Porównywarka i ranking kart kredytowych

Karty kredytowe dla firm – podstawowe informacje

Karty kredytowe dla firm to produkty dedykowane osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Mają one usprawnić prowadzenie firmy, umożliwić kontrolę nad wydatkami i zapewnić dodatkowe środki na wydatki związane z kierowaniem przedsiębiorstwem. Karta kredytowa jest wielofunkcyjna: dzięki niej klient może przelewać środki na konto, dokonywać wypłaty z bankomatu lub płacić bezgotówkowo nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Środki dostępne na tego rodzaju karcie mogą być przeznaczone na wydatki związane z funkcjonowaniem firmy (np. na zakup narzędzi potrzebnych do pracy lub na finansowanie projektów). Posiadanie karty kredytowej bez wątpienia przyspiesza i ułatwia prowadzenie księgowości. Zależnie od banku warunkiem uzyskania karty kredytowej dla firm jest posiadanie konta w danej placówce. Karta może być używana zarówno przez samego właściciela firmy, jak i jej pracowników czy inne osoby do tego uprawnione (konieczne jest wówczas udzielenie pełnomocnictwa), możliwe jest również wydanie dowolnej liczby kart dodatkowych przeznaczonych np. dla pracowników danej firmy. Dowolny jest także wydawca firmowej karty kredytowej. Możemy wybrać VISĘ lub MasterCard.

karty kredytowe dla firm

Korzyści płynące z użytkowania karty kredytowej dla firm

Zaletą karty kredytowej dla firm jest jej niskie oprocentowanie, które oscyluje przeważnie w granicach 10% (wysokość oprocentowania może się jednak różnić w zależności od wydawcy). Banki oferują potencjalnym użytkownikom nawet kilkadziesiąt dni bez odsetek oraz możliwość samodzielnego wyboru cyklu rozliczeniowego. Korzystne są również same warunki spłaty: jeśli spłacimy zadłużenie w terminie to wykonywane z użyciem karty kredytowej transakcje bezgotówkowe (czasem także gotówkowe) nie będą przez bank oprocentowane. Atutem usługi jest też brak skomplikowanych formalności przy zakładaniu karty kredytowej – niektóre banki nie wymagają w tym celu zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego, co znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces.

Plusem karty kredytowej dla firm jest również duży limit (jego granica waha się od 10 do nawet 100 tysięcy złotych), który możemy otrzymać bez względu na to, jak długo prowadzimy własną działalność gospodarczą (niektóre banki przyznają klientowi minimalny limit już w pierwszym dniu prowadzenia działalności). Po spełnieniu odpowiednich warunków (średnia suma transakcji w ciągu miesiąca na kwotę np. 1000 zł) użytkownik może zostać zwolniony z opłaty za wydanie karty i jej użytkowanie. Karta kredytowa dla firm umożliwia sprawowanie kontroli nad wydatkami firmy – sami określamy miesięczny limit dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, a ponadto mamy stały dostęp do środków. Aktywne korzystanie z karty kredytowej może przynieść klientowi korzyści w postaci rabatów u partnerów handlowych lub produktów i usług w ramach nagrody za zebrane punkty. Karty firmowe są przez placówki bankowe odpowiednio zabezpieczone – klienci mogą liczyć na bezpłatny pakiet ubezpieczeń od kradzieży czy zgubienia karty, a dokonywane za jej pomocą transakcje są szyfrowane, wymagają PIN-u (przy większych kwotach) i elektronicznego podpisu.

firmowa karta kredyowa

Jak wybrać firmową kartę kredytową?

Wybierając kartę kredytową dla firm powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będziemy jej używać i – co za tym idzie – jaki limit na niej ustanowiony będzie dla nas satysfakcjonujący. Ważne też, kto będzie używał karty: w zależności od tego, czy będzie to właściciel firmy czy jego pracownicy bank może wydać jedną lub wiele kart kredytowych. Kolejną kwestią, którą należy rozważyć jest ustanowienie limitu dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych na karcie/kartach – takie działanie pozwoli sprawować kontrolę nad wydatkami firmy i sprawi, że nie będziemy narażeni na dodatkowe koszty. Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę kredytową warto zorientować się, ile wynosi oprocentowanie kredytu i jakie są warunki spłaty zadłużenia.

O czym należy pamiętać, decydując się na kartę kredytową dla firm?

Tak jak w przypadku wszystkich kart kredytowych trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z kredytem, który musimy spłacić. Karta kredytowa dla firm zapewnia korzystne warunki spłaty zadłużenia i umożliwia samodzielny wybór cyklu rozliczeniowego. Nie zapominajmy również o wcześniejszym zapoznaniu z cennikiem usług: niektóre banki pobierają należność za wypłacanie środków z bankomatu, za wykonywanie przelewu z rachunku karty, a nawet za samo sprawdzenie salda. Istotnym czynnikiem jest oprocentowanie oraz wysokość opłat za wydanie i użytkowanie karty kredytowej. By uniknąć niespodzianek możemy zdecydować się na oferowane przez bank powiadomienia SMS dotyczące limitu na karcie i wybrać automatyczną spłatę zadłużenia (określona kwota pobierana przez bank z naszego rachunku). Warto także ustanowić limity dzienne na karcie/kartach, by mieć kontrolę nad wydatkami firmy i jej pracowników. Przed podjęciem decyzji i zamówieniem konkretnej karty zachęcamy także do skorzystania z naszej zamieszczonej na PADO24 porównywarki finansowej – pozwoli Ci to zebrać wszystkie ważne informacje w jednym miejscu i wybrać ten najlepszy produkt.

  • Aktualności