Internet mobilny i stacjonarny - porównaj oferty na PADO24

Internet – wybieramy najlepsze łącze

Internet – korzystamy dziś z niego właściwie wszyscy. Na komputerach, tabletach czy też w telefonach – możliwości jest tak wiele, że teraz tak naprawdę w każdej chwili możemy sprawdzić potrzebną nam informację, dowiedzieć się, jaka w najbliższym czasie będzie pogoda czy też skontaktować się ze znajomymi przez portal społecznościowy. Z drugiej strony również jeżeli chodzi o wybór dostawców Internetu i sposoby dostarczania go, mamy do wyboru mnóstwo różnych opcji – łącze kablowe, mobilne czy też radiowe. Istnieją tutaj także podkategorie. Kiedy więc przyjdzie nam dokonać wyboru, może to wcale nie być takie łatwe. Możemy przede wszystkim skorzystać z porównania ofert internetu, ale przedtem przyjrzyjmy się, co mamy do wyboru.

Internet kablowy, mobilny… a może jeszcze jakiś inny?

Dobranie odpowiedniego łącza internetowego wiąże się w dużym stopniu z naszym miejscem zamieszkania. Jeżeli mieszkamy w mieście, mamy znacznie więcej opcji niż w przypadku terenów wiejskich. Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepszą opcją jest tzw.Internet kablowy, czyli dostarczany nam za pomocą łącza DOCSIS. Dane są tutaj przesyłane bardzo szybko – jak w żadnym innym przypadku. Maksymalna przepustowość, z jaką możemy się spotkać, to aż 250 Mb/s (w UPC). W stosunku do jakości usługi również cena nie jest tutaj zazwyczaj zbyt wygórowana. Jednak na tego typu łącza mogą sobie pozwolić zazwyczaj jedynie mieszkańcy miast. W mniejszych miejscowościach, a zwłaszcza na wsiach może zabraknąć odpowiedniej infrastruktury kablowej czy światłowodowej niezbędnej do dostarczenia Internetu. Jeżeli w naszej okolicy nie ma możliwości skorzystania z usług żadnego dużego operatora, istnieje jeszcze jedna podobna możliwość na zdobycie wysokiej jakości łącza internetowego – sieć osiedlowa. Warto wraz z innymi mieszkańcami miejscowości pomyśleć o jej założeniu. Wymaga to wydzierżawienia od jednego z operatorów łącza, a następnie podzielenia go pomiędzy kilka lub więcej gospodarstw domowych.

szybkie łącze internetowe

Jeśli jednak nie ma żadnej możliwości zamontowania u nas Internetu kablowego, nie mamy innego wyjścia niż pomyśleć o łączu bezprzewodowym, takim jak na przykład LTE. Oferują nam je dziś właściwie wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi, tacy jak na przykład Plus, Orange czy Play. Jeżeli się na nie zdecydujemy, otrzymamy niewielkich rozmiarów przenośny modem, który będziemy mogli podpiąć do każdego komputera w naszym domu. Jest to z jednej strony wygodne, ale z drugiej również ograniczające – w końcu modem jest tylko jeden, z sieci w danej chwili nie może więc korzystać kilku członków rodziny. Problem ten można na szczęście rozwiązać, montując router. Prędkość przesyłu danych w przypadku Internetu LTE jest niższa niż przy kablowym, ale zazwyczaj i tak zadowalająca. Niestety najczęściej obowiązują tutaj miesięczne limity, których wysokość zależna jest od opcji, jaką wybierzemy i ma wpływ na wartość nakładanej na nas miesięcznej opłaty.

Mniej popularne metody dostarczania Internetu

Niestety również Internet mobilny, choć dostępny łatwiej niż kablowy, również nie wszędzie możemy podłączyć. Jeżeli mieszkamy na takim właśnie terenie, pozostaje nam jeszcze jedna opcja, a jest nią połączenie z Internetem za pośrednictwem infrastruktury telefonicznej i technologii DSL (Digital Subscriber Line). Aby było to możliwe, musimy mieć dostęp do klasycznej telefonii kablowej. Plusem jest tutaj duża szybkość oraz stosunkowo niewielka cena. Minusem – zmienna jakość, w zależności od stanu łączy telekomunikacyjnych w danym regionie.

najszybsze łącze internetowe

Kolejną ewentualnością, z której możemy skorzystać, jest połączenie z Internetem za pomocą satelity. W ten sposób dotrze on do niemalże każdego zakątka w Polsce. Jego jakość dla niektórych osób może jednak nie być zadowalająca – zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na dostępie do sieci w czasie rzeczywistym, bez minimalnych nawet opóźnień. Ponadto szybkość tego łącza zależna jest od wielu czynników, od warunków zewnętrznych. Zakłócenia mogą zostać spowodowane przez budynki, roślinność, ale również nawet przez deszcz czy inne zjawiska pogodowe. Może się więc zdarzyć tak, że w chwili gdy Internet będzie nam najbardziej potrzebny, łącze po prostu zawiedzie. Ponadto tego typu usługi są w stosunku do pozostałych opcji bardzo drogie. Warto dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Internet stacjonarny czy mobilny? Wszystko zależy od nas.

Jak więc widzimy, jeśli chodzi o łącza Internetowe, mamy naprawdę sporo opcji do wyboru. Bywa niestety, że ze względu na miejsce zamieszkania możemy skorzystać jedynie z niektórych z nich, a czasem nawet tylko z jednej. Zawsze jednak, zanim podejmiemy decyzję, warto dobrze się rozejrzeć i zapoznać ze wszystkimi możliwościami – na przykład korzystając z dostępnej na PADO24.PL porównywarki – a dopiero wtedy myśleć o podpisaniu umowy.

  • Aktualności