Internet mobilny i stacjonarny - porównaj oferty na PADO24

Internet na kartę

Internet na kartę to jedna z opcji pozwalających nam uzyskać w naszym gospodarstwie domowym dostęp do sieci. Z Internetu korzystamy w dzisiejszych czasach wszyscy – od najmłodszych uczniów, aż po emerytów. Funkcjonowanie we współczesnym świecie bez niego byłoby właściwie niemożliwe – służy nam on do zdobywania potrzebnych informacji, wykonywania swoich obowiązków, kontaktowania się z innymi ludźmi, rozrywki. Niewiele pozostało w Polsce domów, których mieszkańcy nie mają połączenia z Internetem. Czasem jednak nieco trudności może nastręczyć wybór najlepszego dla nas łącza. Decyzja taka powinna być oparta na tym, jakie mamy w naszym miejscu zamieszkania możliwości, jakie potrzeby i do jakich celów będziemy sieci używać. Aby ją Państwu ułatwić, przedstawiamy jedną z ciekawszych opcji.

Jak działa Internet na kartę?

Zacznijmy od wyjaśnienia kilku podstawowych kwestii. Pojęcie „Internet na kartę” zazwyczaj odnosi się do Internetu mobilnego – w tym przypadku otrzymujemy od swojego operatora specjalną kartę SIM (podobną do tych, które mamy w swoich telefonach), która po odpowiednim zainstalowaniu da nam dostęp do sieci. Co możemy zrobić z taką kartą? Jedną z najpopularniejszych opcji jest umieszczenie jej we wręczonym nam przez sieć modemie ze złączem USB, który później będziemy mogli wpiąć do swojego komputera stacjonarnego czy laptopa. Możemy ją zamontować także w routerze, który wygeneruje sygnał Wi-Fi – dzięki temu z sieci będzie mogło korzystać kilku domowników jednocześnie. Ponadto obecnie właściwie wszystkie tablety i notebooki przystosowane są do obsługiwania tego typu kart – producenci umieszczają w tych urządzeniach specjalne umożliwiające to modemy. Dodatkowo tego typu karty mogą być również kompatybilne ze smartfonami, iPadami czy nawigacją satelitarną. Dostęp do sieci oparty na tej metodzie oferują nam obecnie właściwie wszyscy więksi Polscy operatorzy, tacy jak Orange, Plus, Play czy T-Mobile.

Internet na kartę – czy warto się na niego zdecydować?

Jeżeli chodzi o ten rodzaj Internetu, klient musi tutaj dokonać wyboru w jednej podstawowej kwestii – chodzi o sposób dokonywania płatności. Możemy się zdecydować albo na opcję z abonamentem, albo na kartę pre-paid. W tym pierwszym przypadku podpiszemy z operatorem umowę na określony czas, a następnie co miesiąc będzie nam on przysyłał rachunek z kwotą do uregulowania. W tym drugim natomiast kupimy starter z kartą, który jest zazwyczaj ważny przez określony czas (na przykład dzień lub dwa tygodnie) a następnie w razie potrzeby będziemy mogli doładowywać swoje konto. Ta druga opcja jest więc znacznie mniej zobowiązująca, a przez to komfortowa – nie musimy podawać swoich danych, a w sytuacji gdy nie będziemy akurat mieli środków, po prostu zrezygnujemy na chwilę z dostępu do sieci i nic poważnego się nie stanie. Jest ona również dobra na chwilę – na przykład na wyjazd lub okres oczekiwania, aż w naszym gospodarstwie domowym zostanie zainstalowany docelowy Internet kablowy.

Ten sposób uzyskiwania dostępu do sieci ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Internet mobilny daje przede wszystkim dużą swobodę – pozwala nam na dowolne przemieszczanie się w obrębie swojego mieszkania, a często także poza nim. Ponadto często jest on dostępny w miejscach, do których nie dociera Internet kablowy. Z drugiej jednak strony z karty, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego routera, może jednocześnie korzystać tylko jedna osoba. Zazwyczaj jest tu również ograniczony transfer danych, a i prędkość ich przesyłu nie należy do najszybszych (chyba że zdecydujemy się na technologię LTE). Jaki Internet więc wybrać? Zawsze powinna to być indywidualna i przemyślana decyzja, przy dokonywaniu której warto się wesprzeć zamieszczoną na PADO24 porównywarką ofert.

  • Aktualności