Internet mobilny i stacjonarny - porównaj oferty na PADO24

Internet bezprzewodowy

Internet bezprzewodowy to jedna z popularniejszych form dostępu do sieci, jaką wybierają Polacy. Ma ona sporo zalet, do których należy chociażby wygoda. Jak wygląda korzystanie z takiego Internetu i na jakiej on działa zasadzie?

Najpopularniejsze formy Internetu bezprzewodowego

Klient, który zdecyduje się na taki rodzaj dostępu do sieci, będzie mógł z niej korzystać bez konieczności podłączania do komputera jakichkolwiek kabli. Internet bezprzewodowy może mieć jednak różne formy.

Dostęp do sieci jest uzyskiwany w ten sposób zazwyczaj z użyciem technologii Wi-Fi. Jedną z opcji jest stworzenie opartej o nią sieci domowej, a więc podłączenie do jednego z komputerów w naszym mieszkaniu Internetu kablowego i zaopatrzenie się w router, dzięki czemu wszyscy członkowie rodziny będą mogli korzystać na swoich urządzeniach z sieci bezprzewodowej.

Inną możliwością jest zdecydowanie się na Internet mobilny. Tutaj po podpisaniu umowy zwykle wyposażeni zostajemy przez naszego dostawcę w modem – jest to niewielkie przenośne urządzenie, które można podpiąć do laptopa, notebooka lub tabletu. Dzięki temu do sieci możemy się zalogować, przebywając w dowolnym miejscu naszego domu – w sypialni, kuchni, a nawet ogródku – a nie tylko, jak w przypadku Internetu kablowego, w jednym pomieszczeniu. Czasem jest to możliwe nawet poza domem – na przykład w pracy, na uczelni czy na wakacjach. Wadą tej opcji jest to, że modem jest tylko jeden, nie może więc z niego korzystać kilku domowników naraz. Problem ten można jednak rozwiązać, instalując, tak jak w poprzednim przypadku, router.

Internet bezprzewodowy LTE – najlepszy wybór?

Jeżeli chodzi o Internet mobilny, obecnie dużą popularność zyskało pojęcie LTE, które jest skrótem od angielskiego „Long Term Evolution”. Odnosi się ono do standardu bezprzewodowego przesyłu danych, którego cechami są duża prędkość, eliminacja opóźnień i dążenie do zredukowania kosztów. Jest to więc na daną chwilę najszybszy Internet bezprzewodowy. Bycie użytkownikiem tej technologii ma wiele zalet – pozwala na swobodne korzystanie z sieci bez większej ilości zakłóceń, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku gier online czy rozmów przez Skype. Za wadę można uznać fakt, że LTE nadal nie jest dostępne na całym terenie naszego kraju, w niektórych mniejszych miejscowościach ono nie działa. Firmy zajmujące się dostarczaniem Internetu cały czas jednak nad tym pracują i zasięg tej technologii stale się powiększa. W Polsce łącze takie jest udostępniane przez wszystkich największych operatorów sieci komórkowych, takich jak na przykład Orange, Play czy Plus.

Internet bezprzewodowy w Twoim domu!

Mniej popularnym, ale w pewnych sytuacjach bardzo wygodnym, rodzajem Internetu bezprzewodowego, jest ten satelitarny. Ma on tę zaletę, że dociera do niemalże każdego zakątka naszego kraju. Korzystanie z niego będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do innego rodzaju łącz jest ograniczony lub w ogóle one tam nie docierają. Szybkość tego rodzaju połączenia nie jest jednak zazwyczaj zbyt wysoka, a dodatkowo dodatkowo zakłócenia są w tym przypadku dość częste i mogą zostać spowodowane przez wiele różnych czynników.

Korzystanie z opisywanego w tym artykule rozwiązania ma więc zarówno swoje wady, jak i zalety. Internet bezprzewodowy to na pewno duży komfort, możemy go używać w dowolnym miejscu w domu, a czasem nawet poza nim, więc nas on nie ogranicza. Z drugiej jednak strony ten kablowy jest zazwyczaj sporo szybszy. Wyboru konkretnej opcji powinniśmy więc dokonać po dokładnym rozpatrzeniu wszystkich możliwości i zastanowieniu się nad swoimi potrzebami. Dużą pomocą będzie tutaj zamieszczona na PADO24 porównywarka ofert – zapraszamy do korzystania z niej!

  • Aktualności