Hotele i hostele - Polska i zagranica

Hostel popularniejszy od hotelu?

Hostel to tańszy odpowiednik hotelu: najczęściej występuje w dużych miastach, gdzie zawsze jest wielu turystów. Niedrogie, wygodne i mogące pomieścić wiele osób hostele są świetną alternatywą dla drogich, pokoi hotelowych – turyści coraz częściej wybierają hostel na miejsce swojego pobytu. Niewątpliwą zaletą hostelu jest fakt, iż nierzadko skupia on ludzi z różnych stron świata, co stanowi doskonałą okazję do zawierania nowych znajomości. Miejsce to docenią przede wszystkim ludzie młodzi, ale i zapaleni podróżnicy, którzy jeżdżą po całym świecie i zależy im na tanim, przyzwoitym noclegu. Hostel to miejsce z „duszą”, które odznacza się specyficznym klimatem i miłą atmosferą, możemy tu poznać ciekawych ludzi, ale i liczyć na sympatyczną obsługę oraz pomoc w różnych sytuacjach. W założeniu hostel był schroniskiem, powstałym z myślą o studentach i ludziach podróżujących po świecie z plecakiem, jednak obecnie korzystają z niego także ludzie wybierający się na koncerty czy festiwale, ale i turyści, którzy nie chcą wydawać fortuny na nocleg. Tani odpowiednik hotelu pojawił się na rynku usług turystycznych dawno temu, do Polski zawitał dopiero kilka lat temu, jednak wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Hostele możemy znaleźć w każdym większym europejskim mieście: nie brakuje ich w Pradze, Barcelonie, Rzymie, Paryżu czy Londynie.

Hostel: czym różni się od hotelu?

hotele a hostele

Hostel różni się od hotelu przede wszystkim ceną: koszt pobytu jest nieporównywalnie niższy w hostelu, za pokój trzeba zapłacić kilkukrotnie więcej. Różnicę pomiędzy obydwoma miejscami widać również w ich standardzie: funkcjonuje przekonanie, że hotel jest lepiej wyposażony od hostelu (czasem rzeczywiście tak jest) oraz, że usługi w hotelach stoją na wyższym poziomie. W praktyce jednak zdarza się, że hostel nie odbiega swoim standardem od hoteli niższej kategorii. W odróżnieniu od hotelu hostel (oprócz pokoi jedno- czy dwuosobowych) oferuje również pokoje wieloosobowe z piętrowymi łóżkami, które pomieszczą nawet kilkanaście osób (warto dodać, że pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka również są wspólne). W hostelu panuje swobodna atmosfera, a wielokulturowość przybywających tu turystów, dzielenie pokoju/łazienki/kuchni z ludźmi z całego świata sprzyja integracji i zawieraniu nowych znajomości (wręcz przeciwnie niż w hotelu, gdzie każdy gość zamyka się za drzwiami własnego pokoju i rzadko widuje innych przebywających tam ludzi). Hostel jest również ceniony za jakość obsługi: w takim miejscu najczęściej pracują młodzi ludzie, którzy w każdej chwili służą pomocą (możemy tu na przykład skorzystać z przewodników czy map lub dowiedzieć się, w jaki sposób dotrzeć do danej lokalizacji). Często zdarza się, że hostele organizują imprezy i wspólne wycieczki, które sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, a jednocześnie zapewniają mile i ciekawie spędzony czas.

Pobyt w hostelu: na co możemy liczyć

Hostel charakteryzuje się zróżnicowaną ofertą noclegową: w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać pobyt w pokoju jedno- lub dwuosobowym, a jeśli jesteśmy zwolennikami integracji i lubimy poznawać nowych ludzi możemy zdecydować się na najtańszy pokój wieloosobowy (pokoje takie mieszczą od 4 do nawet 20 osób). Obecnie każdy hostel dysponuje wspólną przestrzenią przeznaczoną do wypoczywania i rozrywki, dużą kuchnią, w której znajduje się lodówka, kuchenka i naczynia, dzięki czemu można samodzielnie przygotować sobie posiłek. Łazienka jest zazwyczaj wspólna dla wszystkich, ale jeśli wybierzemy mniejszy, bardziej kameralny pokój, możemy liczyć na własną łazienkę (taki pokój ze względu na wyższy standard będzie droższy od pokoju wieloosobowego). Hostel posiada zazwyczaj darmowe łącze internetowe Wi-Fi dla turystów. W niektórych hostelach możemy również otrzymać do dyspozycji zamykaną na kluczyk szafkę służącą do przechowywania cennych rzeczy. Hostel to miejsce, w którym zazwyczaj znajdują się mapy lub przewodniki (można z nich skorzystać planując wycieczkę lub dalszą podróż), a pomocą służy kompetentna i dobrze poinformowana obsługa, która chętnie doradzi dokąd się wybrać oraz czym najlepiej się przemieszczać.

najtańszy hotel

Jak wybrać odpowiedni hostel?

Szukając odpowiedniego miejsca noclegowego warto zwrócić uwagę na jego lokalizację: najlepiej, by hostel znajdował się w centrum miasta (lub w jego bliskiej okolicy), był dobrze skomunikowany (np. z dworcem czy lotniskiem) i położony niedaleko miejsc, które chcemy odwiedzić (to pozwoli zaoszczędzić na transporcie miejskim). Jeśli szczególnie ważne jest dla nas kryterium cenowe, porównujmy oferty: cena za nocleg w hostelu zależy przede wszystkim od standardu pokoju (najdroższe są pokoje jedno- lub dwuosobowe i te z własną łazienką, najtańsze – pokoje wieloosobowe). Warto w tym celu skorzystać z darmowych porównywarek internetowych, które wskażą najtańsze noclegi (czasem może się okazać, że rezerwacja bezpośrednia w hostelu jest bardziej opłacalna). Przed podjęciem decyzji należy poznać opinie o danym miejscu: dzięki recenzjom użytkowników, którzy odwiedzili hostel dowiemy się, czy warto z niego skorzystać i czego możemy się spodziewać na miejscu (ważne jest, by zwracać uwagę na opinie dotyczące czystości w hostelu: jeśli trafimy na wpisy informujące, że w placówce są karaluchy lub pluskwy, poszukajmy innego miejsca). Zanim zarezerwujemy nocleg w hostelu sprawdźmy, jakie udogodnienia są oferowane w danym miejscu: wifi, pralnia, bezpłatny parking, śniadanie wliczone w cenę, zniżki na wycieczki, itp. Pobyt w hostelu warto zarezerwować odpowiednio wcześnie, szczególnie w sezonie letnim, kiedy z jego usług korzystają turyści z całego świata (wczesna rezerwacja to często gwarancja najniższej ceny).

Hostel – gwarancja taniego pobytu

Hostel gwarantuje tani i wygodny nocleg, umożliwia integrację z innymi turystami i sprawia, że możemy miło i ciekawie spędzić czas. Hostel to świetne miejsce dla wszystkich, którzy nie chcą przepłacać, lubią towarzystwo i cenią sobie specyficzny klimat i atmosferę takich miejsc. Wybór dobrego hostelu nie jest trudny: oferty noclegów w hostelach bez problemu znajdziemy w Internecie. W odszukaniu najkorzystniejszej oferty pomoże darmowa porównywarka PADO24, która dzięki określonym kryteriom ułatwi znalezienie idealnego miejsca noclegowego. Na stronie www.pado24.pl zamieszczamy informacje o podróżach, wycieczkach, hotelach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić: z nami szybko i łatwo zaplanujesz swój wyjazd. Podpowiemy, czym się kierować wybierając dobry hostel, jak zarezerwować tanie bilety lotnicze i dokąd udać się na wakacyjny wyjazd. Porównywarka PADO24 to najlepsze oferty w zasięgu ręki.

  • Aktualności