Wycieczki first minute

First minute

First minute kojarzy nam się z upragnionym wyjazdem do ciepłych krajów. Słoneczne wakacje 2016 to czas, na który wiele osób czeka z utęsknieniem. Często chcemy zaplanować nasz wyjazd na długo przed rozpoczęciem sezonu. Polacy uwielbiają oferty last minute, gdyż zazwyczaj kojarzą się one z tańszym wyjazdem i pewnością, że takie oferty są zawsze dostępne. W rzeczywistości rezerwacje wycieczek last minute mogą wiązać się z dużym stresem, a niekiedy z problemami. Nie wszyscy wiedzą, że liczba wolnych miejsc w hotelu nie zawsze jest taka sama, jak liczba wolnych miejsc w samolocie. Dodatkowo, ilość wolnych miejsc w ofercie last minute jest często ograniczona, dlatego rezerwacja dla kilku osób może się nie udać. Rezerwując wyjazd w ostatniej chwili trzeba liczyć się również z możliwością wylotu z innego miasta. Ponadto, decyzja musi zostać podjęta dość szybko, a konsultanci nie zawsze mają możliwość wstępnej rezerwacji, czy „przytrzymania” oferty, jak w przypadku first minute.

Plusy wycieczek first minute

wakacje first minute

Oferty first minute pojawiają się wraz z wydaniem nowych katalogów na kolejny sezon letni lub zimowy. Zazwyczaj wycieczkę na przyszłe wakacje można zaplanować już w listopadzie, czy w grudniu i swobodnie wybrać pomiędzy okrojonymi ofertami lub tymi all inclusive. Z kolei osoby planujące egzotyczne wakacje, na przykład na wyspach greckich, mogą wykupić wyjazd już w czerwcu! Panuje przekonanie, że rezerwowanie wakacji z tak dużym wyprzedzeniem nie jest dobrym pomysłem, a ceny w okresie przedsprzedaży są mniej atrakcyjne. Jest to jednak moment, w którym można na spokojnie wyszukać konkretny hotel, sprawdzić opinie, a także porównać ceny. Dodatkowo, wiele biur podróży oferuje swoim stałym klientom atrakcyjne zniżki.

Często touroperatorzy gwarantują niezmienność ceny wycieczki lub bezpłatną zmianę rezerwacji. Gwarancja niezmienności ceny oznacza, że bez względu na wahania kursów walut, podwyżki kosztów paliwa, kosztów transportu, czy opłat lotniskowych, cena wycieczki nie ulegnie zmianie. Jest również gwarancja najniższej ceny, która z kolei oznacza, że wycieczka w okresie trwania promocji, jest w najniższej cenie. Jeśli zdarza się sytuacja, w której ta sama oferta będzie w niższej cenie u tego samego organizatora po zakończeniu promocji, zwracana jest różnica. Warto pamiętać, że oferta musi dotyczyć tego samego hotelu, rodzaju pokoju, terminu, kierunku i rodzaju wyżywienia, a z gwarancji wyłączone są oferty last minute.

Z wyjazdów first minute powinny korzystać osoby, które mają duże wymagania odnośnie wakacji. Hotele posiadające bardzo dobre opinie i wysoką jakość usług, zazwyczaj nie są już dostępne w sprzedaży last minute. W przypadku oferty zimowej oprócz wymienionych korzyści, biura podróży oferują często gratisowe wycieczki fakultatywne, vouchery na bilety wstępów lub darmowy parking przy wybranym lotnisku, z którego jest zaplanowany wylot. Organizatorzy chętnie promują klientów wybierających się na wakacje już zimą, rozdając gadżety, kosmetyki, a czasem nawet torby podróżne. W większości ofert first minute obowiązują mniejsze kwoty zaliczki (5- 30 procent), a także stałe ceny za dziecko (do 6 lub 12 lat).

wycieczka first minute

O czym warto pamiętać, decydując się na first minute?

Decydując się na wykupienie wycieczki first minute warto pamiętać, że koszt wyjazdu, po podpisaniu umowy przez klienta nie może ulec zmianie, chyba, że kontrakt wyraźnie to przewiduje (w ściśle określonych warunkach). Cena nie może również zwiększyć się na 20 dni przed wyjazdem. Przed podpisaniem umowy, należy bardzo dokładnie ją przeczytać i poprosić o ewentualne doprecyzowanie ogólnych postanowień. Spokojna okolica, niedaleko plaży, czy pokój z widokiem nie muszą oznaczać tego samego dla organizatora imprezy i klienta.

Umowa powinna zawierać dane organizatora, podstawowe informacje dotyczące wycieczki i hotelu, cenę wyjazdu, zakres ubezpieczenia i nazwę ubezpieczyciela, a także wymagania specjalne klienta. Warto pamiętać, że wycieczki kupione w ofertach promocyjnych także podlegają reklamacji. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto sprawdzić opinie i standard wybranego hotelu, ponieważ trzy gwiazdki europejskiego obiektu, nie zawsze oferują ten sam standard, co w trzygwiazdkowym hotelu w Egipcie. W zapisach umów wycieczek first minute często podawane są niepotwierdzone godziny odlotów. Należy wiedzieć, że wylot i powrót musi nastąpić w konkretnych granicach czasowych (np. 01.07- 07.07), a w razie jakichkolwiek zmian biuro podróży ma obowiązek o tym poinformować. W takim przypadku klient ma prawo do bezkosztownej rezygnacji.

Wyjazdy first minute z pewnością oferują więcej korzyści oraz większy komfort. Dodatkowo, wybór hoteli jest znacznie szerszy. Takie wyjazdy są polecane szczególnie osobom, które mają już upatrzony hotel lub zaplanowany urlop w konkretnym terminie z dużym wyprzedzeniem.

oferty first minute

Wybierz wyjazd first minute z PADO24!

Chcesz dowiedzieć się więcej o planowaniu wyjazdu, specjalnych ofertach i możliwościach, jakie oferują biura podróży? Koniecznie wejdź na naszą porównywarkę. Z PADO24 nie tylko poszerzysz swoją wiedzę przed wyjazdem, ale porównasz najlepsze oferty wyjazdów first minute na polskim rynku. Dzięki nam nie przepłacisz za hotel, samolot czy prom. Wejdź na PADO24.PL nie tylko w okresie letniego wypoczynku. Zimą także pomożemy znaleźć atrakcyjne miejsce wypoczynku w konkurencyjnej cenie. Daj się skusić na odrobinę relaksu już dziś!

  • Aktualności