Cena gazu ziemnego - zaoszczędź z PADO24

Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu w Polsce nie należy do popularnych – odbiorcy zazwyczaj korzystają z usług największej firmy, nie mając świadomości, że na rynku działają również inni dostawcy. Sytuacja ta powoli ulega zmianie: rynek energetyki rozwija się dynamicznie, pojawiają się nowi dystrybutorzy, dlatego wielu z nas decyduje się na zmianę dostawcy gazu. Warto pamiętać, że jako odbiorcy mamy prawo do wyboru i zmiany dostawcy gazu, a zamiana ta jest szybka, łatwa, bezpłatna i może nam przynieść korzyści. Dodatkowo ułatwi ją nam porównanie dostawców gazu.

Jak dokonać zmiany dostawcy gazu?

zmiana dostawcy gazu

Podstawowym działaniem, jakie musimy podjąć zmieniając dostawcę gazu, jest zapoznanie się z ofertą innych dystrybutorów. Większość z nas zna tych największych dostawców, takich jak na przykład PGNiG. Warto jednak rozejrzeć się za mniej popularnymi możliwościami. Szukając odpowiedniej dla siebie propozycji, należy zachować czujność: niektóre firmy zajmują się tylko sprzedażą hurtową i nie dostarczają gazu do pojedynczych klientów. Informacji o ofertach poszczególnych dystrybutorów możemy poszukać w Internecie. Po znalezieniu odpowiedniej powinniśmy dokładnie się z nią zapoznać, by ustalić, czy zmiana dostawcy jest dla nas opłacalna.

Wybierając dostawcę, warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty za kilowatogodzinę zużycia paliwa gazowego, długość obowiązywania umowy i czas jej wypowiedzenia, termin płatności, okres rozliczenia, wysokość opłaty handlowej oraz na dodatkowe korzyści, jakie proponuje nam nowy dostawca. Po jego wybraniu konieczne jest zawarcie umowy sprzedaży gazu lub umowy kompleksowej (zakładającej dystrybucję paliwa gazowego), a następnie wypowiedzenie umowy u dotychczasowego dostawcy. Ważne, aby umowa z nowym dostawcą obowiązywała od tego dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy z poprzednim dystrybutorem.

O zmianie dostawcy gazu należy poinformować Operatora Systemu Dystrybucyjnego (możemy to zrobić sami lub za pośrednictwem nowego dostawcy), który powiadamia poprzedniego i nowego dostawcę o zmianie. Następnie zmiana dostawcy gazu zostaje zarejestrowana przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego i zaczyna obowiązywać od nowego miesiąca rozliczeniowego. Zmiana dostawcy gazu jest darmowa i możemy dokonać jej dwukrotnie w ciągu roku gazowego.

Korzyści płynące ze zmiany dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu może przynieść odbiorcom realne korzyści w postaci niższych kosztów: średnio na zmianie sprzedawcy zaoszczędzamy ok. 6% kosztów. Niektórzy dostawcy oferują swoim klientom pakiety pozwalające obniżyć rachunki za inne usługi (np. pakiet prądu i gazu, dzięki któremu można zaoszczędzić kilkaset złotych) lub obiecują oszczędności rzędu 1000 zł w ciągu roku). Najprawdopodobniej oszczędności wynikające ze zmiany dostawcy gazu nie przekroczą 10% ponoszonych kosztów i będą wynosiły ok. 5%. Nowy dystrybutor może zagwarantować nam również stałą cenę gazu w okresie obowiązywania umowy – wówczas wszystkie podwyżki gazu, które zostaną wprowadzone w tym czasie, nie będą nas dotyczyły.

oferty gazu w Polsce

Czy warto zmienić dostawcę gazu?

Zmiana dostawcy gazu nie jest skomplikowanym procesem wymagającym wielu formalności – polega na wypowiedzeniu umowy dotychczasowemu sprzedawcy i podpisaniu umowy z nowym dostawcą. Dostawcę możemy zmienić dwa razy do roku, a samo postępowanie nie trwa długo i jest bezpłatne. Warto zastanowić się nad zmianą dostawcy gazu, szczególnie jeśli chcemy zaoszczędzić i zyskać gwarancję stałych kosztów przez dłuższy czas. Zmiana dostawcy gazu nie wiąże się z ryzykiem, podejmując to działanie, nic nie tracimy, możemy jedynie zyskać, warto więc zapoznać się z propozycjami działających na rynku sprzedawców (pomocna tutaj będzie nasza porównywarka), którzy mogą oferować konkurencyjne ceny i atrakcyjniejsze warunki.

  • Aktualności