nich zapewne myli wizę imigracyjną i turystyczną. W przypadku tej drugiej, proces wydawania wizy jest naprawdę łatwy i w większości przypadków to zwykła formalność. Oczywiście urzędnik może odrzucić wniosek wizowy, jednak dzieje się to w przypadku osób, które na swoim koncie mają nielegalną pracę w Stanach, w przeszłości przekroczyły dozwolony czas pobytu w USA, mają kryminalną przeszłość lub ich najbliższa rodzina przebywa nielegalnie w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy etap dotyczy opłaty. Jest to opłata bezzwrotna, gdyż dotyczy samego rozpatrzenia wniosku. usa bilety lotniczeWarto wiedzieć, że wiza jest darmowa. Opłata wynosi obecnie 160 USD, co w przeliczeniu daje około 600 zł. Kwotę muszą uiścić wszystkie osoby starające się o wizę, także dzieci. Następnie trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie www.ustraveldocs.com. Formularz jest dość długi i szczegółowy. Ponadto trzeba odpowiedzieć na masę pytań, a także dołączyć specjalne zdjęcie w określonej pozycji względem aparatu (zdjęcia wykonywane są w Konsulacie). Plusem jest wygodna elektroniczna forma dokumentu, a także możliwość zapłaty przez Internet. Warto pamiętać o zapisaniu numeru wniosku, który pojawi się po wypełnieniu formularza, ponieważ będzie on potrzebny do umówienia rozmowy z konsulem. Aby ją odbyć, należy znowu odwiedzić stronę internetową lub telefonicznie skontaktować się z biurem obsługi klienta. Pracownicy ambasady mówią po polsku i po angielsku, biuro jest otwarte do godziny 20, a wyjeżdżając turystycznie, ubiegamy się o wizę B-2. Podczas umawiania spotkania zostanie podana godzina wejścia do Konsulatu. Nie ma sensu pojawiać się wcześniej – i tak będziemy musieli wejść o konkretnej godzinie. Amerykanie to formaliści. Z tego powodu także podczas spotkania warto odpowiadać krótko i rzeczowo. Rozmowa zazwyczaj trwa kilka minut, a pytania dotyczą miejsca zamieszkania, pracy, celu wyjazdu oraz czy rodziny w Ameryce. Najważniejsze jest to, że konsul wydaje decyzję wizową na podstawie przesłanki, że jesteśmy trwale związani z krajem zamieszkania. Osoba ubiegająca się o wizę powinna przede wszystkim sprawiać wrażenie, że chodzi o zwykły wyjazd, na przykład na wakacje. Na spotkanie z konsulem trzeba zabrać wydrukowany wniosek wizowy, ważny (przynajmniej przez 6 kolejnych miesięcy) paszport i dowód wniesienia opłaty. Przydatny może okazać się również plan podróży, zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie o zameldowaniu, jednak nie ma potrzeby przedstawiania tych dokumentów, jeśli nie zostaniemy o nie poproszeni. Do Konsulatu przychodzimy tylko z wymienionymi dokumentami. Nie można tam wnosić toreb, elektroniki i nie ma ich gdzie zostawić.

Wiza do USA a gwarancja pobytu

Decyzja odnośnie wydania wizy zapada tuż po rozmowie, jednak sam dokument nie daje gwarancji wpuszczenia do USA. Po przylocie do Stanów czeka nas kolejna rozmowa z urzędnikiem granicznym. Taką rozmowę przechodzą wszyscy. Dopiero po niej urzędnik decyduje, czy możemy zostać w USA. Z reguły urzędnicy dają pozwolenie na 3 lub 6 miesięcy. Podczas tej procedury padają podobne pytania, jak w rozmowie z konsulem. Są bardzo proste i mają na celu zweryfikowanie prawdziwego celu przyjazdu. Załatwianie wizy pociąga za sobą nieco formalności, jednak w rzeczywistości proces jest naprawdę prosty. Wiza z reguły przyznawana jest na 10 lat, a jej wyrobienie zajmuje około 2 tygodni.

Każda podróż, a zwłaszcza do celu tak odległego, jak Stany Zjednoczone, zawsze wiąże się ze sporą liczbą przygotowań i formalności. Musimy znaleźć nocleg, wykupić bilety lotnicze (te najtańsze znajdziesz w porównywarce ofert), spakować się, ale jeszcze wcześniej oczywiście – złożyć wniosek o wizę. Warto pomyśleć o tym wszystkim dużo wcześniej i nie odkładać niczego na ostatnią chwilę – a na pewno nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.