Internet mobilny i stacjonarny - porównaj oferty na PADO24

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

bezpieczne korzystanie z internetu

Internet obecnie dostępny jest niemal w każdym gospodarstwie domowym. Pojawia się również wiele miejsc, w których zapewniony jest darmowy dostęp do sieci, takich jak kawiarnie, restauracje czy nawet pojazdy komunikacji publicznej. W dzisiejszych czasach mamy nawet dostęp do Internetu na wakacjach. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez jego użycia. Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy wykonać wiele czynności w jednej chwili, oszczędzając przy tym dużo czasu. Z drugiej strony Internet dostarcza także rozrywek oraz umożliwia swobodne komunikowanie się z innymi ludźmi. Przy jego użyciu można obecnie między innymi zrobić zakupy, opłacić rachunki, zamówić jedzenie z dostawą czy zarezerwować hotel. Z pewnością jest to ogromne ułatwienie, ale należy pamiętać, że nieumiejętne korzystanie z Internetu może sprawić nam wiele problemów.

Zagrożenia, które niesie ze sobą korzystanie z Internetu

Wraz ze spektakularnym rozwojem Internetu oraz usług, które oferowane są online, zwiększyła się także liczba niebezpieczeństw, na które narażony może być użytkownik sieci. Nieuczciwi ludzie, szukający zysku także działają w przestrzeni wirtualnej. Będąc nieostrożnymi, możemy paść ofiarami oszustwa, kradzieży lub innych działań, mogących spowodować duże straty materialne lub psychiczne. Warto zatem korzystać z Internetu rozsądnie i nie dać się nabrać na nieuczciwe sztuczki. Aby uniknąć takich sytuacji i nie narażać się na szkody, należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i stosować je podczas jego używania, bez względu na to czy korzystamy z Internetu stacjonarnego czy mobilnego.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Najważniejszą kwestią, której powinniśmy pilnować korzystając z Internetu są nasze dane osobowe. Informacje takie mogą posłużyć złodziejowi do różnych celów. Nigdy nie powinniśmy podawać w sieci swoich danych, jeśli nie mamy pewności, w jaki sposób będą one przetwarzane, kto będzie miał do nich dostęp i w jakim celu je podajemy.

To samo dotyczy naszych haseł oraz loginów, których używamy do korzystania z wielu serwisów internetowych, takich jak chociażby strona internetowa naszego banku z dostępem do konta osobistego. Warto także ustalać hasła, które będą trudne do odgadnięcia dla osób trzecich. Nie ustawiamy na hasło na przykład swojej daty urodzin czy też swojego imienia. Gdyby wpadły one w niepowołane ręce, moglibyśmy stracić wszystkie oszczędności w kilka minut. Sprawa jest tym poważniejsza, że przestępstwa wirtualne są o wiele trudniejsze do namierzenia.

Uważać należy także na zdjęcia publikowane przez nas w sieci. Nie warto przesadzać z ich ilością oraz rodzajem, a jeśli już je udostępniamy, warto sprawdzić, czy na danym portalu istnieje możliwość zablokowania opcji ich pobierania lub kopiowania. Dotyczy to w zasadzie wszystkiego, co publikujemy w Internecie. Jeśli już raz coś tam zamieścimy, pozostaje tam na zawsze. Trzeba zatem ostrożnie dobierać treści, które udostępniamy online.

Ważną kwestią jest także zabezpieczenie naszego komputera oprogramowaniem antywirusowym. Ograniczy to ryzyko, że na naszym komputerze pojawią się niebezpieczne pliki lub programy stworzone na przykład do wykradania danych. Należy być również ostrożnym w kwestii osób poznanych w sieci. Nigdy nie można mieć pewności co do tego, z kim tak naprawdę rozmawiamy. Jeśli więc zdecydujemy się na spotkanie z osobą poznaną przez Internet, trzeba zachować szczególną ostrożność. W sieci każdy może udostępniać co chce i nie zawsze jest to zgodne z prawdą, powinniśmy zatem z dystansem podchodzić do wszelkich treści, które znajdziemy w Internecie.

bezpieczeństwo w internecie

Uważać należy także na reklamy i banery, które informują nas, że wygraliśmy jakąś nagrodę lub zachęcają do wysłania sms na konkurs. Może być to próba wyłudzenia pieniędzy. W sieci kryje się wiele zagrożeń, jednak nie należy z tego powodu rezygnować z korzystania z Internetu. Wystarczy być zawsze czujnym i z rozsądkiem planować nasze działania w wirtualnej rzeczywistości.

Komputer i Internet to pożyteczne narzędzia, które bardzo ułatwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Z drugiej jednak strony warto korzystać z nich rozsądnie, zdając sobie sprawę z czyhających na nas pułapek i zagrożeń. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o nich więcej – zapraszamy do korzystania z PADO24.pl – na naszej stronie staramy się regularnie zamieszczać wartościowe informacje o tej tematyce, a także skorzystać z rankingu ofert internetu. Na bieżąco uzupełniamy także dane zawarte w naszej porównywarce.

  • Aktualności