Porównywarka i ranking kart kredytowych

Karta kredytowa a karta debetowa

Karta kredytowa i karta debetowa w dzisiejszych czasach coraz częściej skutecznie zastępują gotówkę. Płacenie przy ich pomocy jest dla wielu osób dużo wygodniejsze oraz szybsze. Nowoczesne metody płatności, jak np. płatności zbliżeniowe, dają większy komfort niż tradycyjne banknoty. Dzięki nim nie musimy szukać drobnych w portfelu, by zapłacić dokładnie wyliczoną kwotę. Wystarczy jedynie przyłożyć kartę do terminala płatniczego i gotowe. Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, karty prepaid, karty obciążeniowe i najbardziej popularne karty kredytowe oraz karty debetowe. To z tych ostatnich korzysta większość Polaków podczas codziennych zakupów. Przyjrzyjmy się im bliżej, a gdy będziemy wiedzieć, jaki rodzaj karty jest stworzony dla nas, w dokonaniu konkretnego wyboru pomoże nam ranking kart kredytowych.

karty kredytowe a karty debetowe

Karta debetowa

Karta debetowa zapewnia posiadaczowi szybki dostęp do środków zgromadzonych na koncie bankowym i jest powiązana z konkretnym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Ten rodzaj karty płatniczej umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatów oraz płacenie za towary i usługi w punktach handlowo-usługowych posiadających specjalne terminale płatnicze. Środki na rachunku właściciela karty debetowej zostają zablokowane bezpośrednio po wykonaniu transakcji (wyjątek – transakcje offline, kiedy nie nawiązuje się bezpośredniego połączenia z bankiem, a środki nie są blokowane), której wartość nie może przekroczyć sumy zgromadzonej na powiązanym z nią rachunku. Transakcja ostatecznie obciąża rachunek posiadacza karty debetowej zwykle po 2-3 dniach. Aktualnie coraz popularniejsze stają się karty debetowe, dzięki którym możliwe są zakupy również w Internecie. Wystarczy że wpiszemy jej numer, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza oraz specjalny kod znajdujący się na odwrocie (CVV2, CVC2) i wszystkie produkty na świecie są na wyciągnięcie naszej ręki. Korzystanie z karty debetowej daje nam pewność, że nie będziemy wydawali więcej niż mamy na koncie, czyli więcej niż zarabiamy i więcej niż nas na to stać. Ten rodzaj płatności jest z pewnością dużo łatwiejszy do kontrolowania i nie przysporzy nam żadnych kłopotów.

Karta kredytowa

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, której działanie jest nieco bardziej skomplikowane. Umożliwia ona korzystanie ze środków udostępnionych nam przez wydający ją bank. Dzieje się tak dzięki ustalonemu przez bank limitowi kredytowemu. Limit ten stanowi kredyt odnawialny – gdy go spłacamy, zwiększają się dostępne środki. Jednakże przy korzystaniu z kart kredytowych należy pamiętać o dodatkowych kosztach. Pierwszym z nich jest oprocentowanie, naliczane od transakcji gotówkowych i bezgotówkowych wykonanych kartą. Istnieje jednak pewien okres bezodsetkowy, w czasie którego spłacając całość zadłużenia, nie zapłacimy od niego odsetek. W zależności od oferty wynosi on od 50 do 60 dni i obejmuje wszystkie transakcje lub tylko operacje bezgotówkowe. Do innych kosztów związanych z kartami kredytowymi należą m.in. opłaty za wydanie i korzystanie z niej, prowizje za wypłaty gotówki z bankomatu i przelewy z rachunku karty, opłaty za karty dodatkowe i wydanie duplikatu karty. Liczba opłat i prowizji nie powinna nas zniechęcać.

Możliwości, jakie oferuje karta kredytowa są o wiele szersze niż w przypadku karty debetowej. Pozwalają na sprawdzanie w bankomatach, można nimi również płacić w Internecie i wypłacać pieniądze z bankomatu. Za ich używanie możemy otrzymywać punkty, zniżki lub specjalne promocje dostępne w programach partnerskich. Dzięki specjalnym usługom, jak Chargeback i 3D Secure dokonując płatności kartami kredytowymi za usługi i towary, jesteśmy dodatkowo chronieni. W ofercie kart kredytowych znajdziemy klasyczne karty kredytowe, karty partnerskie i prestiżowe, karty dla podróżujących, firm i studentów.

Kiedy lepiej użyć karty kredytowej, a kiedy debetowej?

Jest to z pozoru trudne pytanie, ale tak naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Powinniśmy używać tej karty, która daje nam większe korzyści w przypadku płatności za jej pośrednictwem. Jeśli nasza karta debetowa daje nam możliwość otrzymania zniżki na dany produkt, usługę czy w ogóle cały asortyment danego sklepu, a karta kredytowa takich dodatkowych profitów nam nie przynosi, to powinniśmy wykorzystać właśnie tę pierwszą. Jeśli jednak za płatności kartą kredytową zbieramy punkty, które następnie możemy wymienić na bardzo atrakcyjne nagrody, to wtedy użyjmy jej.

Musimy pamiętać także o opłatach za karty. Jeśli jest taka możliwość to warto korzystać z tej karty, w przypadku której, przy wykonaniu określonej liczby transakcji zostajemy zwolnieni z opłat. Wreszcie, jeśli nie mamy pieniędzy na swoim koncie, a bardzo ich potrzebujemy, to użyjemy karty kredytowej. Chcąc zabezpieczyć się przed nierzetelnym kontrahentem, także postawmy na kartę kredytową. Dzięki usłudze Chargeback odzyskamy pieniądze, które zapłaciliśmy za niewykonaną usługę lub wadliwy produkt.

najlepsza karta kredytowa

Reasumując, karta kredytowa jest równie dobra jak debetowa, a możemy dzięki niej dostać dodatkowe środki. Jeśli potrafimy trzymać nasze finanse w ryzach i dotrzymywać terminów to karta kredytowa nie wpędzi nas w spiralę zadłużenia i będziemy mogli używać jej na co dzień niemal jak karty debetowej. W przypadku tej ostatniej nie mamy szans na pobranie dodatkowych pieniędzy, co automatycznie skutkuje spadkiem jej użyteczności. Ostateczna decyzja zależy jednak od indywidualnej sytuacji danej osoby – a przed jej podjęciem zachęcamy do skorzystania z naszej zamieszczonej na PADO24 porównywarki finansowej oraz do zapoznania się z artykułami na temat różnych rodzajów kart. To na pewno wiele ułatwi!

  • Aktualności