Zmiana numeru konta bankowego

konto osobiste zmiana numeru

Z czasem może nadejść moment, gdy zmienimy numer konta bankowego. Powodów do zmiany numeru konta bankowego może być wiele. Każdy ma indywidualny powód i prawo, aby tego dokonać. Jednak o dokonanych zmianach należy poinformować odpowiednie instytucje, aby później nie pojawiły się zbędne komplikacje. Dlatego najlepiej jest najpierw sporządzić listę osób i instytucji, jakie powinniśmy poinformować o tych zmianach, a następnie w odpowiedni i bezpieczny sposób przekazać numer. Zmiana numeru konta osobistego wymaga poinformowania o tym wszystkich osób, którym potrzebna jest ta informacja do komunikacji z nami. Pierwszą osobą, jaką powinniśmy o tej zmianie poinformować, jest nasz pracodawca. Dzięki temu mamy pewność, że nasza wypłata wpłynie w terminie na nasze konto bankowe. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze nie przepadną, jednak możemy spodziewać się opóźnień w ich przekazaniu. Bardzo ważne jest, aby o zmianie poinformować Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poinformowanie tych instytucji jest szczególnie ważne, jeśli posiadamy konto firmowe. Należy pamiętać o tym, że zwrot podatku, który otrzymujemy po rocznym rozliczeniu PIT, także możemy otrzymać na nasz rachunek bankowy, dlatego należy sprawdzić obecny numer konta widniejący w systemie fiskusa. Aby dokonać zmiany numeru konta, należy wypełnić ZAP-3 i przekazać go razem z deklaracją podatkową. Można to również zrobić osobiście w dowolnym momencie w placówce Urzędu Skarbowego.

Poinformuj konieczne osoby i instytucje

Osobami, które powinny zostać poinformowane o tym, że zmieniliśmy numer konta bankowego, powinni być nasi bliscy oraz ci, z którymi najczęściej dokonujemy przelewów. Jest to proces, który z pewnością ułatwi nam wszelkie operacje finansowe, ponieważ osoby, które regularnie dokonują przelewów na nasze konto, np. najemca naszego mieszkania, pomoc socjalna, stypendium z uniwersytetu będą mogły bez komplikacji kierować je na nasz nowy numer.

zmiana numeru konta osobistegoW ostatniej kolejności, ale również ważne jest, aby poinformować:
• Towarzystwo emerytalne
• Towarzystwo funduszy inwestycyjnych
• Towarzystwa ubezpieczeniowe
Należy pamiętać o tym, że przy każdej zmianie danych osobowych należy powiadomić odpowiednie instytucje. Czynność ta pomoże uniknięcia niechcianych komplikacji w przyszłości.

Cenne wskazówki i porady dotyczące zmiany numeru konta, a także najciekawsze produkty proponowane przez banki znaleźć można w porównywarce finansowej. Dzięki zawartym tam informacjom unikniemy wielu problemów.