Cena gazu ziemnego - zaoszczędź z PADO24

Gaz ziemny

Gaz ziemny – korzysta z niego na co dzień duża część z nas. Ma on naprawdę wiele zastosowań – w rolnictwie, hutnictwie, przemyśle chemicznym czy też spożywczym. Zresztą nie trzeba daleko szukać – gazu ziemnego duża część z nas używa przecież do gotowania. Podobnie może być on tanim sposobem na ogrzewanie pomieszczeń czy też, w zależności od potrzeby, klimatyzowanie ich, a także na podgrzewanie wody. Inną metodą wykorzystywania gazu ziemnego jest wytwarzanie z niego energii cieplnej i elektrycznej – w tym celu wykorzystuje się zjawisko kogeneracji. Faktem jest, że obecnie coraz więcej osób korzysta z niego w swoich domach. Mamy także możliwość wyboru dowolnego dostawcy, a w jego znalezieniu pomoże porównywarka dostawców gazu.

gaz ziemny

Czym jest i do czego może nam służyć gaz ziemny?

Czym jednak właściwie jest gaz ziemny? To rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, które zbiera się w skorupie ziemskiej. Może ono występować albo samodzielnie, albo towarzyszyć złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego. Gaz ziemny składa się w większości (w 90%) z metanu, proporcje pozostałych składników są zmienne. Należą do nich etan, propan, butan i inne związki organiczne oraz mineralne. Jest on bezbarwny oraz bezwonny (aby łatwiej można było dostrzec jego ulatnianie się, przed wprowadzeniem do gazociągów zostaje mu nadany specjalny zapach). Jedną z odmian gazu ziemnego jest gaz łupkowy.

Bezpieczeństwo użytkowania gazu ziemnego

Część z nas czuje obawę przed stosowaniem w swoim domu – w kuchence lub do ogrzewania – gazu ziemnego. Martwimy się, że może się to wiązać z różnymi niebezpieczeństwami. Jeżeli jednak będziemy przestrzegać pewnych zasad, z pewnością nic złego się nie wydarzy. Jak więc powinno wyglądać bezpieczne korzystanie z gazu ziemnego? Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, by mieszkanie było przewiewne, o stały dostęp świeżego powietrza. Nie zasłaniajmy więc kratek wentylacyjnych ani specjalnych otworów w drzwiach. Zatroszczmy się też o to, by wentylacja oraz przewody kominowe były zawsze sprawne, skontrolujmy je raz na jakiś czas. Ponadto bardzo ważne jest regularne sprawdzanie działania urządzeń gazowych, takich jak kuchenki czy piecyki oraz niezwlekanie zbyt długo z ich wymianą.

ceny gazu w Polsce

Gdzie kupić najtaniej gaz ziemny?

Kiedy już zdecydujemy się na używanie w swoim domu gazu ziemnego, warto postarać się znaleźć jak najtańszą możliwość jego zakupu – tak by zaoszczędzić na rachunkach. W Polsce sprzedażą tego surowca zajmuje się kilkadziesiąt firm. Umowy z nimi możemy zawrzeć albo osobiście (w biurze dostawcy) albo przez Internet. Ceny gazu ziemnego bywają różne, z reguły tańsze oferty mają firmy preferujące kontakt online, ponieważ w ich przypadku koszty obsługi klienta są niższe. Pamiętajmy, że jakość gazu czy też jego dystrybucji nie zmienia się w zależności od ceny, mogą się jednak pojawić różnice w innych kwestiach. Jeśli chcesz znaleźć najtańszych dostawców, skorzystaj z naszej porównywarki.

  • Aktualności