Jak oszczędzić na rachunkach za wodę?

Rachunki za wodę to część domowych wydatków, które musimy ponieść, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że w ciągu zeszłych 3 lat wzrosły one w Polsce o 40%. Powinniśmy zatem przyłożyć się do oszczędzania nie tylko z ekologicznych pobudek, ale także w trosce o domowy budżet. Przy właściwym i świadomym korzystaniu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie! Wystarczy na początku zmienić kilka rzeczy i wprowadzić pewne nawyki, także wśród domowników.

Bez lania wody

Budzimy się i przychodzi czas na poranną toaletę. Sięgamy po szczoteczkę do zębów, odkręcamy wodę i myjemy zęby, a woda w tym czasie leje się strumieniem – czas z tym skończyć. Przy goleniu, myciu zębów czy twarzy należy zakręcać wodę, kiedy nie jest potrzebna. Kiedy tego nie robimy, to dosłownie dajemy wyciekać naszym pieniądzom, bo kiedy czysta woda się marnuje, płacimy za coś, czego nikt tak naprawdę nie użył. Warto również darować sobie długie kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi, krótki prysznic jest równie dobry w zachowaniu higieny, a kosztuje nas dużo mniej. Wanna pełna wody to zużycie 180 litrów wody. Minuta pod prysznicem to 10 litrów. Jest różnica, prawda? Będzie ona widoczna również w grubości naszego portfela, gdyż takie postępowanie przy dwójce dorosłych osób w domu to sposób na oszczędzenie około 500 zł rocznie. Jeśli zaś bez kąpieli nie da się obyć, to warto nalewać wodę do wanny tylko do 1/3 i zatkać odpływ korkiem od razu, nawet jeśli na początku leci zimna woda. Późniejszy gorący strumień i tak ją ogrzeje.

Kolejną rzeczą, która zużywa dużo wody jest toaleta, której spłukiwanie zużywa 37% wody wykorzystywanej w całym domu. Warto zainstalować spłuczkę z funkcją stop lub podziałem na spłukiwanie 3 i 6 litrowe. Przydatnym trikiem jest też włożenie do rezerwuaru plastikowej butelki wypełnionej piaskiem, co zmniejszy jego objętość i sprawi, że spuszczanej wody będzie mniej. Nie należy traktować muszli klozetowej jako śmietnika. W wielu domostwach praktykuje się wyrzucanie do niej odpadków jedzenia, chusteczek i drobnych śmieci, co nie jest dobrym pomysłem ze względu na marnowanie wody i fakt, że instalacja może się po prostu zatkać.

Dostępne są też instalacje dualne, czyli takie, które łączą odpływ umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej. Tak zwana woda „szara”, którą zużyliśmy do mycia rąk jest używana do spłukiwania toalety. Zainstalowanie wymaga początkowego nakładu środków, ale szybko się zwraca, jest to bowiem oszczędność w okolicach 50%.  Nie jest to popularne rozwiązane, ale w ciągu najbliższych lat powinno być coraz bardziej na topie.

Mycie naczyń to kolejna okazja do zmiany swoich nawyków. Często myjemy talerze pod bieżącą wodą, a wystarczy wypełnić jedną komorę zlewu wodą z płynem, umyć naczynia i jedynie przepłukać je w drugiej komorze.

Przegląd urządzeń w domu to niższe rachunki

Żeby poważnie podejść do kwestii oszczędzania na rachunkach za wodę należy przyjrzeć się wszystkim instalacjom w domu. Aby to sprawdzić, trzeba odczytać stan liczników przed i po dwugodzinnej przerwie w korzystaniu z wody. Jeśli wodomierz nie wskazuje tej samej wartości, oznacza to przeciek. Jeśli podejrzewamy, że woda wycieka ze spłuczki, to dobrym sposobem jest wpuszczenie do zbiornika trochę barwnika spożywczego, aby łatwiej zlokalizować skąd ucieka woda. Także częsta wymiana kranowych uszczelek to mały koszt, a pomoże w oszczędzaniu.

Nowoczesnym rozwiązaniem są też perlatory, czyli specjalne sitka montowane w kranie, które napowietrzają wodę i sprawiają, że objętościowo jest jej mniej, ale strumień pozostaje silny. To pozwala zużyć mniej wody, przy tym samym efekcie płukania i mycia.

Jak widać, okazji do oszczędzania jest wiele. Po więcej ciekawych informacji i artykułów, nie tylko o wodzie, ale także o oszczędzaniu prądu i gazu, zapraszamy na stronę PADO24. Znajdujące się tam zestawienia cen i dostawców, a także gotowe wzory oświadczeń z różnych dziedzin z pewnością pomogą w planowaniu domowego budżetu. Wejdź na PADO24,dowiedz się, porównaj i zaoszczędź!

  • Aktualności