Porównywarka i ranking kart kredytowych

American Express w Polsce i na świecie

American Express, nazywany często Amex, rozpoczął swoją działalność w 1850 roku jako przedsiębiorstwo finansowe. Stworzyli je Henry Wells, Wiliam Fargo i John Butterfield. Firma prężnie się rozwijała przez kilka pierwszych lat, aż w końcu zauważyła niezwykły potencjał w transakcjach płatniczych.Pod koniec 1980 roku American Express mógł już konkurować z bankami w dziale nadawania przekazów pieniężnych. Ta linia biznesu pozwoliła na ekspansję w Europie. Marka American Express odtąd kojarzyła się z bezpieczeństwem i niezawodnością. Firma założyła także swoje biura w Londynie, Antwerpii, Zurychu i Berlinie. Pierwsza wojna światowa zmusiła Amex do zmiany działalności na bardziej turystyczną. Pomógł on 150 tysiącom Amerykanów znajdującym się w Europie powrócić do domu, dzięki przyznaniu im czeków podróżnych. W 1922 roku American Express rozszerzył swoją działalność. Dostarczał bowiem usługi turystyczne, takie jak luksusowe rejsy po całym świecie, zapewniając pasażerom obsługę na najwyższym poziomie. Było to niesamowicie opłacalne przedsięwzięcie dla firmy. W 1950 roku American Express wydał swoją pierwszą kartę kredytową, zaś w 1966 roku pierwszą złotą kartę, która miała zaspokoić potrzeby klientów podróżujących w wysokim standardzie. Rok 1990 przyniósł debiut platynowej karty kredytowej. American Express do dziś jest jedną z najbardziej dynamicznych i najsilniejszych firm na rynku. Może pochwalić się wachlarzem produktów, od niebieskiej do bardzo ekskluzywnej karty kredytowej zwanej Black Card, zamawianej wyłącznie na życzenie klienta.

karty kredytowe American Express

Amex w Polsce

Historia American Express w Polsce rozpoczyna się w roku 1990, kiedy American Express zakłada swoje pierwsze biuro. Co ważne, obsługuje ono tylko turystów przyjeżdżających do kraju nad Wisłą. Zajmuje się także zarządzaniem siecią punktów akceptujących płatności kartami American Express oraz wydawaniem kart dolarowych dla najbogatszych klientów. Jedynym bankiem, jaki w początkowym etapie funkcjonowania American Express w naszym kraju wydawał jego karty, był Bank Millennium. Miał on w swojej ofercie klasyczną i złotą kartę kredytową American Express. Inne banki – Fortis Bank, LG Petro Bank, Bank BPH, BRE Bank pośredniczyły tylko w kontaktach między klientami a Amex. W Polsce można było za ich pośrednictwem dostać tzw. Czarną Kartę, zwaną także American Express Centurion. Mimo ciągłego rozwoju American Express nie osiągnęło takiej popularności w Polsce jak na zachodzie Europy.

Produkty American Express

W swojej ofercie American Express ma kilka kart płatniczych. A są to przede wszystkim karty personalne – American Express Card, American Express Gold Card, The Platinum Card, The Basic Card, karty biznesowe – The American Express Gold Business Card, Green Business Card i Basic Business Card. Oprócz tego Amex oferuje także opiekę ekspertów, nowoczesne technologie, a to wszystko dzięki działowi podróży służbowych. Poza tym firma proponuje rachunek rozliczeń podróży służbowych BTA, czyli Business Travel Account. Daje on wymierne korzyści finansowe. Ze wspomnianych usług i produktów można skorzystać na stronie internetowej American Express. Na polskim rynku tylko Millennium Bank ma w swojej ofercie karty kredytowe tej organizacji płatniczej. Karty kredytowe są oczywiście rozliczane w PLN. Jeśli chcemy skorzystać z tego produktu, przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czym różni się on od innych podobnych propozycji. Ułatwi nam to porównywarka kart kredytowych.

luksusowe karty kredytowe

Programy sponsorowane przez American Express

American Express od wielu lat angażuje się w różne akcje charytatywne, głównie w USA. Wpiera m.in. bardzo popularną w Stanach Zjednoczonych organizację „Save the Children”. Poza tym od dawna jest inicjatorem programu Membership Rewards. Dzięki niemu klient może zbierać punkty na konto programu. Za każde 1000 punktów American Express przeznacza 10 dolarów na wybrany cel. Są to takie akcje, jak na przykład „Food for the Poor”. Im więcej punktów, tym oczywiście większa suma zostanie przekazana na szczytny cel. Co więcej, American Express sfinansowało w 2015 roku wielkie charytatywne tournée, na którym wystąpił legendarny zespół Grateful Dead oraz muzyk John Mayer. Wszystko zostało zorganizowane tak, by jak najbardziej wesprzeć Robin Hood Foundation.

Jeżeli zastanawiasz się nad używaniem karty American Express i nie wiesz, czy warto – skorzystaj z porównywarki finansowej na PADO24. Dzięki temu dowiesz się, jakie to rozwiązanie ma wady, jakie zalety oraz jak produkt ten wypada na tle innych kart. Z nami podejmiesz najlepszą decyzję!

  • Aktualności