Cena gazu ziemnego - zaoszczędź z PADO24

Gaz jako jedno z podstawowych źródeł energii

Gaz ziemny  – korzystamy z niego właściwie wszyscy, i to każdego dnia. Niewiele jest w Polsce gospodarstw domowych, w których nie byłby on używany. Do gotowania, podgrzewania wody w łazience, ogrzewania całego mieszkania – zastosowań ma on całe mnóstwo. Spotykamy go również w coraz większej liczbie aut – to przecież, w porównaniu z benzyną, spora oszczędność. Można go więc uznać za prawdziwe dobrodziejstwo. Z drugiej jednak strony gaz ma niestety także swoje ciemne strony.

Czym jest gaz ziemny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest gaz ziemny. Jest to naturalne paliwo, które wydobywa się ze skorupy ziemskiej. Jego złoża często występują razem z ropą naftową. Na niektórych terenach jest go więcej, a na innych mniej (obecnie najbardziej bogaty w gaz kraj to Rosja). Składa się on w zdecydowanej większości z metanu (do 98%), ale oprócz tego także z innych substancji, takich jak na przykład etan, propan, butan, azot oraz dwutlenek węgla. W naturalnej postaci jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza. Jednak zanim trafi on do naszych mieszkań, są do niego dodawane substancje zapachowe. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z gazu?

gaz

Gaz ziemny jest niewątpliwie bardzo pożyteczny, jego rola w naszych domach jest nie do przecenienia. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może być on również niebezpieczny. Z pewnością każdy z nas słyszał o przypadkach zatrucia gazem ziemnym lub o związanych z nim wybuchach. Wypadki takie mają miejsce zwłaszcza jesienią i zimą – czyli w sezonie grzewczym. Jak więc powinno wyglądać bezpieczne korzystanie z gazu? Musimy mieć pewność, że urządzenia są sprawne, przewody spalinowe oraz wentylacyjne drożne, a instalacja szczelna, a więc że nam i naszym bliskim nic nie grozi. W razie jakiejkolwiek awarii również nie zwlekajmy z poproszeniem o pomoc profesjonalisty. W żadnym wypadku nie zabierajmy się za naprawę samodzielnie. Konsekwencje zaniedbania stanu instalacji gazowej mogą być zbyt poważne, by na niej oszczędzać.

Podstawowe niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o gaz, wiąże się z tlenkiem węgla, czyli popularnym czadem. Jest to związek chemiczny, który powstaje podczas procesu spalania. Jeśli zacznie się on wydobywać z pieca lub piecyka gazowego do pomieszczenia, w którym przebywamy, prawdopodobnie dojdzie do zatrucia, zwłaszcza że czad niestety jest bezwonny. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować sprawność wentylacji w mieszkaniu, a szczególnie w kuchni i łazience. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że spaliny zostaną odprowadzone, a świeże powietrze bez problemu dostanie się do pomieszczeń. Dobrym pomysłem może być również zakup czujnika, który zasygnalizuje nam obecność czadu w mieszkaniu.

Czy da się płacić mniej za gaz?

Rachunki za gaz znajdują się na liście stałych wydatków w większości polskich gospodarstw domowych. Mogą dać nam się one we znaki zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Często automatycznie dokonujemy płatności faktur za prąd i gaz, nie zwracając uwagi na występujące podwyżki lub opłaty dodatkowe. W natłoku obowiązków nie staramy się szukać atrakcyjniejszej oferty, która pozwoli nam na oszczędności. Myślimy, że każda zmiana będzie wiązała się z licznymi formalnościami i chodzeniem od jednego dostawcy do drugiego. Gdy jednak znajdziemy czas i zastanowimy się nad tą kwestią, stwierdzimy z pewnością, że chcielibyśmy choć trochę zaoszczędzić na gazie.

W jaki jednak sposób możemy to zrobić? Na naszej stronie znajdziesz sprawdzone sposoby na niższe rachunki za gaz. W naszych artykułach ukazujemy, jak proste codzienne czynności  mogą mieć duży wpływ na koszty wykorzystywania gazu. Pamiętajmy, że każdy z nas może wybrać dostawcę, od którego będzie kupował gaz. Czasem, jeśli uznamy, że nasze rachunki są zbyt wysokie, warto pomyśleć o jego zmianie. Na PADO24 dowiesz się nie tylko jak dokonać takiej zmiany, ale także zapoznasz się z innymi ofertami, być może okaże się, że istnieją firmy, które mają dla Ciebie znacznie atrakcyjniejsze propozycje lub trafisz akurat na interesującą promocję. Dzięki nam znajdziesz wiele informacji na temat dostawców i zorientujesz się, ile możesz zaoszczędzić na zmianie. Ale nie tylko – dowiesz się również jeszcze więcej o gazie, prądzie, o tym jak go bezpiecznie używać i o wielu innych kwestiach. To wszystko dostępne jest dla Ciebie w jednym miejscu! Skorzystaj z PADO24, porównaj i zaoszczędź!

Skorzystaj z porównywarki cen gazu, by podreperować swój budżet!

Jeżeli chcemy płacić mniejsze rachunki za gaz, podstawą jest znalezienie nowego dostawcy, który zapewni nam niższe niż dotąd ceny. Być może okaże się, że uda Ci się w ten sposób całkiem sporo zaoszczędzić. W poszukiwaniach przydatna na pewno będzie porównywarka ofert cen, którą znajdziesz na PADO24. W końcu dzisiaj wszyscy jesteśmy zabiegani, mamy na głowie mnóstwo spraw, dlatego też często nie myślimy nawet o tym, by zmienić dostawcę gazu, pozostając cały czas przy tym samym. A być może gdybyśmy tylko zdecydowali się na jakiegoś innego, całkiem sporo byśmy zaoszczędzili. Dzięki naszej porównywarce nie będziesz musiał poświęcać mnóstwa czasu na wertowanie dziesiątek cenników, lecz bardzo szybko dowiesz się, w jaki sposób zmniejszyć wydatki za gaz.

Nasz ranking cen gazu pomoże Ci obniżyć swoje wydatki!

Jeśli zależy Ci, by Twoje wydatki na dom były mniejsze niż dotąd, próba zaoszczędzenie na rachunkach za gaz to zdecydowanie dobry pomysł. Zwłaszcza że w tym przypadku często nie zdajemy sobie sprawy, że sporo przepłacamy. Jeżeli więc wydaje Ci się, że mógłbyś płacić mniej, zajrzyj do rankingu cen gazu na PADO24 i sam się przekonaj, jakie ceny mają obecnie inni niż Twój dostawcy. Może warto pomyśleć o zmianie? Nasze zestawienie podpowie Ci, na którego dystrybutora się zdecydować, by podreperować swój domowy budżet. Na PADO24 wszystkie informacje masz w jednym miejscu, nie musisz marnować czasu na sprawdzanie oferty każdej z firm oddzielnie. Teraz zmiana dostawcy gazu staje się więc znacznie prostsza.

Materiały do pobrania:

Popularność urządzeń wykorzystujących gaz nie maleje. Każdy z nas korzysta z nich na co dzień. W związku z tym co miesiąc, kwartał lub inny okres zmuszeni jesteśmy do dokonywania za niego opłat. Żyjąc w ciągłym biegu, przez pomyłkę możemy wykonać przelew na wyższą kwotę niż wynikającą z faktury. Konieczne jest wtedy złożenie do dostawcy wniosku o zwrot nadpłaty. Jego wzór znajdziesz na PADO24, wykorzystaj go w razie potrzeby. Pamiętaj, że możesz zdecydować o zaliczeniu nadpłaty na poczet przyszłych należności lub wnioskować o jej przelanie na podany we wniosku rachunek bankowy. Przygotowane przez nas dokumenty przydadzą się także w innych sytuacjach. Jeśli przewidujesz istotną zmianę wielkości poboru gazu, która spowoduje zmianę taryfy, poinformuj o tym swojego dostawcę, składając wypełniony wzór, który specjalnie dla Ciebie udostępniliśmy na PADO24. Materiały do pobrania zostały wzbogacone o uwagi, które pomogą w ich prawidłowym uzupełnieniu i złożeniu.

Deklaracja o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru gazu

Zmiana używanych urządzeń w naszych mieszkaniach lub instalacja nowych może powodować konieczność złożenia u dostawcy gazu deklaracji o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru gazu. Jej wzór znajdziesz na PADO24. Wypełnij go i złóż u dostawcy.

Pobierz dokument

Wniosek o zwrot nadpłaty

Wpłaciłeś za dużą kwotę dostawcy gazu? Boisz się, że Twoja nadpłata przepadnie? Jak najszybciej złóż wniosek o zwrot nadpłaty. Skorzystaj z przygotowanego przez zespół PADO24 wzoru i pozbądź się problemu.

Pobierz dokument
Prezentowane na PADO24 materiały do pobrania przygotowaliśmy dla wszystkich użytkowników, którzy mają dość skomplikowanych formularzy dostępnych na innych stronach. W każdym z dokumentów dotyczących gazu zamieściliśmy uwagi, które wyjaśniają pojawiające się wątpliwości i wskazują na ważne kwestie, które mogą wystąpić. Wniosek o zwrot nadpłaty i deklarację o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru gazu możesz dowolnie modyfikować. Nie pobieramy za nie żadnych opłat. Wystarczy nam Twoje zadowolenie!
  • Aktualności