Samolot: najczęściej wybierana forma komunikacji

Właśnie rozpoczęło się lato – to czas, kiedy chętnie podróżujemy zarówno po kraju, jak i po świecie. Planowanie wyjazdu rozpoczynamy już kilka miesięcy przed urlopem: bukujemy bilety na samolot, rezerwujemy hotel, wykupujemy wycieczkę w biurze podróży i wybieramy atrakcje, z których będziemy korzystać na urlopie. Zależy nam, by podróż do miejsca wypoczynku upłynęła szybko, bezpiecznie, komfortowo i była niedroga, dlatego najczęściej decydujemy się na skorzystanie z samolotu. Transport lotniczy to najlepsze rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy wybieramy się za granicę. Niestety, w takiej podróży mogą spotkać nas różne nieprzewidziane sytuacje: opóźniony lub odwołany lot czy problemy przy odprawie to tylko niektóre z niespodzianek, jakie czekają na podróżnych na lotniskach. Najważniejsze jest posiadanie wymaganych dokumentów, bez których nie wsiądziemy na pokład. Jednak nic rujnuje urlopu tak, jak zgubiony na lotnisku bagaż: wbrew pozorom takie przypadki często przytrafiają się podróżnym korzystającym z usług linii lotniczych. Jak się zachować w takiej sytuacji i co zrobić, gdy nasz bagaż przepadnie na lotnisku?

Bilety lotnicze na PADO24

Dlaczego bagaże giną?

Bagaże na lotniskach często giną – dlaczego tak się dzieje? Przyczyn tej sytuacji jest wiele: mogą to być błędy pracowników i obsługi lotniska (np. złe zaadresowanie bagażu poprzez wpisanie niewłaściwego kodu lotniska, do którego udaje się podróżny) czy przepełnienie luk bagażowych samolotu, wskutek którego nasz bagaż nie może zostać zabrany na pokład. Utrata bagażu może też wynikać z oderwania przywieszki bagażowej, które uniemożliwia jego identyfikację (zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi przypadkowo, np. podczas przemieszczania bagażu na taśmociągu). Do utraty bagażu dochodzi również wtedy, gdy stawiamy się na lotnisku zbyt późno, np. tuż przed zakończeniem odprawy – wówczas pracownicy lotniska mogą nie zdążyć sprawdzić naszego bagażu, a w konsekwencji walizka z ubraniami i innymi rzeczami osobistymi nie poleci z nami na urlop. Najczęściej do zagubienia bagażu dochodzi wtedy, gdy na lotnisku przesiadamy się do innego samolotu (walizka może zostać nieprzepakowana na czas do drugiego samolotu). Równie dobrze bagaż może zostać przypadkowo zabrany przez innego pasażera (zdarza się, że walizki lub torby są do siebie bardzo podobne).

Co zrobić, gdy nasz bagaż zaginie?

Przede wszystkim należy bezzwłocznie zgłosić zaginięcie bagażu: można tego dokonać w biurze bagażu zagubionego lub bezpośrednio u agenta reprezentującego linie lotnicze, z usług których korzystamy. Warunkiem rozpoczęcia poszukiwań zaginionego bagażu jest okazanie przez pasażera karty pokładowej i kopii przywieszki bagażowej: jeśli dane z adresówki okażą się niewystarczające do zlokalizowania naszej walizki będziemy musieli podać więcej szczegółów dotyczących wyglądu i zawartości bagażu. Jeśli po upływie 5 dni bagaż nie zostanie namierzony odpowiedzialnością za jego poszukiwanie zostają obarczone linie lotnicze. Nie odnalezienie bagażu skutkuje wypłaceniem podróżnemu należnego odszkodowania (jego kwota może być niższa, jeśli bagaż był źle zabezpieczony lub zawierał przedmioty niedozwolone na pokładzie). 

Jak uchronić się przed utratą bagażu?

Tanie bilety lotnicze na PADO24Utrata bagażu na lotnisku to poważny problem, jednak można się przed nim skutecznie uchronić: wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad. Pamiętajmy o nich zwłaszcza podczas przygotowań do pierwszego lotu samolotem. Przed udaniem się na lotnisko warto sprawdzić, czy bagaż jest odpowiednio zabezpieczony i dobrze przygotowany (zaleca się usunięcie przywieszek adresowych z poprzednich lotów i wyposażenie walizki w nową przywieszkę, na której powinny znaleźć się takie dane, jak imię, nazwisko, adres i telefon). Należy mieć przy sobie kopię tej przywieszki (w razie utraty bagażu pomoże ona w jego identyfikacji) oraz kartę pokładową, których potrzebujemy, by zgłosić fakt ewentualnej utraty bagażu. Po powrocie do domu nie należy od razu pozbywać się tych dokumentów: mogą nam posłużyć w dochodzeniu odszkodowania od przewoźnika. Pamiętajmy też, by nie przyjeżdżać na lotnisko na ostatnią chwilę – takie postępowanie może doprowadzić do sytuacji, w której nasz bagaż nie zdąży przejść check-inu i zostanie zatrzymany na lotnisku.

Zaplanuj swój lot z PADO24

Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zaplanuj swoją podróż wcześniej: dzięki temu zyskasz szansę na zdobycie tanich biletów lotniczych. Zorganizowanie podróży umożliwi PADO24 – internetowa porównywarka ofert, dzięki której znajdziesz najlepsze oferty biletów lotniczych. Podpowiemy, jak kupić tanie bilety lotnicze i jakie dokumenty zabrać ze sobą na pokład, dzięki nam dowiesz się też, dokąd warto polecieć na wakacje. Najtańsze i najbardziej atrakcyjne oferty biletów lotniczych znajdziesz na PADO24. Skorzystaj z naszej pomocy już dziś: wejdź na porównywarkę ofert i zaplanuj swój lot razem z nami.