Hotele i hostele - Polska i zagranica

Czym jest concierge?

Słowo „concierge” pochodzi z języka francuskiego i dosłownym tłumaczeniu oznacza dozorcę domu, a więc osobę, która pilnuje różnych spraw i ogólnie czuwa nad porządkiem. Współcześnie jednak pojęcie to zmieniło swoje znaczenie i jest nazwą usługi, z której korzysta sporo zamożnych osób. Polega ona na zapewnieniu klientowi wsparcia w załatwianiu przeróżnych spraw – tych banalnych, ale czasem także takich, które wydają się wręcz niewykonalne. Istnieją specjalne firmy, do których powinniśmy się zgłosić, jeżeli uznamy, że przydałby nam się indywidualny concierge. Oprócz tego usługę tę oferują często swoim klientom – jednak raczej tym najbogatszym – również banki jako dodatek do karty kredytowej czy konta. Concierge jest nierzadko dostępne także dla gości hotelowych.

usługi w hotelach

 Jakie są zadania concierge w hotelu?

Hotele są bardzo różne, mogą mieć niższe lub wyższe standardy, oferować mniejszą lub większą ilość usług – wyznacznikiem, który może nam wiele powiedzieć o tym, co zastaniemy, są hotelowe gwiazdki. Concierge jest domeną raczej tych lepszych, bardziej luksusowych, a jednocześnie droższych obiektów. Na czym jednak ono polega? Czym różni się concierge od standardowej hotelowej obsługi? Ta druga zajmuje się głównie rutynowymi i mniej skomplikowanymi sprawami, takimi jak na przykład sprzątanie, podanie posiłków czy dostarczenie zamówienia do pokoju. Concierge to natomiast specjaliści od bardziej złożonych i wyrafinowanych zadań, które często nie są nawet bezpośrednio związane z samym obiektem.
Konsjerży pojawili się w hotelach na początku XX wieku, kiedy to turystyka zaczęła się rozwijać. Wówczas ich zadaniem było odebranie gościa ze stacji kolejowej, towarzyszenie mu w drodze do hotelu, a potem aż do końca pobytu. Najpierw zawód ten utworzono w Szwajcarii, a później wprowadzono stopniowo w innych krajach.

Concierge działają więc w indywidualny sposób, muszą być elastyczni i kreatywni. Może się na przykład zdarzyć, że gość zażyczy sobie zarezerwowanie stolika w ekskluzywnej restauracji „na już”, wycieczkę przez miasto zabytkową limuzyną lub bilety na mający odbyć się wkrótce spektakl teatralny – konsjerży są zazwyczaj w stanie wszystko we w miarę krótkim czasie załatwić. Warto żeby concierge postarał się poznać i „wyczuć” hotelowych gości i w ten sposób zorientował się, jakie mogą mieć oni oczekiwania i potrzeby. Czasem nawet zdarza się, że konsjer pracuje dla jednego konkretnego klienta. Przedstawiciel tego zawodu musi oczywiście koniecznie znać dobrze co najmniej dwa języki obce (im więcej, tym lepiej), a także być empatyczny i komunikatywny oraz odznaczać się nienaganną kulturą osobistą.

concierge w hotelu

Gdzie skorzystam z usług concierge?

Oczywiście z tego typu usługą nie spotkamy się w każdym miejscu. Raczej nie mamy co na nią liczyć w dwugwiazdkowym prowincjonalnym obiekcie. Concierge jest domeną luksusowych hoteli, do których przyjeżdżają ci najzamożniejsi. W Polsce hotelowych konsjerżów nie ma obecnie zbyt wielu. Spotkamy ich w tej chwili tak naprawdę w zaledwie kilkunastu obiektach. Należy do nich na przykład warszawski Bristol, a jeżeli chodzi o hotele we Wrocławiu – Granary. Zawód ten póki co dopiero się u nas rozwija, liczba jego zwolenników cały czas jednak rośnie, wkrótce więc na pewno „concierge” stanie się pojęciem powszechnie znanym i z usługi będzie korzystało coraz więcej osób. Jeśli jesteś zainteresowany takim pakietem usług, sięgnij do PADO24 i sprawdź wszystkie informacje na ten temat oraz dowiedz się, za pomocą porównywarki ofert, gdzie możesz na niego liczyć. Z pewnością ta wiedza Ci się przyda.

  • Aktualności