Porównywarka i ranking kart kredytowych

Karty pre-paid – co to takiego?

Karty pre-paid to środek płatniczy, którego możemy używać w dowolnym celu (by płacić za zakupy czy opłacać rachunki), ale pod jednym warunkiem: musi być wcześniej zasilony określoną kwotą pieniężną. Niektóre karty tego rodzaju posiadają konkretny limit (wówczas możemy doładowywać kartę wielokrotnie do ustanowionej kwoty), inne natomiast możemy zasilać dowolnymi sumami. Użytkownik dysponuje dokładnie taką kwotą, jaką została doładowana karta. Założenie tego rodzaju karty nie wymaga formalności, nie musimy mieć również konta w danym banku, by móc ją otrzymać. Cały proces jest szybki i wygodny – można go wykonać w wybranej placówce lub wysłać wniosek za pośrednictwem Internetu (wtedy karta zostanie do nas wysłana pocztą), a w wyborze odpowiedniego wariantu pomoc zapewni porównywarka kart kredytowych. Z karty pre-paid może korzystać każdy (także dzieci od 13. roku życia), a w dowolnym momencie możemy ją również przekazać wybranej osobie.

Rodzaje kart przedpłaconych

karty kredytowe pre - paid

Na rynku istnieje co najmniej kilka rodzajów kart przedpłaconych – do najpopularniejszych należą karty podarunkowe (kupowane w wybranych sklepach), które umożliwiają wybór dowolnego towaru w ramach ustanowionej na karcie kwoty. Jak wskazuje ich nazwa, najczęściej obdarowujemy nimi innych, umożliwiając im samodzielny dobór odpowiedniego dla nich prezentu na daną okazję. Równie atrakcyjne są karty lojalnościowe, którymi możemy płacić w wybranych punktach handlowo-usługowych – często są one przyznawane przez firmy w ramach nagrody, a ich zaletą jest fakt, że mogą być wielokrotnie doładowywane. Inną grupę stanowią karty promocyjne: mogą być zasilane do dowolnej kwoty – dzięki nim zmniejszymy koszty naszych zakupów. Kolejny rodzaj to elektroniczne bony towarowe najczęściej stosowane w formie premii dla pracowników firmy, są wystawiane na określoną kwotę, można je doładować tylko raz. Z kart zaliczkowych mogą korzystać firmy, które zapewniają swoim pracownikom zaliczkę bezgotówkową (zaliczka przyjmuje tu formę korzystania z karty). Ostatni rodzaj kart przedpłaconych to karty stypendialne i zasiłkowe (pierwsze umożliwiają wypłacanie stypendiów studentom, drugie natomiast są podstawą do wypłacania przez pracodawcę świadczeń na rzecz pracowników). Warto zaznaczyć, że karty przedpłacone nie są tym samym co karty kredytowe i debetowe.

Czym wyróżniają się karty pre-paid

Karty pre-paid nie wymagają formalności, może z nich korzystać każdy (dostępne są już od 13. roku życia). Odróżnia je to od kart kredytowych dla firm i innych kredytówek. Ich zamówienie jest możliwe przez Internet, są łatwo i szybko zasilane gotówką lub przelewem (możliwe jest wielokrotne ich doładowywanie). Jako potencjalni użytkownicy możemy dokonać personalizacji karty – wybrać nadruk, który ma się na niej znaleźć lub umieścić na niej imię i nazwisko. Niektóre banki, by uatrakcyjnić ofertę, proponują karty przedpłacone na różne okazje: są więc karty dla dzieci, dla kobiet, karty wakacyjne i ślubne. Mogą one być doskonałym prezentem, który każdy będzie mógł wykorzystać zgodnie z własnymi potrzebami. Karty pre-paid są środkiem płatniczym umożliwiającym szybkie płatności nie tylko stacjonarne, ale i internetowe (np. na portalach społecznościowych). Wszystkie transakcje wykonywane za pomocą tego rodzaju karty są bezpieczne: banki oferują użytkownikom pakiet ubezpieczeń i SMS-owy system powiadamiania o dokonywanych transakcjach, natomiast w przypadku zgubienia czy kradzieży zostaje ona natychmiast zablokowana, a środki przenoszone są na kartę zastępczą. Większą kontrolę nad płatnościami zapewni nam zarejestrowanie karty na stronie banku – w ten sposób będziemy mieli nieograniczony dostęp do własnych środków, uzyskamy wgląd w historię naszych transakcji, a w razie problemów będziemy mogli skorzystać z pomocy konsultanta.

przedpłacone karty kredytowe

Warunki korzystania z kart przedpłaconych

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z karty przedpłaconej jest wiek (minimum 13 lat) i dokument tożsamości poświadczający miejsce zamieszkania. Karta musi być wcześniej zasilona odpowiednią kwotą, co umożliwi płatności stacjonarne (także zbliżeniowe), internetowe i wypłacanie gotówki z bankomatu. Kartę pre-paid można zasilać wielokrotnie za pomocą przelewu lub wpłacając gotówkę do banku. Należy pamiętać, że większość banków wprowadza określone limity dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Zanim podejmiemy decyzję warto zapoznać się z cennikiem usług, a także skorzystać z porównywarki finansowej. Warunki bywają bardzo różne – niektóre banki nie pobierają opłaty za użytkowanie karty, pod warunkiem że wykonujemy przynajmniej jedną transakcję miesięcznie, nie każdy bank pobiera też należność za wypłaty z bankomatów, sprawdzanie salda czy pakiet ubezpieczeniowy karty. Okres ważności karty pre-paid wynosi ok 2-3 lat – jeśli w tym czasie środki, którymi zasilono kartę, nie zostały wykorzystane w całości można je wykupić (bank zwraca je w ciągu 30 dni).

  • Aktualności