Cena gazu ziemnego - zaoszczędź z PADO24

Oszczędzanie na gazie

Oszczędzanie na gazie (podobnie zresztą jak na innych mediach) jest możliwe do zrealizowania, choć wymaga od nas konsekwencji i wprowadzenia pewnych zmian w naszym dotychczasowym postępowaniu. Wprawdzie ceny gazu w Polsce nie są tak wysokie jak w innych europejskich krajach, ale mimo wszystko rachunki za zużycie gazu ziemnego nie należą u nas do najniższych. Wysokie rozliczenia zużycia gazu wynikają często z wykorzystywania go nie tylko do gotowania, ale i do podgrzewania wody czy ogrzewania mieszkania: wówczas jego zużycie rośnie nawet dwudziestokrotnie. Co zrobić, żeby skutecznie zmniejszyć rachunki za gaz? Można przejrzeć ranking dostawców gazu i zastanowić się nad zmianą, ale przede wszystkim warto zacząć racjonalnie zarządzać energią i wyzbyć się zachowań, za sprawą których ponosimy większe koszty.

Sposoby oszczędzania na gazie w kuchni

Oszczędzanie na gazie rozpoczynamy od kuchni, w której używa się go najczęściej. Pamiętajmy, żeby stawiać garnki na odpowiednich palnikach (duże garnki na większych, małe – na mniejszych) – zapobiegnie to marnowaniu energii (gaz nie będzie „uciekał”), a uchwyty garnków nie przypalą się. Oszczędzanie na gazie umożliwi także gotowanie potraw pod przykryciem: nieużywanie przykrywek powoduje, że jedzenie gotuje się wolniej, a co za tym idzie – zużywamy więcej energii, natomiast gotowanie pod przykryciem przyspiesza cały proces i umożliwia mniejsze zużycie gazu (nawet do 30% w skali roku). Ważne jest również dostosowanie ilości zużywanej energii do naszych potrzeb: jeśli zależy nam, by coś szybko zagotować możemy zwiększyć płomień, ale po zagotowaniu należy zmniejszyć go do minimum (zagotowane jedzenie nie potrzebuje już działania tak wysokiej temperatury). W oszczędzaniu na gazie pomóc może gotowanie na parze oraz zakup garnków ze stali nierdzewnej (pozwolą zużyć mnie energii). Innym sposobem na oszczędzanie gazu jest gotowanie tylko takiej ilości wody, jaka jest nam rzeczywiście niezbędna: gotowanie ponad litra wody, podczas gdy potrzebujemy tylko szklanki na pewno nie pomoże w obniżeniu rachunków za gaz.

Oszczędzanie gazu w łazience

Inaczej wygląda kwestia oszczędzania gazu, jeśli używamy go do podgrzewania wody. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wówczas podjąć jest kontrola urządzeń: bojlera lub piecyka gazowego (bojler bez termostatu zużywa więcej energii, podobnie jak nieoczyszczony piec gazowy). Oszczędzanie na gazie będzie łatwiejsze jeśli zrezygnujemy z kąpieli w wannie (potrzeba wiele energii, by ogrzać tak dużą ilość wody) i nie będziemy zmywać pod bieżącą wodą (lepiej zebrać większą liczbę naczyń i pozmywać je razem – wówczas podgrzejemy wodę raz, a nie wielokrotnie). Dobrym pomysłem będzie również wymiana kranów i baterii na bardziej nowoczesne urządzenia, dzięki którym sami określimy odpowiednią temperaturę i strumień wody – takie działanie może znacznie przyczynić się do oszczędzania na gazie.

Ogrzewanie a oszczędzanie na gazie

oszczędzanie gazu

Oszczędzanie na gazie w wypadku ogrzewania nim mieszkania jest trudniejsze niż w przypadku kuchni czy łazienki. Od czego zacząć oszczędzanie? Od zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach (nie musi być wysoka, wystarczy, że będzie wynosiła ok. 20-23 stopni w ciągu dnia i poniżej 20 w nocy). Pamiętajmy, że zwiększenie temperatury nawet o jeden stopień powoduje kilkuprocentowy wzrost kosztów ogrzewania.

Ważne jest też właściwe wietrzenie pomieszczeń: im dłużej wietrzymy tym więcej ciepła (i pieniędzy) ucieka, dlatego powinno się wietrzyć krótko i przy zakręconym (lub ustawionym na minimalną temperaturę) grzejniku. W procesie oszczędzania na gazie bardzo istotna jest szczelność okien (dzięki temu ciepło nie ucieka i się nie marnuje) oraz odkryte grzejniki, które zapewniają równomierne rozchodzenie ciepła (należy zwrócić uwagę, by były one odsłonięte, tzn. niezastawione meblami i nieprzykryte długimi zasłonami, ponieważ takie działanie powoduje marnowanie ok. 20% ciepła). Gdy wychodzimy z domu nie zakręcajmy grzejników całkowicie: zużyjemy więcej energii na ogrzanie całego mieszkania niż na podniesienie temperatury o kilka stopni. Warto pomyśleć o ekranach odbijających ciepło, które montuje się za grzejnikami – dzięki nim ciepło jest kierowane do pomieszczeń, a nie na ściany.

Chcesz oszczędzać na gazie? Zmień dostawcę!

Oszczędzanie na gazie nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i pozbycia się złych nawyków, które powodują, że nasze rachunki za gaz są za wysokie. Jednak co zrobić, jeśli tradycyjne sposoby oszczędzania na gazie nie wystarczają, a rozliczenia wciąż opiewają na duże kwoty? Rozsądnym wyjściem jest zmiana dostawcy gazu, która pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić, ale i czerpać dodatkowe korzyści. Zmiana dostawcy gazu jest możliwa, legalna i bezpłatna – możemy jej dokonać bez wychodzenia z domu. Chcesz wiedzieć, co możesz zyskać zmieniając dotychczasowego dostawcę gazu? Skorzystaj z porównywarki PADO24 tu uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat zmiany dostawcy prądu, porównasz oferty różnych dostawców i znajdziesz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

  • Aktualności